اردوغان خطاب به روسیه: از سر راه ما در سوریه کنار بروید

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، رئیس جمهور ترکیه مدعی شد، کشورش در سوریه به دنبال نفت و اشغال خاک آن جا نیست بلکه حضورش به درخواست مردم است و آنکارا همچنان با طرف های مقابل درگیری گفت وگوی خود را حفظ خواهد نمود.

اردوغان خطاب به روسیه: از سر راه ما در سوریه کنار بروید

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز شنبه گفت، علی رغم عدم پایبندی دیگر طرف های مقابل، به روابط دیپلماتیک و گفت وگو با آن ها ادامه می دهیم. اما روسیه در کوشش است با دستاویز قرار دادن اوضاع در ادلب، در امور ترکیه دخالت کند.

وی خطاب به رهبران مسکو گفت که از سر راه ما در سوریه کنار بروید و ترکیه را با سوریه تنها بگذارید.

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: ما خواهان ایجاد منطقه ای امن برای بیش از یک میلیون نفر در مرزهای جنوبی ترکیه هستیم

اردوغان گفت، وعده های بین المللی درخصوص یاری به ترکیه برای رسیدگی به امور پناه جویان عملی نشده است. بیش از 3.7 میلیون سوری در داخل خاک ترکیه زندگی می نمایند و توان پذیرش موج دیگری از پناه جویان را نداریم. در حال حاضر 18 هزار پناهجوی سوری در حال حرکت به سمت مرزهای اروپا هستند.

وی اضافه کرد، از سوی دیگر نمی توانیم میلیون ها سوری را در ادلب به امان دولت سوریه رها کنیم. ما به دعوت بشار اسد رئیس جمهور سوریه در این کشور نیستیم بلکه به درخواست مردم این کشور در آن جا حضور یافته ایم. ترکیه تا زمانی که این مردم خواهان حضورش در سوریه باشند خاک آن را ترک نخواهد کرد.

او در ادامه گفت، ما نه نفت سوریه را می خواهیم و نه خاک این کشور را بلکه به دنبال امن کردن مرزهایمان به وسیله ایجاد منطقه امن هستیم. اگر نتوانیم مرزهایمان با سوریه را از شر گروه های تروریستی حفظ کنیم در اوضاع بدی گرفتار می شویم.

اردوغان مدعی شد: اقدامات ما در ادلب به منظور محافظت از کسانی است که علیه یک رژیم خون ریز می جنگند. بیش از 2100 نفر از عناصر این رژیم تا کنون در ادلب کشته شده و حدود 300 خودروی آن ها منهدم شده است.

34 نظامی ترکیه بامداد دیروز (آدینه) در حمله هوایی که در نزدیکی روستای الباره، در جبل الزاویه، (حومه استان ادلب) رخ داد، کشته شدند.

در این خصوص، وزارت دفاع روسیه دیروز درباره کشته و مجروح شدن نظامیان ترکیه در حملات هوایی به عناصر مهاجم به ارتش سوریه توضیح داد: آنکارا درباره حضور نظامیان خود در ادلب به ما اطلاع نداده بود. نظامیان ترکیه در میان عناصر مسلحی بودند که روز گذشته در حملات هوایی به ادلب هدف قرار گرفتند.

وزیر دفاع ترکیه نیز، دیروز، مدعی شد که این کشور در پاسخ به حمله هوایی بامداد، 200 مقر ارتش سوریه را از زمین و هوا هدف قرار داده است.

تنش ها در ادلب پس از آن افزایش یافت که در پی پیشروی های ارتش سوریه در این استان و عقب راندن تروریست ها، ترکیه حمایت های خود از گروه های مسلح حاضر در این استان را افزایش داد و حتی به یاری پهپادها اقدام به بمباران مواضع ارتش سوریه کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1100

به "اردوغان خطاب به روسیه: از سر راه ما در سوریه کنار بروید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان خطاب به روسیه: از سر راه ما در سوریه کنار بروید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید