چگونه در هر کاری شکست بخوریم و باز هم برنده باشیم

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، تا بحال به این جمله فکر کرده اید که می گویند بعد از هر زمین خوردن باید دوباره بلند شد؟ آیا این شعار نیست؟ آیا واقعا می شود بعد از هر شکست، بعد از هر زمین خوردن، دوباره بلند شد و به سمت موفقیت گام برداشت؟ بله، می شود.

چگونه در هر کاری شکست بخوریم و باز هم برنده باشیم

یه گزارش فرادید، اسکات آدامز در کتاب برنده باش، به شما خواهد گفت در جهتی که در آن قدم برمی دارید، فاصله تان تا پیروزیت چقدر است. به این ترتیب خواهید توانست تصمیمات پیچیده زندگی را قدری ساده تر کنید.

آرزوی او این بود که در این کتاب یک فرمول صد در صدی نتیجه بخش ارائه کند؛ اما متأسفانه قرار نیست زندگی این قدر ساده باشد، از این رو فقط مدلی را تعریف می کند که می توانید شیوه کنونی زندگی تان را با آن مقایسه کنید. حدس می زنیم انتخاب نهایی شما ترکیبی باشد از مدل کنونی تان به اضافه بخشی از گفته های این کتاب. باید به کمک سعی و خطا، تجربه کردن و تشخیص الگوها، شناختی وسیع تر پیدا کنید و بهترین راه را برای اداره زندگی تان انتخاب کنید.

کتاب چگونه در هر کاری شکست بخوریم و باز هم برنده باشیم، اثری نوشته اسکات آدامز است که نخستین بار در سال 2013 وارد بازار نشر شد. هیچ راهنمایی نمی تواند توصیه هایی در رابطه با پیروزیت ارائه کند که برای همه کارساز باشند. همانطور که آدامز توضیح می دهد، بهترین راه برای این کار، آشنایی با روش های آزموده شده و انتخاب راهکار هایی از میان آن هاست که به نظرتان، برای شما مفید خواهند بود.

آدامز از زندگی عجیب و پرفراز و نشیب خود پرده برمی دارد و آموخته هایش در رابطه با درس دریافت از شکست ها و تبدیل آن ها به پیروزیت های بزرگ و ماندگار را با مخاطبین سهیم می شود. او با صداقتی مثال زدنی بیان می کند که زمانی در هر کاری که امتحان می کرد، شکست می خورد؛ از شغلش در یک شرکت گرفته تا اختراعات، سرمایه گذاری ها و دو رستورانش. با این که ادامه دادن به جهت پس از شکست خوردن، برای هر کسی سخت است، آدامز در طول تجارب خود، حقایقی را دریافت که به او در ادامه دادن به جهت کمک کردند.

اسکات آدام در جایی از کتاب میگوید: نمی خواهم خودم را از شما جدا بدانم، من هم این کار را کرده ام و مثال هایی از زندگی ام، هر جای کتاب که لازم بوده آورده ام. در این کتاب بر پایه یکی از معتبرترین روش های استعدادیابی تلاش کردم آنچه برای خودشناسی لازم است، منتشر کنم. همچنین برای هر کدام از موارد مجموعه ای از تست های معتبر موسسه پژوهشی گالوپ را هم ترجمه و به آن علاوه کردم.

هر چند مثال هایی در کتاب اصلی وجود داشت، اما احساس کردم این مثال های خارجی وصله تن ما ایرانی جماعت نیست و ممکن است خوانندگان کتاب با خود فکر کنند: خارجی ها همه جور امکاناتی برای خود دارند که پیروز می شوند. ما اینجا با این همه مشکل امکان پیروزیت نخواهیم داشت. و همین بهانه کافی است که تمام تلاش ها بی ثمر شود.

برای همین زندگی بیش از 300 دانشمند، کارآفرین، هنرمند و ورزشکار ایرانی را مورد مطالعه قرار دادم و از میان آن ها آنچه لازم بود برای مثال آوردم. کسانی که در همین آب و خاک و با همین اوضاع بلکه سخت تر از شما تلاش کرده و به پیروزیت رسیدند. شاید دیگر جای هیچ بهانه تراشی نباشد. این کتاب با همه قوت و ضعف هایش حاصل تلاش هایی است که برای خودشناسی خودم انجام داده ام. این کارل، زندگی من را تغییر داده است.

زندگی اطرافیانم را هم توانسته تغییر دهد و مطمئن هستم که زندگی شما را هم تغییر خواهد داد. این کتاب داستان پیروزیت غیرمحتمل فردی است که با شکست های خجالت آور متعددی روبه رو شده است. با توجه به تعریفی که از پیروزیت دارید اگر به تازگی جهت خودرا به سوی پیروزیت آغاز کرده اید و یا به این فکر می کنید که کجای راه را اشتباه رفته اید، گمان می کنم در این کتاب ایده های جدیدی خواهید یافت.

ممکن است ترکیب آنچه شما می دانید علاوه بر آن چه من می دانم کافی باشد تا از شکست نجات پیدا کنید. اسکات آدامز، خالق دیلبرت، یکی از پرطرفدارترین و پرتیراژترین داستان های مصور ربع قرن گذشته است. او بعد از 16 سال به عنوان کارمند حوزه فناوری در بانک ملی کروکر و شرکت پاسیفیک بل، از سال 1995 به صورت تمام وقت به عنوان تصویرگر مشغول به کار شد. کتاب های اصل دیلبرت و راهنمای فوق سری مدیریت داگبرت از آثار پرفروش اسکات آدامز به شمار می فرایند.

نکته کلیدی این است که خود اسکات آدام فردی معمولی بوده از خانواده ای متوسط و با مهارت هایی محدود که البته بخش قابل توجهی از جوانی اش را هم زندگی کارمندی تشکیل داده، ولی رویایی داشته و دنبالش کرده، البته که هیچ داستان رویایی در کار نیست، اشتیاق زیادی هم در کار نیست. کمی مهارت، کمی یادگیرنده و البته مقادیری شانس موجب شده که کارتون های دیلبرت مطرح شوند.

اما آنچه در خصوص اسکات آدامز متفاوت است، بحث ساده سازی و سیستم سازی است. توصیه اصلی که او برای پیروزیت دارد نمود دیگری از توسعه عادات و روتین های مثبت است، اینکه به سلامتی خود برسیم در یکسری مهارت های مربوط به دنیای کسب و کار در حد خوب و نه عالی رشد کنیم، روی ذهن خود برای دستیابی به رویکردی مثبت نسبت به حوادث کار کنیم.

اما جذابیت اصلی کتاب رویکرد اندکی طنزگونه و البته دیسیپلین رفتاری است که آنقدر ها هم عجیب و غریب و دور از دسترس نیست، اما می تواند در قراردادن ما در جهت پیروزیت تاثیر بسزایی داشته باشد.

جذابیت دوم هم این است که معمولا کسی از روز اول پیروز نیست و خیلی از ما کلی ایده های خنده آور را ممکن است دنبال کنیم یا بار ها سرمان به سنگ بخورد. اما هیچ کدام از این ها از ما یک فرد شکست خورده نمی سازد. چرا که قرار است شکست بخوریم و برخیزیم.

بخش هایی از کتاب

اگر شوخ طبعی را یک نوع سرگرمی می بینید، از برخی از بزرگترین فایده های آن غافل شده اید، یعنی آدم هایی که از شوخی لذت می برند جذابتر از بقیه اند. ذات آدمی مایل است با آدم هایی وقت بگذراند که یا خندان هستند یا از آن بهتر، شوخ اند.

از من به یادگار داشته باشید که شوخ طبعی می تواند بسکمک از کاستی های ظاهری یا شخصیتی را جبران کند. شوخ طبعی آدم هایی را که از نظر ظاهری متوسط هستند، جذاب نشان می دهد. تحقیقات نشان داده است که شوخی حتی می تواند شما را باهوش تر نشان بدهد. تحقیقی دیگر ثابت کرد که زنان به دنبال مرد های شوخ طبع اند، زیرا افراد شوخ سرگرم کننده، مهربان، با درک بالا و معتمد هستند.

در کله تان فرو کنید که هدف ها از آن بازنده ها و سیستم ها از آن برنده ها هستند. آن هایی که به نظر خوش شانس هستند، در واقع به روشی پایبند هستند که شانس، آن را راحت پیدا می کند.

درباره نویسنده

اسکات آدامز، زاده 8 ژوئن 1957، کارتونیست و نویسنده ای آمریکایی است. آدامز در ویندهام نیویورک به دنیا آمد. او در سال 1979، مدرک کارشناسی خود در رشته اقتصاد را از کالج هارتویک دریافت کرد و چند ماه بعد به کالیفرنیا رفت. آدامز در سال 1986 در رشته های اقتصاد و مدیریت از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی فارغ التحصیل شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1945

به "چگونه در هر کاری شکست بخوریم و باز هم برنده باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در هر کاری شکست بخوریم و باز هم برنده باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید