سلادون های موزه ملی ایران وارد کاخ موزه پکن چین شد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، آثار منتخب موزه ملی ایران در نمایشگاه دنیای لونگ چوان: سلادون لونگ چوآن و جهانی شدن شنبه 22 تیرماه 1398 به سلامت وارد کشور چین شد و این آثار به کاخ موزه پکن منتقل شد.

سلادون های موزه ملی ایران وارد کاخ موزه پکن چین شد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران، جبرئیل نوکنده رئیس کل این موزه ضمن اعلام این خبر اضافه کرد: این آثار شامل 14 قلم ظروف سلادون از مجموعه ای مربوط به دوره صفوی است که در زمان شاه عباس وقف بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی شده بود. این آثار در سال 1314 به موزه ملی ایران رسیده است.

در مجموع 10 موزه از کشورهای ژاپن، کره جنوبی، بریتانیا، و امارات متحده عربی و همچنین بیش از سی موزه از کشور چین آثار خود را در این نمایشگاه شرکت داده اند.

وی در مورد تاریخچه ظروفی به این نام گفت: سلادون نام خانواده ای از سفال است که دارای لعاب ویژه ای است. نام سلادون برای اولین بار توسط فرانسوی ها برای این نوع ظروف بکار برده شد. از ویژگی های این سفال بدنه سخت، به رنگ سبز تیره و روشن است که دارای انواع گوناگون تزیین چون نقش قالب زده و برجسته است. کرمان و اصفهان از مراکز مهم فراوری این نوع سفال در ایران بوده اند.

نمایشگاه سلادون های لونگ چوآن و دنیای شدن در روز دوشنبه 24 تیر ماه 1398، در کاخ موزه پکن گشایش خواهد یافت و تا 12 مهرماه در این موزه ادامه خواهد یافت.

کاخ موزه پکن یا همان شهر ممنوعه باستانی با نزدیک به 2میلیون شیء از دوره های سلسله مینگ و چینگ در سال 1925 تبدیل به موزه شد و شامل 980 ساختمان و 72 هکتار مساحت است. این کاخ در سال 1987 به عنوان میراث دنیای ثبت شد و توسط یونسکو، به عنوان بزرگ ترین مجموعه ساختارهای چوبی باستانی حفظ شده در دنیا، نام گذاری شد. کاخ موزه پکن سالانه بیش از 16 میلیون بازدیدکننده دارد.

موزه ملی ایران همچنین با 15 قلم آثار تاریخی فرهنگی خود به عنوان سفیر فرهنگی کشورمان در کنار 24 کشور آسیایی دیگر در نمایشگاه شکوه تمدن های آسیا که در حال حاضر در موزه ملی پکن دایر است، حضوردارد. نمایشگاهی که تنها با حدود دو ماه فعالیت خود پذیرای بیش از 800 هزار بازدیدکننده بوده و نشان از علاقه مندی و نگاه فرهنگی مردمان کشوری است که امروز از مقاصد مهم جذب گردشگر محسوب می شوند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 505

به "سلادون های موزه ملی ایران وارد کاخ موزه پکن چین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلادون های موزه ملی ایران وارد کاخ موزه پکن چین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید