کدام امن تراست، مک یا ویندوز؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، مک اواس صرفا مخصوص دستگاه مک است. اما ویندوز 10 با صد ها سخت افزار ساخته شده توسط شرکت های مختلف، سازگار است؛ سخت افزار هایی که هر کدام سیستم ها و تنظیمات مختص خود را دارند.

کدام امن تراست، مک یا ویندوز؟

حانیه شریف| این پرسش که سیستم عامل مک امن تر است یا ویندوز یک پرسش قدیمی است که ریشه در تاریخ کامپیوتر دارد. هر زمان که بحث امنیت در دنیای تکنولوژی مطرح می گردد، محصولات شرکت اپل یک پله بالاتر از دیگر رقبای خود بوده اند. حفاظت از حریم شخصی کاربر، همواره جزئی از شعار تبلیغاتی اپل بوده و در سال های اخیر اقدامات زیادی در این زمینه از سوی این شرکت انجام گرفته است.

کدام امن تراست، مک یا ویندوز؟

در دورانی که جرایم امنیتی سایبری در صدر خبر ها قرار دارند، این اقدام اپل توانسته اعتماد و وفاداری بسیاری از کاربران را جلب کند. اما زمانی که سخن از پلت فرم مک و مقایسه آن با ویندوز به میان می آید، آیا باز هم چنین میزان اعتمادی وجود دارد؟

آیا در پلت فرم مک اواس (MacOS) نیز می توانیم در زمینه حفظ حریم شخصی به اندازه دیگر پلت فرم های اپل مطمئن باشیم؟ براساس نظرسنجی جدیدی که اجرا شده، بیشتر شهروندان آمریکایی به مایکروسافت بیشتر اعتماد دارند تا اپل، به خصوص در زمینه اطلاعات شخصی این میزان اعتماد برای مایکروسافت 75 درصد و برای اپل 69 درصد اعلام شده است.

آیا این حقیقت دارد؟ گزارشی از سوی وب سایت دیجیتال ترندز اجرا شده است که در آن از تعدادی متخصص در این زمینه سوال شده که امن ترین سیستم عامل مک است یا ویندوز. متخصصانی از تحلیلگران صنعت تکنولوژی گرفته تا هواداران حریم شخصی و متخصصان نرم افزار های آنتی ویروس. همچنین از خود مایکروسافت و اپل نیز در خصوص سیستم عامل های دسکتاپ و اقدامات اجرا شده در زمینه حفظ داده های کاربران پرسش شده است. در ادامه نتیجه این گزارش را مشاهده کنید.

آیا سیستم عامل مک، جامع و کافیست؟

امن ترین سیستم عامل کدام است؟ فرض ابتدایی و همیشگی بر این است که محیط بسته اپل، تاثیر خوبی روی امنیت و حریم شخصی دارد. پلت فرم مک و ویندوز هر دو به نوبه خود امن ترین سیستم عامل های مخصوص کامپیوتر یا دسکتاپ هستند؛ اما هر دو نگرش مختلفی نسبت به مساله امنیت و حریم شخصی دارند.

مک اواس صرفا مخصوص دستگاه مک است. اما ویندوز 10 با صد ها سخت افزار ساخته شده توسط شرکت های مختلف، سازگار است؛ سخت افزار هایی که هر کدام سیستم ها و تنظیمات مختص خود را دارند. فرض ابتدایی و همیشگی بر این است که محیط بسته اپل، تاثیر خوبی روی امنیت و حریم شخصی دارد.

برای فهمیدن صحت این فرض گفت وگویی با ری والش، عضو گروه مدافع حریم شخصی ProPrivacy اجرا شده است. ProPrivacy سازمانی است که در خصوص محصولات مختلف در زمینه حریم شخصی تحقیق نموده و گزارش هایی را منتشر می نماید.

والش در صحبت های خود با Digital Trends می گوید: محیط بسته و محدودی که اپل ایجاد نموده باعث می گردد تا کنترل بیشتری روی سخت افزار های سازگار با سیستم عامل مک اواس اعمال گردد که این نکته مثبتی است. این قابلیت باعث می گردد که مک اواس یک محیط امن محسوب گردد؛ محیطی که در آن حریم و داده های خصوصی، با شدت بالایی حفظ می گردد و احتمال در معرض قرارگیری آسیب پذیری های سخت افزاری کاهش می یابد.

تا به اینجا که خبر های خوبی است. اما والش همچنین هشدار می دهد: با وجود اینها، حقیقت این است که مک اواس یک پلت فرم منبع بسته و محدود است، یعنی اختیار کاربران مک در واقع به کل در اختیار این شرکت است. منظور والش این است که هیچ کس در واقع نمی داند که اپل برای تحقق قول خود (در خصوص امنیت و حریم خصوصی) واقعا چه کار می نماید.

این کنترل شدید گاهی اوقات عجیب به نظر می آید؛ زیرا حقیقت سرنوشت اطلاعات و داده هایی که این شرکت از کاربران خود در دست دارد، نامشخص است. والش اشاره می نماید که اپل اطلاعات شخصی را با معدودی از شرکت های دیگر به اشتراک می گذارد و همین باعث می گردد مدیرعامل شرکت، تیم کوک بتواند ادعا کند که تاکتیک های منحصر به فردی برای حفظ حریم خصوصی به کار گرفته شده است.

اما از نظر والش، بهتر بودن از رقبا کافی نیست. وی می گوید: بسیاری از شرکت ها، با فروختن اطلاعات شخصی کاربران به شرکت های داوطلب، داده ها را مستقیما وارد چرخه درآمدزایی خود می نمایند. اپل نسبت به دیگر رقبای خود کمتر این کار را انجام می دهد؛ اما برنامه نویسان همچنان داده های زیادی را مستقیما از کاربران این پلت فرم دریافت می نمایند.

به بیان دیگر، اگر قرار باشد دستگاه های کاربران تا به این حد تحت کنترل باشد، استاندارد های حفظ حریم شخصی و امنیتی نیز باید به همین میزان سفت و سخت باشد. والش اشاره می نماید که اپل همچنان از کاربران خود اطلاعات زیادی دریافت می نماید و در عین حال اپلیکیشن های مختلف نیز به وسیله App Store اطلاعات حساس کاربران را جمع آوری می نمایند، حتی زمانی که کاربران در خواب هستند.

این یک واقعیت است که اپل بیشتر از هر شرکت دیگری در این حوزه، کنترل بیشتری روی پلت فرم خود اعمال می نماید و در عین حال قوانین محدودنماینده زیادی برای توسعه دهنگان و طراحان برنامه ها ندارد، قوانینی که برنامه نویسان را ملزم کند تا در جهت حفظ حریم شخصی و حفاظت اطلاعات کاربران خود کوشش بیشتری نمایند.

امنیت حریم شخصی؛ قابلیتی انتخابی در ویندوز 10

والش معتقد است که ویندوز 10 با وجود تمام اقدامات امنیتی، بازهم حجم زیادی از داده های کاربران را جمع آوری می نماید. به عقیده وی، حفظ صددرصدی حریم خصوصی با داشتن ویندوز 10 عملا غیرممکن است. این رویه در ابتدای کار ویندوز 10، مورد انتقاد زیادی قرار گرفته بود که مایکروسافت خیلی سریع تغییراتی در آن اعمال کرد.

اما حالا با گذشت 5 سال از زمان عرضه رسمی به بازار، ویندوز 10 چقدر در حفظ حریم شخصی اطلاعات کاربران بهتر شده است؟ بیشتر متخصصانی که با آن ها مصاحبه کردیم نیز هم نظر والش هستند؛ اما خود شرکت مایکروسافت مدعی است که قدم های بزرگی در خصوص شفاف سازی و کنترل حریم خصوصی برداشته است.

یکی از مسوولان مایکروسافت در مصاحبه مدعی شد که داده ها روی این پلت فرم، دسته بندی می شوند و بعضی از این داده ها باید به اشتراک گذاشته شوند؛ مثلا داده هایی که برای آپدیت و به روزرسانی ویندوزمورد احتیاج است. اما بخشی از این داده ها هم هستند که کنترل آن ها در دست کاربر است.

به گفته اولیری، متخصصی در امور قانونی صنعت تکنولوژی، دسته ای از تنظیمات امنیتی که کنترل آن ها در اختیار کاربر است، شاید برای کاربران فرهیخته و مطلع کارآیی داشته و مفید باشد؛ اما کاربران کمتر مطلع، عموما تغییری در این تنظیمات پیش فرض انجام نمی دهند. این واقعیت در حالی است که شفافیت زیادی نیز از سوی مایکروسافت در این مورد انجام نمی گردد.

آیا سیستم عامل مک واقعا در این زمینه بهتر است؟

در گفت وگویی با کارمندان شرکت اپل، آن ها عنوان کردند که قوانین حفظ حریم خصوصی اپل بر 5 ستون راسخ است: حداقل سازی داده ها، پردازش داخل دستگاهی، شفاف سازی و کنترل، حفاظت از هویت کاربر و امنیت داده ای. از بین این ارکان، یکی از مهم ترین آن ها در حفظ حریم خصوصی، پردازش داخل دستگاهی است.

یعنی دستگاه مک کاربر می تواند بدون احتیاج به ارسال داده ها روی سروری دیگری، خودش تمام داده ها را پردازش کند و به همین ترتیب امکان هک داده ها به شدت کاهش می یابد. به عقیده والش، این تکنیک اپل در واقع برگ برنده این پلت فرم در حوزه امنیت و حفظ حریم خصوصی است که شرکت را در این زمینه از دیگر رقبا جلو می اندازد. در تبادل نظر با دیگر متخصصان حوزه نیز نظر های مشابهی با والش ایراد شد.

توماس رید مدیر شرکت Mac & Mobile معتقد است که حد و مرز های اپل در زمینه حفظ حریم خصوصی بسیار بالاست؛ زیرا اپل مساله امنیت سایبری را خیلی جدی می گیرد: اپل اقدامات زیادی در جهت حفظ حریم خصوصی انجام داده که تحت عنوان صرفه جویی در هزینه ها یا افزایش کیفیت تجربه کاربر معرفی شده اند.

مثلا برنامه Apple Maps که مدت ها به دلیل پرنقص تر بودن از گوگل مپ مورد انتقاد قرار می گرفت. به عقیده من این برنامه یک نمونه واضح از کوشش اپل برای حفظ هرچه بیشتر حریم خصوصی است.

به نظر شما حکم نهایی چیست؟ به نظر شما کدام سیستم عامل دسکتاپ برای حفظ حریم خصوصی بهتر عمل نموده است؟ مک اواس یا ویندوز؟ جواب ظاهرا سیستم عامل شرکت اپل است. براساس نظر متخصصانی که در این گزارش با آن ها مصاحبه شده، با وجود اینکه شرایط امنیت ویندوز 10 نسبت به نسخه های ویندوز 7 و 8 به مراتب بهتر است، اما هنوز در جهت حفظ حریم خصوصی و امنیتی کاربر، از اپل فاصله زیادی دارد.

به گفته والش، اگر چه از نظر اعتماد و جذابیت فضا، ویندوز از پلت فرم اپل بهتر است، اما در واقع این یک عقیده و نظر اشتباه است و مک او اس از ویندوز امن تر است. اگرچه ممکن است در هر دو پلت فرم نقصان های زیادی مشاهده کنیم که مختص همان پلت فرم است، اما از دیدگاه متخصصان، داده های شما در فضای مک او اس، امن تر از ویندوز خواهد بود.

منبع: فرادید
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1228

به "کدام امن تراست، مک یا ویندوز؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام امن تراست، مک یا ویندوز؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید