از بیماری استیون هاوکینگ چه می دانید؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، بیماری نورون حرکتی (MND) نام گروهی از بیماری هاست که اعصاب خاصی را تحت عنوان اعصاب حرکتی یا نورون های حرکتی تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری یک بیماری پیشرونده است که معمولاً به آرامی آغاز می گردد و با گذشت زمان بدتر می گردد.

از بیماری استیون هاوکینگ چه می دانید؟

علائم MND چیست؟

علائم بیماری نورون حرکتی گاهی اوقات از یک طرف بدن آغاز و سپس گسترش می یابد. معمولاً اولین چیز هایی که مردم متوجه می شوند عبارتند از: لکنت زبان، ضعف در پاها، ضعف شانه، بلند کردن را سخت می نماید،گرفتگی عضلات.

- فرد مبتلا به MND ممکن است حرکت کمی داشته یا هیچ حرکتی نداشته باشد.

- در مصاحبه، تنفس و بلع مشکل دارد.

- تعداد کمی از افراد مبتلا به MND به نوعی زوال عقل مبتلا می شوند.

اگر MND داشته باشید، حس بینایی، لامسه، بو، شنوایی و چشایی شما تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

چه عواملی باعث ایجاد MND می گردد؟

علت دقیق MND معین نیست. نمی توانید MND را از کسی بگیرید. به طور کلی، اعتقاد بر این است که این بیماری به دلیل ترکیبی از عوامل محیطی، سبک زندگی و عوامل ژنتیکی ایجاد می گردد. بیشتر موارد بیماری نورون حرکتی خود به خودی و بدون هیچ دلیل معینی رخ می دهد. تقریباً از هر 10 مورد یک مورد به دلیل جهش ژنتیکی (یا خطا در ژن) خانوادگی به معنای ارثی بودن شرایط ایجاد می گردد.

اگر فردی جهش ژنتیکی مرتبط با MND داشته باشد، فرزندان او احتمال وراثت جهش ژنتیکی مربوط به MND را دارند. همچنین اگر فردی در خانواده شما به بیماری نورون حرکتی مبتلا باشد، می توان افراد دیگر خانواده را آزمایش کرد تا ببینند آیا جهش ژنتیکی دارند یا خیر.

افرادی که جهش ژنتیکی را به ارث می برند، شانس زیادی برای ابتلا به بیماری نورون حرکتی دارند اما همه افراد مبتلا به جهش ژنتیکی به MND مبتلا نمی شوند.

چگونه MND تشخیص داده می گردد؟

تشخیص MND در ابتدای بروز علائم سخت است. پزشک ممکن است شما را به یک متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد که شما را معاینه و آزمایشات مختلفی را انجام دهد. این ها ممکن است شامل این موارد باشد: آزمایش خون، نمونه برداری از عضلات، مطالعاتی را برای اندازه گیری میزان کارایی اعصاب و عضلات.

منبع: همگردی
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1771

به "از بیماری استیون هاوکینگ چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بیماری استیون هاوکینگ چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید