بازدید از محل ساخت سفالینه های زرین فام، تبادل فرهنگی ایران و ژاپن

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، در صفحه مجازی سفارت ژاپن در ایران آمده است: ایکاوا کازوتوشی سفیر ژاپن در ایران به تازگی از کوره سفالگری کوبه ای، محل ساخت و فراوری سفالینه های زرین فام ایرانی به وسیله کاتو کوبه ای هفتم در شهر تاجیمی در استان گیفو ژاپن بازدید کرد.

بازدید از محل ساخت سفالینه های زرین فام، تبادل فرهنگی ایران و ژاپن

سفیر علاوه بر تجربه نقاشی بر روی سفال از موزه کاشی در شهر تاجیمی نیز بازدید کرد و فرصتی شد تا فرهنگ سنتی تاجیمی شهر سفال را از نزدیک تجربه کند.

سفالینه زرین فام سفالی است که سر منشان آن ایران باستان بوده و درخشندگی زیبایی مانند طلا دارد.

کوره های سفالگری کوبه ای به منظور احیای سفالینه زرین فام که در قرن 18 میلادی ناپدید شده بود با کوشش های بی وقفه مرحوم کاتو تاکوئو نسل ششم به ثمر رسید و در سال 1995 میلادی به عنوان گنجینه ملی ثبت شد.

در سال 2011 میلادی آقای کاتو کوبه ای پسر مرحوم کاتوتاکوئو و وارث این هنر برای اولین بار به ایران سفر کردو نمایشگاهی در ایران با عنوان سفالینه های زرین فام از دیروز تا امروز بر پا شد.

آقای کوبه ای چهار هنرمند سفالگر ایرانی را در سال 2016 و 218 به ژاپن دعوت کرد و تکنیک سفالینه زرین فام را به آنها آموزش داد.

ژاپن و ایران در سال 2019 نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک را جشن گرفتند. یکی از آثار سفالینه زرین فام ساخته شده به وسیله آقای کوبه ای به موزه رضا عباسی اهدا شد.

احیای سفالینه زرین فام به وسیله آقایان تاکوئو و کوبه ای و دست یافتن به آرزوی بزرگ آنان نسبت به بازگشت این اثر تاریخی به زادگاهش ایران را می توان نماد تبادل فرهنگی بین ایران و ژاپن نامید.

منبع: گردشبان
انتشار: 14 شهریور 1402 بروزرسانی: 14 شهریور 1402 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2547

به "بازدید از محل ساخت سفالینه های زرین فام، تبادل فرهنگی ایران و ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید از محل ساخت سفالینه های زرین فام، تبادل فرهنگی ایران و ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید