مخوف ترین علائم روماتیسم؛ از التهاب غشای قلب تا آبی شدن دست

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، متخصصان انگلیسی می گویند روماتیسم مفاصل می تواند با علائم وحشتناکی خود را نشان دهد.

مخوف ترین علائم روماتیسم؛ از التهاب غشای قلب تا آبی شدن دست

به نقل از اکسپرس، روماتیسم یکی از بیماری های شایع و دردناک مفاصل است که طی آن مفاصل دچار التهاب می گردد. یک درصد از جمعیت انگلیس هم اینک با این بیماری دست به گریبان است. در صورتی که روماتیسم درمان نگردد می تواند منجر به شرایط طاقت فرسا در بیمار گردد که طی آن فرد از انجام امور عادی روزانه ناتوان می گردد.

روماتیسم یک بیماری خودایمنی است که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت مفاصل حمله نموده و باعث بروز درد و تورم در آن می گردد. براساس تحقیقات اجرا شده زنان دو برابر مردان محتمل است که به این بیماری مبتلا شوند.

متاسفانه تا به امروز هیچ روش درمانی قطعی برای التیام روماتیسم کشف نشده است، اما تشخیص به موقع این بیماری می تواند گامی حیاتی در مدیریت آن باشد. از آنجا که تاثیر اصلی روماتیسم بر روی مفاصل است، می تواند به صورت های گوناگون در بیمار خود را نشان دهد.

با این حال، علائم این بیماری تنها به مفاصل خلاصه نمی گردد. این بیماری می تواند به روش های مختلف خود را نشان دهد که از مهمترین علائم آن می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1- درد قفسه سینه

کمتر کسی می داند که ابتلا به روماتیسم فرد را در خطر بیشتری برای بیماری های قلبی قرار می دهد. این موضوع به دلیل تصلب شرایین رخ می دهد که طی آن پلاک در عروق خونی تجمع می یابد. یکی دیگر از مواردی که افراد مبتلا به روماتیسم شاهد آن هستند، پریکاردیت است.

پریکاردیت به آماس حاد یا مزمن کیسه غشایی در برگیرنده قلب اطلاق می گردد. این موضوع می تواند باعث بروز درد در قفسه سینه گردد. در این حالت فرد از درد شدید رنج می برد که در زمان خوابیدن، تنفس عمیق و یا جابه جایی تشدید می گردد.

2- دستان و پا های آبی

روماتیسم می تواند به رگ های کوچک خونی در دستان و پا ها حمله کند. اگر رنگ دستان و پاهایتان در زمان سردی هوا به سفیدی، آبی، یا قرمزی تغییر کرد، این امر می تواند نشانه ای از ابتلا به روماتیسم باشد. از آنجا که این افراد از آسیب عصبی هم رنج می برند، ممکن است شاهد بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد، و یا مور مور شدن در دستان و پا های خود باشند.

3- خشکی چشم

یکی از علائم عجیب ابتلا به روماتیسم خشکی به ویژه خشکی چشم است. از این رو، اگر پیوسته اقدام به خارش چشم خود می کنید، این امر می تواند نشانه ای از ابتلا به روماتیسم باشد. در حقیقت دلیل بروز خشکی چشم این است که روماتیسم می تواند باعث بروز بیماری خودایمنی دیگری به نام سندرم شوگرن گردد که درپی آن علائمی همانند خشکی چشم، دهان، بینی، واژن، و پوست بروز می نماید.

4- درد شکم و سوء هاضمه

روماتیسم و هم دارو هایی که برای آن تجویز می گردد می تواند منجر به زخم معده، خونریزی معده، رفلاکس اسید معده، اسهال و یا یبوست گردد. التهابات ناشی از روماتیسم می تواند کولون را درگیر نموده و باعث بروز کولیت (ورم مخاط روده عظیم) گردد.

در بعضی مواقع نادر درد در شکم می تواند ناشی از شرایط بسیار پیچیده ای به نام واسکولیت روماتوئید باشد که طی آن رگ های خونی دچار التهاب می گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2043

به "مخوف ترین علائم روماتیسم؛ از التهاب غشای قلب تا آبی شدن دست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخوف ترین علائم روماتیسم؛ از التهاب غشای قلب تا آبی شدن دست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید