مخالفت شبه نظامیان کُرد با توافق ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، شبه نظامیان کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه و حزب اتحاد دموکراتیک اعلام کردند که توافق به دست آمده بین ترکیه و روسیه در شهر سوچی را قبول ندارند.

مخالفت شبه نظامیان کُرد با توافق ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نیروهای شبه نظامی کُرد نیروهای دموکراتیک سوریه که اخیرا با شروع عملیات ترکیه از سوی آمریکا رها شده اند، نسبت به توافق اخیر روسیه و ترکیه اعتراض کردند.

مظلوم عبدی فرمانده نیروهای دموکراتیک به رادیو صدای آمریکا گفت که کُردها نمی توانند به روسیه اطمینان نمایند؛ زیرا مسکو همپیمان دمشق است و با ترکیه هماهنگی دارد.

عبدی توضیح داد که سیاست روسیه، حمایت از دولت سوریه است، نه حمایت از کُردها.

وی با اشاره به اینکه کُردها در جریان عملیات ترکیه در شهر عفرین تجربه ای با روسیه داشته اند، ادعا کرد که در آن موقع مسکو به آنکارا اجازه داد در منطقه عفرین، نفوذ خود را گسترش دهد.

این فرمانده کُرد با بیان اینکه در این خصوص نیز نمی توانند به روسیه تکیه نمایند، توضیح داد سیاستی که مسکو و دمشق در پیش گرفته اند، برای حفظ منافع خودشان است نه کُردها.

عبدی به نقل از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت که پس از خروج نظامیان آمریکا از سوریه، [ترامپ] با روسیه تماس خواهد گرفت تا از رهگذر دستیابی به توافقی با دمشق و روسیه، برای مسئله کُردها راهکاری پیدا کند.

این مسئول کُرد اما مدعی شد که این اظهارات ترامپ، روشن نیست و نباید به روسیه اجازه داد که در منطقه تغییری ایجاد کند.

توافق سوچی خارج از قوانین بین المللی است

در همین ارتباط، روزنامه الوطن سوریه به نقل از یک منبع مسئول در حزب اتحاد دموکراتیک کُرد گزارش داد که کُردها، روسیه را نماینده خود در سوچی اعلام نکرده بودند.

اتحاد دموکراتیک همچنین تاکید نمود که توافق به دست آمده در سوچی، خارج از چارچوب مشروعیت و قوانین بین الملل است.

این گروه کُرد در خاتمه مدعی شد که روسیه هدفی جز تحقیر کُردها ندارد.

ارتش ترکیه به همراه تروریست های موسوم به ارتش آزاد سوریه از 17 مهر ماه عملیات نظامی خود را در شمال سوریه و با هدف دور کردن خطر شبه نظامیان کرد سوریه شروع کردند.

هشت روز پس از این عملیات (25 مهر) آنکارا و واشنگتن توافق کردند که ترکیه به مدت 120 ساعت عملیات خود را متوقف کند تا شبه نظامیان یگان های مدافع خلق کُرد از منطقه امن خارج شوند.

پس از توافق آمریکا و ترکیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه 30 مهر ماه جلسه ای در سوچی برگزار کردند و به توافقی دست یافتندکه طبق آن یگان های کُرد در طول 150 ساعت، 30 کیلومتر از مرز ترکیه و سوریه عقب نشینی می نمایند و نیروهای امنیتی ترکیه و روسیه گشت زنی های مشترکی را در این منطقه انجام می دهند.

خ

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 834

به "مخالفت شبه نظامیان کُرد با توافق ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت شبه نظامیان کُرد با توافق ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید