افرادی که واکسینه شده اند هم باید ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، تا به امروز چندین شرکت توسعه دهنده واکسن ویروس کرونا از عملکرد مثبت واکسن شان در جلوگیری از ابتلای افراد به بیماری کووید 19 خبر داده اند ما هنوز هیچ تاییدیه ای مبنی بر استفاده از آنها در ایالات متحده یا اروپا صادر نشده است.

افرادی که واکسینه شده اند هم باید ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند

به گزارش ایسنا و به نقل از یورونیوز، روسیه در ماه اوت اعلام نمود که واکسن Sputnik V ساخت کشورش برای استفاده تأیید شده است اما این خبر با واکنش های منفی دانشمندان روبرو شد چرا که انها معتقد بودند صدور این تاییدیه بسیار زود است چرا که هنوز روی تعداد زیادی از افراد آزمایش نشده است.در ماه نوامبر دو شرکت فایزر و مدرنا اعلام نمودند که واکسن های آنها به ترتیب 90 درصد و 94.5 درصد موثر هستند که خوشبختانه این خبر توسط کارشناسان امیدوار کننده توصیف شد گرچه هنوز هم سوالاتی درباره آنها در ذهن مردم نقش بربسته است و یکی از آن سوالات این است که آیا این واکسن ها در جلوگیری از انتقال عفونت از فردی به فرد دیگر نیز موثر هستند و اینکه پس از زدن واکسن تا چه مدت افراد ایمن هستند.

مایکل مینا استاد دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در این باره گفت: ممکن است بدن یک واکنش ایمنی زودهنگام پس از زدن واکسن ایجاد کند که این موضوع دائمی نیست.

وی افزود: ممکن است بدن در حال ساخت آنتی بادی هایی باشد که بعداً از بین خواهند رفت. نتایج کارایی واکسن ها نشان داد که این واکسن ها پروتئین مناسب را مورد هدف قرار می دهند و بسیاری گفته اند که اثربخشی بالا نشان دهنده این امر است که واکسن ها می توانند با ویروس مقابله کنند.

دکتر باری بلوم رئیس سابق دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد گفت: هرچه بدن افراد پادتن بیشتری تولید کند تاثیر واکسن نیز بهتر خواهد بود.

جوز وزگز بولاند از بخش یماری های عفونی دانشکده پزشکی دانشگاه ادینبرو گفت: ما باید فرض کنیم که این آزمایشات بالینی در شرایط مطلوب اجرا شده اند و هنگامی که واکسن ها در سطح گسترده مورد استفاده قرار گیرند ممکن است نتایج داده متفاوت باشد و پایین تر از حد اجرا شده در آزمایشات باشند.

اولین واکسن کووید 19 چه زمانی وارد اروپا خواهد شد؟

استلا کریاکیدز عضو هیئت بهداشت اتحادیه اروپا گفت: اگر همه چیز خوب پیش رود و مجوزهایی توسط آژانس داروهای اروپایی صادر گردد احتمالا اواخر سال 2020 و اوایل سال 2021 واکسن در دسترس باشد.

آندره آمون رئیس مرکز کنترل بیماری های اروپا نیز جدول زمانی مشابهی را ارائه داد.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت که در یک سناریوی خوش بینانه ممکن است تا سه ماهه اول سال 2021 واکسن وجود داشته باشد.

آمون به خبرگزاری فرانسه گفت که کارکنان بهداشتی و افرادی که در گروه های آسیب پذیر هستند ابتدا واکسینه می شوند و جزئیات نحوه توزیع آن هنوز در دست بررسی است.

چه زمانی به ایمنی جمعی دست می یابیم؟

دستیابی به ایمنی جمعی تا حدی به موثر بودن واکسن و توزیع آن بستگی دارد.

دکتر بولاند در مصاحبه با یورونیوز گفت: آستانه لازم برای متوقف کردن موثر شیوع بیماری از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. این امر تا حدی به میزان عفونی بودن بیماری و ایمنی بدن بستگی دارد.

دکتر کیت اوبراین، مدیر ایمن سازی سازمان بهداشت جهانی، روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما واکسن های زیادی داریم که عملکرد بسیاری خوبی دارند و جان انسان ها را نجات می دهند اما باز هم افراد به آن بیماری مبتلا می شوند برای مثال واکسن سرخک نمونه ای از آن واکسن ها است. واکسن سرخک یک واکسن بسیار کارآمد با بیش از 95 درصد اثر است اما با این وجود هنوز شیوع سرخک داریم.

دکتر بلوم که همچنین استاد تحقیق در دانشگاه هاروارد است گفت: تعداد زیادی از افراد در شش ماه یا سال اول پس از عرضه واکسن، واکسینه نخواهند شد که در این صورت توانایی انتقال عفونت را دارند.

وی افزود: این بدان معناست که افرادی که حتی واکسینه شده اند، باید ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را نیز همانند قبل رعایت کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1584

به "افرادی که واکسینه شده اند هم باید ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افرادی که واکسینه شده اند هم باید ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید