بانوی اول جدید آمریکا کیست؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، خبرنگاران : جیل بایدن که به مدت 8 سال در مقام بانوی دوم آمریکا همسرش جو بایدن معاون باراک اوباما را همراهی نموده بود، پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری، از روز 20 ژانویه 2021 به عنوان بانوی اول آمریکا در کاخ سفید ایفای نقش خواهد نمود.

بانوی اول جدید آمریکا کیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از جماران، جیل بایدن همسر جو بایدن دارای مدرک دکترا در رشته علوم آموزشی و دبیر ادبیات انگلیسی در مدارس آمریکا است. جیل بایدن، در تمام مراحل کارزار انتخابات ریاست جمهوری 2020 در کنار همسرش حضور داشت.

او که به دکتر بی نیز شهرت دارد، به مدت 8 سال، همزمان با ایفای نقش در مقام بانوی دوم آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، هرگز تدریس را رها نکرد. بدون تردید، این پیشینه و تجربه 8 ساله، راه سخت ایفای نقش در مقام بانوی اولی آمریکا را برای وی ساده تر خواهد نمود.

جیل بایدن، در مراسم کنوانسیون حزب دموکرات آمریکا که به معرفی جو بایدن برای کاندیداتوری این حزب برای شرکت در انتخابات روز 3 نوامبر 2020 اختصاص داشت، در حمایت از همسر خود صحبت کرد.

اما یک ویژگی مهم در مراسم معرفی کاندیدای رسمی حزب دموکرات آمریکا که از چشم رسانه ها دور نماند، حضور جیل بایدن به هنگام سخنرانی در یک کلاس درس بود. این کلاس درس در همان آکادمی محل تدریس جیل بایدن، در شهر کوچک ویلمینتگون واقع بود؛ جایی که او سال ها به تدریس ادبیات انگلیسی مشغول بوده است و در حد امکان خود و حرفه اش را از نورافکن های رسانه ها در امان نگه داشته بود.

جیل بایدن 69 ساله، که حدود 45 سال پیش با جو بایدن آشنا و سپس با وی ازدواج کرد، دبیر ادبیات انگلیسی در مدارس آمریکا است. از وی به عنوان تنها بانوی دوم آمریکا نام برده می گردد که پس از انتخاب همسرش به مقام معاونت ریاست جمهوری این کشور، هرگز حرفه خود را ترک نکرد.

اما ورود جو بایدن به عنوان کاندیدای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020، منجر به حضور آشکار جیل بایدن در میدان سیاست شد. خانم بایدن در روز 18 ماه اوت از کلاس درسی در محل کار خود که به دلیل بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا خالی از دانش آموز بود، به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: اطمینان دارم اگر جامعه آمریکا را به جو (بایدن) بسپاریم، برای این جامعه همان کاری را خواهد نمود که برای خانواده اش انجام می دهد، تمامی افراد جامعه را به وحدت فراخوانده و همبستگی را میان افراد جامعه آمریکا ایجاد خواهد نمود؛ همان اتفاقی که جامعه امروز آمریکا به آن احتیاج دارد.

این اظهارنظر درباره جو بایدن پیشگویی نبود بلکه ناشی از شناخت جیل بایدن از همسری سیاستمدارِ کهنه کار بود.

جیل بایدن که پس از پیروزی همسرش در مقام بانوی اول آمریکا به کاخ سفید می رود، در یکی از سخنرانی های خود در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری کوشش کرد تا به بهترین وجه نقش یک همسر را ایفا نموده و نشان دهد که قصد ندارد تا نقش یک مشاور سیاسی را برای همسر خود ایفا نماید.

اما ما از این زن که قرار است به زودی به عنوان بانوی اول آمریکا به همسرش در کاخ سفید ملحق گردد، چه می دانیم؟

زندگینامه

جیل جاکوبز که بیش از 5 دهه جو بایدن را در زندگی مشترک همراهی نموده است، در روز 5 ژوئن 1951 در ایالت نیوجرسی چشم به جهان گگردد. پدر جیل، کارمند بانک و مادرش خانه دار بود. جیل که فرزند اول خانواده بود به همراه 4 خواهر دیگر خود در در محله ویل گروو در حومه فیلادلفیا دوران نوجوانی را گذراند و در سال 1969 دبیرستان را به سرانجام رساند.

جیل پس از سرانجام دبیرستان برای مدت کوتاهی ادامه تحصیل را رها کرد و در همین دوران با بیل استیونسون همکلاسی دوران کالج اش ازدواج کرد اما این زندگی مشترک به سرعت به سرانجام رسید.

این دختر جوان پس از سرانجام تحصیلات در دوره کارشناسی هنر، به حرفه تدریس زبان انگلیسی در مدارس دولتی آمریکا پرداخت که این دوران 13 سال به طول انجامید.

او علاوه بر مدرک لیسانس، دو فوق لیسانس و یک مدرک دکترای آموزش از دانشگاه دلاور دارد.

اما در سال 1975 و در سن 24 سالگی، پس از ملاقات با جو بایدن، سرنوشتش دچار تغییر شد.

جو بایدن در سن 34 سالگی برای نخستین بار با جیل ملاقات کرد. این ملاقات سه سال پس از یک اتفاق تلخ در زندگی جو بایدن رخ داد. بایدن، نیلیا همسر اول خود به همراه دختر 13 ماهه اش نائومی را در یک حادثه تصادف رانندگی از دست داده بود.

جیل می گوید سه سال پس از این حادثه او به وسیله برادر جو بایدن با او آشنا می گردد. آن موقع در حالی که جیل هنوز به کالج می رفت، جو بایدن سناتور بود.

او می گوید قبل از اینکه پیشنهاد ازدواج جو بایدن را بپذیرد، پنج بار درخواست ازدواج او را رد نموده بود. جیل شرح می دهد: نمی توانستم کاری کنم که بچه های بایدن یک بار دیگر از دست دادن مادر را تجربه نمایند. برای همین باید صد در صد مطمئن می شدم.

آن گونه که جیل در سال 2016 روایت نموده است: در سن 26 سالگی با مردی 9 سال عظیم تر از خودم ازدواج کردم و باید خانواده ای آسیب دیده را بازسازی می کردم.

جو بایدن از ازدواج نخست خود دارای دو پسر به نام های بو و هانتر بود.

این زوج در سال 1977 در نیویورک با هم ازدواج کردند. اشلی دختر آنها در سال 1981 به دنیا آمد.

جو بایدن زمانی که هنوز در مقام معاون باراک اوباما در دولت آمریکا در حال خدمت بود، پسر 46 ساله خود بو بایدن را به دلیل ابتلا به سرطان مغز از دست داد. اتفاق تلخ دیگری که تصمیم جو بایدن برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری در انتخابات ریاست جمهوری 2016 را به تعویق انداخت.

زمانی که جو بایدن معاون اول رئیس جمهوری آمریکا بود، خانم بایدن در کالج ویرجینیای شمالی استاد زبان انگلیسی بود.

جیل بایدن از اتفاقات تلخی که برای خانواده جو بایدن اتفاق افتاده است، در جریان مبارزات انتخاباتی 2020 یاری گرفته و کوشش کرد تا چهره مقاوم همسرش را به تصویر بکشد.

خانم بایدن گفت: چگونه بار دیگر می توان یک خانواده از هم پاشیده را دور هم جمع کرد؟ به همان صورت که که یک ملت را گرد هم می آوریم: با عشق و درک متقابل، با اندکی رفتارهای مهربانانه، با شجاعت و با استقامت.

سیاست

خانم بایدن از سال 2009 تا 2017 زمانی که همسرش معاون اول رئیس جمهور آمریکا بود، عنوان بانوی دوم را داشت.

فعالیت خانم بایدن در آن دوران بیشتر شامل تقویت موسسات آموزشی منطقه ای (کالج های محلی)، حمایت از خانواده نظامیان و افزایش آگاهی رسانی درباره پیشگیری از سرطان سینه بود.

او همچنین همراه با میشل اوباما بانوی اول وقت آمریکا گروهی را برای حمایت از کهنه سربازان و سربازان آسیب دیده آمریکایی و تهیه برنامه های تحصیلی و آموزشی برای خانواده های آنها و فراهم کردن زمینه اشتغال تشکیل داده بودند.

جیل بایدن در طول مبارزات انتخاباتی سال 2020 فعالانه از همسرش حمایت کرد و در کنارش ایستاد و در تمام فعالیت های انتخاباتی، برگزاری مراسم و جمع آوری یاری به شکلی موثر حضور داشت.

جیل، بانویی خونگرم و مهربان اما مقاوم و فعال

جیل بایدن که به عنوان بانویی خونگرم و مهربان شهرت دارد، همزمان چهره ای مقاوم از خود را نیز به همگان معرفی نموده است. به عنوان نمونه، کسب درجه دکترا در رشته علوم آموزشی است که به مدت 15 سال به دلیل مشغله های خانوادگی، حرفه ای و همراهی کردن با شوهری که دارای حرفه سیاسی است، به طول انجامید. جیل بایدن پس از اخذ مدرک دکترا، در محل کار خود با عنوان دکتر بی خطاب می گردد.

دانش آموزان جیل بایدن بر این باور هستند که دکتر بی، چنان به حرفه خود علاقمند است که حتی پس از ورود به کاخ سفید و ایفای نقش بانوی اول آمریکا، حرفهی آموزگاری خود را ترک نخواهد نمود.

آنچه مسلم است جیل بایدن در صندلی بانوی اول آمریکا، فعال تر از سلف خود ملانیا ترامپ عمل خواهد نمود.

جو بایدن در مراسم کنوانسیون حزب دموکرات، پس از سرانجام سخنرانی جیل، در حالی که همسرش را در آغوش گرفت، تاکید نمود: تا به امروز کسی را تا به این اندازه مقاوم ندیده ام. او هم مانند من انسانی مقاوم است.

چندین اتحادیه صنفی معلمان در آمریکا در انتظار ورود جیل بایدن به کاخ سفید بودند تا رویای خود برای انجام اصلاحات در نظام آموزشی آمریکا به ابتکار جیل را به تحقق برسانند.

جیل بایدن، آموزگار و همسری متعهد

خاطرات متعددی از دلبستگی بانوی دوم پیشین آمریکا به حرفه آموزگاری زبان انگلیسی نقل شده است اما خانم بایدن خود تاکید نموده است: این نخستین بار از زمان به جهان آمدن دخترش اشلی است که فعالیت حرفه ای آموزگاری را ترک نموده و در مبارزات انتخاباتی، همسرش را همراهی می کند.

جیل بایدن در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری 2020، که به دلیل شیوع ویروس کرونا به شکلی متفاوت برگزار گردید، در ده ها نشست مجازی، حضور یافت. خانم بایدن در همین دوران، روابط حسنه خود با جامعه اسپانیایی زبان آمریکا را هم که انتظار می رفت حمایت خود را از جو بایدن اعلام نمایند، تقویت کرد.

اما دلبستگی جیل بایدن به حرفه آموزگاری، در خاطراتی که از دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نقل شده، زمانی که جیل در مقام بانوی دوم آمریکا همسرش را همراهی می کرد، قابل توجه است. در بخشی از این خاطرات آمده است: جیل بایدن که باید به همراه همسرش در ضیافت شبانه به مناسبت پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری حضور می یافت، در سرویس بهداشتی در مدرسه محل کار خود، لباس شب مخصوص ضیافت را بر تن نموده و برای حضور در مراسم آماده شد.

جیل بایدن در کتاب خاطرات خود در توصیف شغل آموزگاری تاکید نموده است: آموزگار بودن به این معنا نیست که من چه حرفه ای دارم بلکه به این معنا است که من چه کسی هستم.

میشل اوباما هم از خاطرات خود درباره جیل بایدن چنین نقل نموده است که در هنگام سفر با ایر فورس وان هواپیمای مخصوص رئیس جمهوری، جیل در حال تصحیح ورقه های دانش آموزان بود.

در عین حال جیل بایدن در بخشی از خاطرات خود چنین نقل نموده است: در سال 2009، هنگامی که جو به معاونت باراک اوباما برگزیده شد، زندگی ما دچار تغییر شد؛ در زیر نورافکن رسانه ها قرار گرفتیم، بالگردها بر فراز خانه ما پرواز می کردند، واقعا عجیب بود. اما با وجود تمامی این تحولات، جیل بایدن فعالیت های ورزشی روزانه و حرفه خود، تدریس زبان انگلیسی را ترک نکرد. همزمان به خدمات انسان محبت آمیز برای بچه ها بی بضاعت و خانواده های نظامیان هم ادامه داد.

در سال 2012 کتاب خود برای بچه ها تحت عنوان نباید فراموش کنید، خداوند نگهدار سربازان ما است را با الهام از زندگی ناتالی، فرزند بو بایدن و نوه جو بایدن، منتشر کرد. بو بایدن، فرزند جو بایدن که در ماه مه 2015 بر اثر بیماری سرطان مغز درگذشت، به همراه ارتش آمریکا، در عملیات نظامی مختلف از جمله در سال 2009 در عراق شرکت نموده بود.

هانتر بایدن فرزند دیگر جو بایدن به هنگام مراسم خاکسپاری بو بایدن، از جیل بایدن به عنوان مادری که بار دیگر خانواده آسیب دیده خود را بازسازی خواهد نمود، نام برد: ستون اصلی خانواده، معلمی که هرگز شکست را نپذیرفته است.

جیل بایدن در سال 2017 بنیاد بایدن را با هدف مقابله با خشونت علیه زنان و حمایت از خانواده های نظامیان آمریکایی تاسیس کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1569

به "بانوی اول جدید آمریکا کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانوی اول جدید آمریکا کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید