10 موزه علمی برتر دنیا کدامند؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، موزه ها مکان های خاصی هستند که در آن مجموعه ای از آثار باستانی و صنعتی و اشیاء با ارزش را به معرض نمایش می گذارند، گفته می گردد. گونه های زیادی از موزه وجود دارد از مجموعه های عظیم در شهرهای عظیم که انواع مجموعه ها را پوشش می دهد تا موزه های کوچک که یک یا چند دسته خاص را شامل می گردد. این دسته ها شامل هنرهای زیبا، هنر کاربردی، صنایع دستی، باستان شناسی، مردم شناسی، قوم شناسی، تاریخ، تاریخ فرهنگی، تاریخ نظامی، علم، فناوری، موزه بچه ها، نقشه، تاریخ طبیعی، سکه شناسی، گیاه شناسی، علوم طبیعی و تمبرشناسی، کاخ موزه ها می باشد.

10 موزه علمی برتر دنیا کدامند؟

به گزارش خبرنگاران، در میان انواع مختلفی از موزه ها که در سراسر دنیا وجود دارند دسته ای از موزه ها به نام موزه های علمی وجود دارند که ممکن است کمتر به آنها توجه گردد طی این خبر قصد داریم 10 مورد از بهترین موزه های علمی دنیا را معرفی کنیم.

1. موزه تاریخ طبیعی لندن

موزه تاریخ طبیعی(Natural History) لندن یکی از بهترین موزه های علمی دنیا است. این موزه یکی از قدیمی ترین و مشهورترین موزه های علمی دنیا است.

این موزه با داشتن نمایشگاه های هیجان انگیز به یکی از جاذبه هایی تبدیل شده است که بازدید آن به هر کسی که به لندن سفر می نماید، توصیه می گردد. این موزه نخستین بار در سال 1881 افتتاح شد و سالانه حدود پنج میلیون بازدیدنماینده را به خود اختصاص می دهد. موزه تاریخ طبیعی لندن یکی از سه موزه عظیم در خیابان اکسیبیشن رود در کنزینگتون جنوبی، لندن است.

موزه تاریخ طبیعی لندن متشکل از 70 میلیون نمونه از پنج بخش زمین شناسی شامل: گیاه شناسی، حشره شناسی، کانی شناسی، دیرینه شناسی و جانورشناسی است. در این موزه یک بخش برای شناسایی، حفاظت و آرایه شناسی آلفا ایجاد شده است. با توجه به قدمت موزه بسیاری از مجموعه های موجود توسط چارلز داروین جمع آوری شده است. دانش آرایه شناسی آلفا(Alpha Taxonomy) یا آرایه شناسی زیستی که در بسیاری از مواقع برای سادگی، تنها آرایه شناسی(Taxonomy) خوانده می گردد، دانشی است که با یافتن، شناسایی، نامگذاری، توصیف و رده بندی جانداران سر و کار دارد. کتابخانه این موزه شامل تعداد زیادی از کتاب ها، مجلات، نسخه های خطی و مجموعه ها و تحقیقات گروه های علمی است.

2. موزه اکسپلوراتوریوم(Exploratorium) سانفرانسیسکو

موزه اکسپلوراتوریوم در سان فرانسیسکو پر از نمایشگاه های جذاب و آموزشی است. نام مستعار این موزه خانه علمی سرگرم نماینده(he Scientific Fun House) نام دارد زیرا تجربه بسیار متفاوتی را برای بازدیدنمایندگان به ارمغان می آورد.

معماران این موزه را به گونه ای طراحی نموده اند که به نوعی بیننده را به چالش خواهند کشید و بازدیدنمایندگان در هر بخش با فضایی عجیب، شگفت انگیز و مهیج روبرو خواهند شد. ماموریت اصلی آن ایجاد دانشمندان جوان است تا به آنها اجازه دهد ببینند علم چقدر هیجان انگیز است. این موزه در سال 1969 توسط فرانک اوپنهایمر فیزیکدان اهل ایالات متحده تأسیس شد.

3. موزه حمل و نقل سوئیس

موزه حمل و نقل سوئیس(The Swiss Museum of Transport) در لوسرن سوئیس واقع شده است و در آن می توان انواع وسایل حمل و نقل تاریخی را مشاهده کرد. این موزه برای علاقمندان به خودرو، قطار، هواپیما و کلیه وسایل نقلیه می تواند بسیار جذاب و دیدنی باشد.

موزه حمل و نقل سوئیس در سال 1959 افتتاح شد و به سرعت به محبوب ترین موزه سوئیس تبدیل شد. اما همه آثار موجود در این موزه در خصوص علم و فناوری نیست و مجموعه عظیمی از آثار هانس ارنی(Hans Erni) گرافیست و نقاش مشهور سوئیسی نیز موجود است. در کنار این مجموعه چندین جاذبه دیگر در این موزه از جمله یک آسمان نما، یک سینما با فرمت عظیم و یک عکس هوایی در مقیاس 1: 20،000 از سوئیس نیز وجود دارد.

آسمان نما یا اخترسرا تالاری است که یا برای ارائهٔ مباحث آموزشی دربارهٔ اخترشناسی و آسمانِ شب یا برای آموزشِ ناوبریِ فلکی استفاده می گردد. همچنین در آن نمایی از ستارگان و سیاره ها و دیگر پدیده های آسمانی برای منظورهای آموزشی یا سرگرمی نمایش داده می گردد.

4. موزه ملی هوافضا واشنگتن

موزه ملی هوافضا(National Air and Space Museum) یکی از مراکز فرهنگی ایالات متحده آمریکا است. این موزه ملی در شهر واشنگتن قرار گرفته است و در سال 1918 افتتاح شد. این موزه متعلق به موسسه اسمیتسونین است. موزه ملی هوا و فضا در واشنگتن دی.سی یکی از بهترین موزه های علمی دنیا است. همچنین یکی از بهترین موزه های تاریخ هواپیمایی و پرواز در دنیا است. نمایشگاه های داخل موزه به گونه ای است که بازدیدنمایندگان تصور می نمایند در حال تجربه یک تور در فضا هستند. افرادی که عاشق علم و فن آوری، به خصوص حمل و نقل هوایی هستند بازدید از این موزه برای آنها بسیار لذت بخش خواهد بود.

5. موزه شهر علم و فناوری پاریس

موزه شهر علم و فناوری(City of Science and Industry) در شهر پاریس واقع شده است و در حال حاضر عظیمترین موزه علم و صنعت اروپا می باشد.

این مجموعه شامل سالن های متعدد برای نمایش فناوری و علم به زبان ساده، سینما سه بعدی و پارک لاویلت است. این موزه در 13 مارس 1986 افتتاح شد. این موزه دارای نمایشگاه های جذاب بسیاری است که شامل اکتشاف، پزشکی، فضا، گیاه شناسی و صنعت می شوند. همچنین دارای یک آسمان نمای جذاب، یک زیر دریایی، تئاتر آی مکس و زمین بازی بچه ها است. این موزه سالانه پنج میلیون بازدید نماینده دارد و یکی از محبوب ترین جاذبه های پاریس است. مأموریت این موزه گسترش دانش علمی و فنی در بین عموم به ویژه جوانان و ارتقای علاقه عموم به علم، تحقیقات و صنعت است.

6. موزه یونیورسم در سوئد

موزه یونیورسیوم(Universeum) در گوتنبرگ، سوئد می تواند بهترین موزه برای گشت و گذار در یک موزه همراه با خانواده باشد.

این موزه که در سال 2001 افتتاح شد بهترین مکان برای بچه ها محسوب می گردد و شامل نمایشگاه ها، نمایش های تعاملی و آکواریوم است. همچنین درون این موزه یک پل وجود دارد که در دو طرف آن همانند جنگل است و میتواند این موضوع برای بچه ها و حتی برای خانوادهایشان نیز جذاب و دیدنی باشد. همانطور که در وبسایت این موزه گفته شده موزه یونیورسیوم مکانی است که سرگرمی در آن منجر به کسب دانش می گردد. بازدید از این موزه یک ماجراجویی هیجان انگیز خواهد بود.

7. موزه آلمان

موزه آلمان(Deutsches Museum) عظیم ترین موزه علوم و فناوری دنیا است که در شهر مونیخ آلمان واقع شده است.

این موزه در تاریخ 28 ژوئن 1903 میلادی، تأسیس شد. در این موزه 28 هزار شی از 50 حوزه مختلف علوم فنی و طبیعی به نمایش گذاشته شده است. گستردگی نمایش ابزارهای علمی و برنامه های آموزشی موزه آلمان، سالیانه بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر بازدیدنماینده را به سوی خود می کشاند. بعضی از قدیمی ترین نقاشی های روی غار دنیا در این موزه قرار گرفته است. قطعا بازدید از این موزه یک تجربه بی نظیر خواهد بود.

8. موزه علوم لندن

موزه علوم بخشی از موزه ملی علم و صنعت است که در کنزینگتون جنوبی، لندن واقع شده است.

این موزه در سال 1857 افتتاح شد و امروزه از مهم ترین جاذبه های گردشگری لندن است، بطوری که سالانه 3.3 میلیون نفر از این موزه بازدید می نمایند. موزه علوم لندن در سال 2017 میلادی صد و شصتمین سالگرد خود را جشن گرفت. این موزه شامل مجموعه ای فوق العاده از یادگارهای انقلاب صنعتی از جمله موشک جورج استفانسن(George Stephensens Rocket) است. یکی از نمایشگاه های اخیری که در آن برگزار گردید، نمایشگاه ربات ها بود که نمودار کامل تکامل ربات را طی آن نشان دادند.

9. موزه علم و فناوری شانگهای

موزه علوم و فناوری شانگهای(Shanghai Science and Technology Museum) در چین بسیار جذاب است.

موزه علوم و فناوری شانگهای در چین با 13 نمایشگاه دائمی از دنیا ربات ها گرفته تا سرزمین رنگین کمان بچه ها از عظیمترین موزه های دنیا به شمار می رود. این موزه دارای چهار تئاتر عظیم علمی است. این موزه در سال 2001 افتتاح شد و مرحله نهایی ساخت آن در سال 2010 به انتها رسید و اکنون این موزه به یکی از پر بازدیدترین جاذبه های این شهر تبدیل شده است.

10. موزه میرایکان توکیو

موزه میرائیکان (Miraikan) یک نوع موزه علمی است که در منطقهٔ کوتو در توکیو، پایتخت ژاپن واقع شده است. این موزه در سال 2001 افتتاح شد و نمایشگاه های رباتیک بسیاری در آن برگزار می شوند و علاوه بر آن نیز فعالیت های مربوط به اندازه گیری لحظه ای از فعالیت لرزه ای کشور ژاپن، الگوهای آب و هوا و دمای اقیانوس نیز در آنجا انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1169

به "10 موزه علمی برتر دنیا کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 موزه علمی برتر دنیا کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید