نگاهی به زندگی والت دیزنی، خالق رؤیاهای بچه ها، در زادروزش

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، نام والت دیزنی با انیمیشن گره خورده است، او کسی است که راهکارهایی برای یادگیری هنر انیمیشن به دیگران نشان داد. او انسانی خوش بین و مثبتی بود که توانایی منحصربه فردی برای حفظ خاطرات گذشته و پافشاری برای پیشروی به سوی آینده داشت. دیزنی عاشق تاریخ بود؛ شاید به همین علت در انیمیشن هایش تکنولوژی را به ما عرضه نکرد، بلکه آن ها را از طریق ای برای ایجاد سرخوشی و زندگی شادمانه، که مأموریت جاودانه اش بود، تبدیل کرد. دیزنی در واقع پلی برای گذار از گذشته به آینده بود. او در طول 43 سال کار در هالیوود، بنیانگذار، مخترع، برنامه ریز و یکی از ثمربخش ترین آدم هایی بود که جهان تاکنون به خود دیده است؛ زیبایی شناسی که می توانست رؤیاهای مردم را ببیند و آن ها را به واقعیت تبدیل کند. تخیل بی نظیرش باعث شده که حتی اکنون که بیش از 50 سال از مرگش می گذرد، ما هنوز در حال ادامهٔ ایده ها و مخلوقاتش باشیم و شاید هم به همین دلیل است که نمی توانیم فراموشش کنیم.

نگاهی به زندگی والت دیزنی، خالق رؤیاهای بچه ها، در زادروزش

والت دیزنی در 5 دسامبر 1901 در شیکاگوی ایلینویز متولد شد. پدرش ایرلندی-کانادایی بود و مادرش اجدادی آلمانی-آمریکایی داشت. والت یکی از 5 فرزند آن ها بود و شاید هم شیطان ترینشان. او از کودکی به طراحی و هنور علاقه مند شد؛ در هفت سالگی، در کلاس به جای خواندس درس تصاویری از طبیعت و جانورانش می کشید و طراحی های کوچکش را به همسایه ها می فروخت. نزدیک خانه شان راه آهن سانتافته بود. او اغلب گوش هایش را به ریل می چسباند و به صدای نزدیک شدن قطار گوش می داد. دایی والت (مایک مارتین)، مهندس قطار بود و بعدها در همان خط برای او شغل تابستانی دست وپا کرد؛ او به مسافران چیپس، ذرت بوداده و تنقلات می فروخت. آزادی بی نظیر که او در این سفرها احساس می کرد، آن قدر را حس کند. در همان راه آهن بود که عکاسی از طبیعت را شروع کرد. کمی بعد هم در مدارس شبانه شرکت کرد تا طراحی اش را قوی تر کند. والت در سال 1918 کوشید به خدمت نظام برود، ولی چون هنوز به سن قانونی نرسیده بو درخواستش رد شد؛ درعوض به صلیب سرخ پیوست و به فرانسه فرستاده شد. او یک سال رانندهٔ آمبولانس مقامات صلیب سرخ بود و جای تعجب ندارد که آمبولانسش از سر تا ته، از کارتون های او پر شده باشد (شاید هم به علت تبدیل آمبولانس به سرویس مهدکودک بو دکه او را سریعا به آمریکا پس فرستادند). وقتی به آمریکا برگشت، می خواست کاری در زمینهٔ تجارت و هنر تجاری دست وپا کند و به همین خاطر خیلی زود به انیمیشن های تجاری رسید.

فراوری انیمیشن های تجاری

والت دیزنی در کانزاس سیتی شروع به ساخت انیمیشن های کوتاه برای شرکت های بزرگ تجاری کرد. وقتی که در حال فراوری انیمیشن آلیس در سرزمین عجایب بود، شرکتش ورشکسته شد، اما به جای تسلیم شدن چمدانش را بست و راهی هالیوود گشت؛ آن هنگام 22 سال هم نداشت. کم کم کار و بارش گرفت. در سال 1928 شخصیتی به نام میکی ماوس را خلق کرد. در آن موقع چندی از صداگذاری در سینما نمی گذشت؛ او از این مسئله بهره برد و به این ترتیب، میکی ماوس تبدیل به کارتونی ناطق شده که تازگی رنگی هم بود. در واقع او تنها کسی بود که تا آن موقع کارتونی رنگی خلق نموده بود.

والت کمی گوشه گیر بود و ترجیح می داد وقتش را با همسر و فرزندانش بگذراند، اما وقتی شروع به حرف زدن می کرد ازهمه پیشی می گرفت و زمانی که صحبت به رؤیاها و طرح های ذهنی اش می رسید، بقیه با دهان هایی بازز به داستان هایش گوش می کردند. او برای دوستان و فامیلش وقت می گذاشت و به آن ها عشق می ورزید. تلخ ترین واقعهٔ زندگی اش ازدست دادن مادرش در یک سانحه در سال 1938 بود؛ ماجرا از این قرار بود که او و برادرش پس از موفقیت سفیدبرفی و هفت کوتوله، در نزدیکی استدیو خانه یی برای مادر و پدرشان خریدند و تنها یک ما از نقل مکانشان گذشته بود که اشکالی در بخاری منزل باعث خفگی مادرش شد. والت برای این مسئله هرگز خود را نبخشید.

در سال 1940 ساخت استودیوی جدید دیزنی به سرانجام رسید و تعداد کارمندان، هنرمندان، انیماتورها، نویسندگان و تکنیسین های ان از مرز 1000 نفر گذشت. دیزنی در تلوزیون نیز از پیشگامان بود. همکاری او با تلوزیون از سال 1954 شروع شد و در سال 1961 برنامهٔ تمام رنگی دنیای جالب رنگ ها را پخش کرد.

کلوپ میکی ماوس هم بسیار محبوب گشت. والت دیزنی زمین بکر و بسیار بزرگی به وسعت 40 مایل مربع-تقریبا دوبرابر جزیرهٔ منهتن-را در مرکز فلوریدا خرید و اقدام به ساخت دو پارک بزرگ تفریحی بانام های دیزنی لند و والت دیزنی ورلد در آن کرد. مرکز تفریحی و پارک دنیای دیزنی هنوز هم به عنوان مهم ترین مراکز تفریحی آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد.

اکنون والت دیزنی به افسانه تبدیل شده، او یک قهرمان قرن بیستم است. محبوبیت فراگیرش به دلیل ایده آل هایی است که نام او را به یاد می آورند، ایده آل هایی چون تخیل، خوش بینی، خلاقیت و موفقیت. او به قلب، احساس و فکر انسان ها دست یازید و با آثارش، سرخوشی، شادی و وسیله یی دنیای برای ارتباط، میان انسان های تمام دنیا به وجود آورد. زمانی که او برایمان قصه های گذشتگان را تعریف می کرد، ما به آینده نزدیک تر می شدیم. دنیا چنین آدمی را دیگر به خود نخواهد دید.

دانستنی هایی در خصوص والت دیزنی

شاید کم تر کسی در دنیا نام والت دیزنی را تا کنون نشنیده باشد، اما تعداد افرادی که بدانند والت دیزنی تنها نام یک استودیو نبوده و واقعا شخصی به این نام وجود داشته چندان زیاد نیست. بدون شک اگر فردی مانند والت دیزنی نبود، هیچ گاه هنر انیمیشن به صندلی فعلی خود در دنیا نمی رسید.

دیزنی شخصی بلندپروازی بود که مدام به دنبال اجرای شیوه های جدیدی در دنیای انیمیشن می گشت؛ به عنوان مثال او در سال 1928 با اکران انیمیشن کوتاه کشتی بخار ویلی که اولین انیمیشن اکران شدهٔ میکی ماوس است، اولین فردی بود که هم زمانی موسیقی با حرکات شخصیت های داستان را خلق کرد.

او در سال 1933، اولین انیمیشن رنگی تاریخ سینما را با نام گل ها و درختان اکران کرد(تا آن موقع هیچ انیمیشن یا فیلم رنگی ساخته نشده بود).

در سال 1937، دیزنی انیمیشن بلند سفیدبرفی و هفت کوتوله را به نمایش دراورد که هنوز هم با گذشت سال ها از زمان ساخت آن، مطابق با استانداردهای فعلی انیمیشن سینمایی در دنیا است.

او در سال 1940، انیمیشن بلند فانتازیا را اکران کرد. در این انیمیشن بلند اولین بار در تاریخ سینما، بااستفاده از هماهنگی موسیقی کلاسیک و فیلم برتر انیمیشن اثری خلق شد که در تازه ترین رده بندی بهترین فیلم های تاریخ سینما، در میان 20 فیلم برتر جای دارد. هم چنین برای این انیمیشن سیستم صدایی ابداع گشت که بی شباهت به سیستم دالبی فعلی نیست.

در سال 1940، انیمیشن بلند پینوکیو نیز به اکران درآمد که جزو بی نقص ترین انیمیشن های تاریخ سینما و از شاهکارهای دیزنی بود و به نظر همگان بهترین اقتباس از داستان پینوکیو است؛ تأثیر این انیمیشن، به وضوح در کار فیلمسازانی که بعد از دیزنی به سراغ این داستان رفتند دیده می گردد.

متأسفانه جنگ دنیای دوم لطمات زیادی به والت دیزنی وارد و او بعد از اکران انیمیشن های دامبو در سال 1941 و بامبی در سال 1942، تا سال 1950 و نمایش سیندرلا نتوانست انیمیشن بلندی که به قدرت انیمیشن هایش در اوایل دههٔ 40 میلادی باشد بسازد. او در دوران حیاتش، بر ساخت انیمیشن های کوتاه و بلند بسیاری نظارت داشت.

از دیزنی شخصیت های ماندگار زیادی همچون دانلد داک، گوفی، پلوتو و…به جای مانده، اما بدون شک، بااهمیت ترین آن ها میکی ماوس است؛ چون جزو اولین شخصیت های انیمیشنی است که هویت مستقل و تعریف شده یی دارد و موفقیت اصلی دیزنی با این شخصیت شروع شد و مهم تر از همه این که، او خود صداپیشگی آن را برعهده داشت.

موفقیت های دیزنی

البته موفقیت های والت دیزنی بدون حضور انیماتورها و کارگردانان افسانه یی این استودیو محقق نمی شد، اما بدون شک اگر دیزنی نبود، این گروه از هنرمندان جای مناسبی برای بروز خلاقیتشان نداشتند و بدون رهبری قدرتمند چون او، خلق چنین انیمیشن هایی ناممکن بود. علاوه براین، قدرت داستان پردازی و تخیل و دست ودلبازی دیزنی بود که در مواقع اضطراری به یاری انیماتورها می آمد.

در سال 1966 که مراحل سرانجامی ساخت انیمیشن بلند کتاب جنگل سپری می شد، والت دیزنی که یک سیگاری حرفه ای بود مبتلا به سرطان ریه گشت و با وجود این که در یک عمل جراحی ریهٔ سرطانی اش برداشته شد، اما چند هفته بعد، در 15 دسامبر 1966 (آذر 1345) درگذشت.

میراث والت دیزنی

بدون شک مرگ دیزنی ضربهٔ مهلکی برای کمپانی دیزنی بود، ولی باوجود انیماتورها و کارگردانان زیردست استودیو، موفیت های ان تا اوایل دههی 1970 ادامه پیدا کردند؛ اما به تدریج دچار بحران شد، تا این که در سال 1984مایلک آیزنر و فرانک ولز زمام امور را به دست گرفتند و جفری کتزنبرگ و روی دیزنی به عنوان سرپرستان انیمیشن گروه انیمیشن استودیو انتخاب شدند و در اواخر دههٔ 1980 با خلق انیمیشن بلند پری کوچک دریایی دوباره استودیو را به دوران اوج او بازگرداندند.

منبع: نشریه نقد سینما - آذر 1386

منبع: یک پزشک
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 924

به "نگاهی به زندگی والت دیزنی، خالق رؤیاهای بچه ها، در زادروزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به زندگی والت دیزنی، خالق رؤیاهای بچه ها، در زادروزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید