کاهش عفونت های جنسی در دوران شیوع کرونا

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، رئیس مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ارزیابی فعالیت های این مرکز در سال گذشته به مواردی چون ایجاد بیوبانک سنگ های مجاری ادارای و کوشش برای ساخت مثانه طبیعی اشاره نمود و با استناد به تحقیقات اجرا شده در این مرکز، اظهار کرد: کرونا موجب افزایش علائم تحریکی و انسدادی می گردد و در دوران کرونا عفونت های جنسی بسیار کاهش یافت.

کاهش عفونت های جنسی در دوران شیوع کرونا

به گزارش خبرنگاران، دکتر کاظم آقامیر در مصاحبه با ایسنا درباره مهم ترین فعالیت های مرکز تحقیقات ارولوژی در سالی که گذشت گفت: در سال 1398 مثانه ای را از سیلیکون ساختیم، قالب ریزی آن را انجام دادیم و مدل حیوانی هم در حال آنالیز است و تا به امروز نیز پیروزیت آمیز بوده و بر همین اساس از سال گذشته ساخت مثانه طبیعی را کلید زدیم.

وی اضافه کرد: برای ساخت یک ارگان یا ارگانوئید ابتدا باید مرحله کشت سلولی طی گردد بعد وارد مرحله حیوانی گردد. در این قسمت مثانه باید یک ساپورتر داشته باشد که بعد روی این ساپورتر بتوانیم سلولی را سوار کنیم و ساپورتر باید خصوصیاتی داشته باشد که سلول ها در محیط کشت سلولی به آن بچسبند. این مرحله را اکنون پشت سر گذاشته ایم. تیم خوبی از دانشکده بیوتکنولوژی دانشگاه تهران، محققان مرکز تحقیقات ارولوژی و پژوهشگران حوزه ژنتیک در این عرصه فعال بودند.

این متخصص ارولوژی با اشاره به همکاری محققانی از دانشگاه تهران با پژوهشگران این مرکز در حوزه مهندسی ژنتیک درباره پیروزیتی که این مرکز در زمینه از بین بردن تومور به دست آورده است، گفت: هنگامی که می خواهند تومور ایجاد شده در مثانه را از بین ببرند داروی شیمی درمانی را به داخل مثانه تزریق می نمایند. تا به امروز از باسیل ضعیف شده سل و موادی مثل متومایسین استفاده می شد. طی پنجاه سال گذشته در دنیا کمتر کسی بر روی جایگزین این ها کار نموده است. البته به تازگی یکی دو پژوهش در این رابطه از آمریکا در لنست منتشر شد. ما نیز پیروز شدیم وکتوری طراحی کنیم که توان ورود به سلول را دارد.

ایجاد بیوبانک سنگ دستگاه ادراری

رئیس مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه اعلام کرد: ما در مرکز تحقیقات ارولوژی بانک ژنی برای سنگ ایجاد کردیم. در حال حاضر این بیوبانک سنگ، 270 عضو دارد. به جز ایران، یکی دو کشور دنیا دارای بیوبانک سنگ هستند. حاصل این کار این است که می توان جهش های ژنی را در بیماران مبتلا به سنگ آنالیز کرد و همچنین ژن های بد را تشخیص داد. برای اولین بار در خاورمیانه و منطقه، مرکز ثبت سنگ دستگاه ادراری را به تصویب رساندیم و اجرا کردیم. هم اکنون این طرح به صورت پایلوت در حال انجام است. ما می توانیم در آینده به یاری مهندسی ژنتیک جلوی بسیاری از جهش های ژنتیکی را بگیریم و هزینه ها را در درازمدت کاهش دهیم.

وی با بیان این که تاثیر ژن بر ابتلا به بیماری های دستگاه ادراری در بسیاری از افراد مشهود است، اعلام نمود: مثلا ژنی در تومور مثانه وجود دارد که فرد با این ژن متولد می گردد و اگر شرایط مناسب باشد این ژن موجب بدخیم شدن مثانه می گردد. اگر بدانید فرد این ژن را دارد به یاری مهندسی ژنتیک می توان تغییراتی ایجاد کرد که ژن مذکور بیان نگردد. در سنگ نیز حدود 26 جهش ژنی با عنوان SNP وجود دارد. به نظر می رسد در مهندسی ژنتیک ارولوژی فعالیت های خوبی صورت گرفته است.

رئیس مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره یکی از برنامه های آموزشی این مرکز اعلام کرد: برنامه دیگری را نیز با مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران با عنوان ژنویورولوژی طراحی کردیم. در مرحله اول این برنامه 150 دانشجو شرکت کردند. دانشگاه به این دانشجویان مدرک Double Degree هم اعطا می نماید که در کل دنیا قابل استناد است.

تاثیرات کرونا بر فعالیت مراکز تحقیقاتی

آقامیر در پاسخ به پرسشی درباره تصویب طرح های مرتبط با کرونا در این مرکز گفت: ما حدود چهار طرح مرتبط با کرونا در مرکز تحقیقات تعریف کردیم. یکی از آن ها مقایسه سی تی اسکن با پی سی آر بود که مقاله حاصل از آن در نیچر منتشر شد. یکی دیگر از طرح ها درباره شیوه برخورد با متخصصین ارولوژی در دوران کرونا است. پژوهش دیگری که مقاله آن در حال چاپ است آنالیز عفونت های تناسلی در دوران شیوع کووید 19 است. تاثیر کووید 19 بر علائم تحریکی و انسدادی موضوع یکی دیگر از طرح هایی است که در حال حاضر در مرحله چاپ مقاله است. نتایج آن حاکی از این است که کرونا موجب افزایش علائم تحریکی و انسدادی می گردد و در دوران کرونا عفونت های جنسی بسیار کاهش یافت.

وی در انتها درباره تاثیر کرونا بر شرایط تحقیقات اضافه کرد: شیوع کرونا بر تعداد بیماران ما تاثیر گذاشت و موجب کم شدن آن ها شد که البته این موضوع طبیعی است. از سوی دیگر، با شیوع گسترده کووید 19 در دنیا، مجلات خارجی نیز تمایل دارند مقاله های مربوط به کرونا را منتشر نمایند تا مقالاتی که موضوعات دیگر دارند. به همین دلیل ممکن است برونداد مراکز تحقیقاتی از این موضوع متاثر گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1819

به "کاهش عفونت های جنسی در دوران شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش عفونت های جنسی در دوران شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید