تحصیل در رشته زبان انگلیسی در ترکیه

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، گروه آموزشی خبرنگاران میخواهد تا در این مطلب تحصیل در رشته زبان انگلیسی در ترکیه را آنالیز کند و شما را با برترین دانشگاه های کشور ترکیه برای تحصیل در رشته زبان انگلیسی، هزینه های تحصیل در این رشته تحصیلی و دیگر موارد مرتبط با تحصیل در ترکیه در رشته زبان انگلیسی آشنا کند پس تا سرانجام این مطلب با خبرنگاران همراه باشید.

تحصیل در رشته زبان انگلیسی در ترکیه

رشته زبان انگلیسی یکی از رشته های محبوب و کاربردی در کشورهای چه انگلیسی زبان و چه غیر انگلیسی زبان می باشد و افراد بسیاری با اهداف مختلف وارد این دنیای زیبا می شوند. دانشگاه های بسیاری در ترکیه هستند که در گروه دانشگاه های دولتی و دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه قرار می گیرند و افراد می توانند در این دانشگاه ها به تحصیل رشته زبان مشغول شوند.

رشته زبان انگلیسی در دوره های کارشناسی به سه دسته اصلی تقسیم می گردد که عبارت اند از: ادبیات انگلیسی، آموزش زبان انگلیسی و مترجمی زبان انگلیسی که هر کدام این سه دسته در مقطع ارشد و دکترا به شاخه های دیگر تقسیم می شوند و تخصصی تر می شوند. این رشته های تحصیلی در کشور ترکیه هم همچون دیگر کشورها محبوب هستند و افراد بسیاری برای تحصیلات دانشگاهی این رشته را انتخاب می نمایند.

رشته زبان انگلیسی در ترکیه

تحصیل در رشته زبان انگلیسی در ترکیه یکی از گزینه های مناسب تحصیل در این کشور است چرا که بسیاری از دانشگاه های ترکیه این رشته تحصیلی را ارائه می نمایند و از طرف دیگر دانشجوی محصل در این رشته تحصیلی، پس از اتمام دوره تحصیلی خود به راحتی می تواند در کشور ترکیه مشغول به کار گردد.

همان طور که از نام سه گرایش رشته زبان انگلیسی پیدا است، رشته ادبیات انگلیسی در مورد آثار مکتوب جمع آوری شده به زبان انگلیسی از کتیبه های باستانی گرفته تا آثاری که به تازگی منتشر شده اند، می باشد. رشته آموزش زبان نیز برای افرادی مناسب است که می خواهند در آینده معلم زبان انگلیسی شوند و رشته مترجمی هم مخصوص افرادی است که می خواهند مترجم شوند. البته گفتنی است که گرایش مترجمی در کشورهای دیگر برای ایرانی ها معنا و مفهومی ندارد و این رشته برای دانشجویان داخل کشور مناسب است.

البته باید به این نکته بسیار مهم اشاره نمود که رشته زبان انگلیسی بیشتر با نام رشته زبان و ادبیات انگلیسی در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی ارائه می گردد که هم به جنبه های ادبی این رشته تحصیلی اشاره می گردد و هم به جنبه های آموزشی آن. البته گرایش های دیگری از رشته زبان انگلیسی در ترکیه مانند ادبیات تلفیقی و ادبیات آمریکا نیز ارائه می گردد که علاقه مندان بسیاری دارند.

دروسی که افراد در طول دوره تحصیل خود در رشته زبان انگلیسی در کشور ترکیه می خوانند مربوط به حوزه زبان شناسی، ادبیات قرون وسطی، روش های آموزش، ادبیات رنسانس، ترجمه، ادبیات معاصر، دستور زبان، ادبیات انگلستان، ادبیات آمریکا، نقد ادبی، نوشتار خلاق و ... می باشد که با توجه به گرایش اصلی انتخابی در زمان ثبت نام در دانشگاه، انتخاب این دروس متفاوت می گردد.

مهمترین نکته در مورد تحصیل در رشته زبان انگلیسی خصوصا در کشور ترکیه این است که فرد پس از اتمام دوره تحصیلی خود کاملا به زبان انگلیسی تسلط دارد و به راحتی می تواند از این مهارت خود در جهات مختلف شغلی و غیر شغلی استفاده کند. به طور مثال اگر فرد یکی از مدارک معتبر زبان را نداشته باشد، به راحتی می تواند در یکی از این آزمون ها شرکت کند و مدرک خود را دریافت کند و از این طریق برای مهاجرت به دیگر کشورهای دنیا استفاده کند.

بعلاوه از نکات مهم در مورد تحصیل رشته زبان انگلیسی در ترکیه، مشاغلی است که در انتظار دانشجویان فارغ التحصیل از رشته زبان در کشور ترکیه قرار گرفته است و افراد به راحتی می توانند پس از تحصیل وارد این مشاغل شوند که از مهمترین آن ها دبیری و تدریس زبان انگلیسی در موسسات آموزشی این کشور و بعلاوه راهنمای تورهای گردشگری است.

شرایط پذیرش رشته زبان انگلیسی از دانشگاه های ترکیه

از آنجایی که برای تحصیل در رشته زبان انگلیسی در ترکیه افراد باید پیش زمینه دانش زبانی داشته باشند، بیشتر دانشگاه های کشور ترکیه در زمان اخذ پذیرش تحصیلی در این رشته تحصیلی از متقاضیان یکی از مدارک معتبر زبان انگلیسی مانند تافل را می خواهند. پس اولین شرط تحصیل رشته زبان در کشور ترکیه داشتن مدرک زبان است. در ادامه شرایط عمومی مربوط به پذیرش تحصیلی از بیشتر دانشگاه های ترکیه را نام می بریم:

مدرک دیپلم دوره مبه وسیلهه

سوابق تحصیلی

ترجمه رسمی کلیه مدارک به زبان ترکی یا انگلیسی

مهارت در زبان انگلیسی یا ترکی

عکس متقاضی

مدارک شناسایی متقاضی

کپی پاسپورت معتبر

شرایط پذیرش بعضی از دانشگاه های ترکیه که رشته زبان انگلیسی را ارائه می نمایند به توضیح زیر می باشد:

مدارک مورد احتیاج برای اخذ پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی از دانشگاه Yasar در رشته زبان و ادبیات انگلیسی مدرک تافل با حداقل نمره 75/ مدارک هویتی/ مدارک تحصیلی/ ترجمه رسمی کلیه مدارک و انگیزه نامه می باشد.

بعلاوه شرایط لازم برای موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی از در مقطع کارشناسی رشته آموزش دبیری زبان انگلیسی از دانشگاه Istanbul Aydin شامل: مدرک تافل با نمره 79/ کپی پاسپورت متقاضی/ مدرک دیپلم دبیرستان/ سوابق تحصیلی دوره مبه وسیلهه و کسب حداقل 60 درصد از نمرات دوره دبیرستان است.

مدارک قابل قبول دانشگاه Koc برای اخذ پذیرش تحصیلی رشته ادبیات تطبیقی در مقطع کارشناسی شامل: مدرک تافل با حداقل نمره 80/ مدرک دیپلم مبه وسیلهه/ سوابق تحصیلی دوره مبه وسیلهه/ انگیزه نامه و یک توصیه نامه می باشد.

برای تحصیل در مقطع ارشد در رشته زبان انگلیسی در ترکیه نیز به بعضی از شرایط پذیرش دانشگاه های مطرح در این حوزه آموزشی اشاره می کنیم:

شرایط پذیرش تحصیلی از دانشگاه Yasar در مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی شامل: مدرک تافل با نمره حداقلی 96/ مدرک دوره کارشناسی/ حداقل یک توصیه نامه و انگیزه نامه و ترجمه رسمی تمامی مدارک به زبان ترکی یا انگلیسی می گردد.

مدارک قابل قبول برای تحصیل در مقطع ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه Yeditepe مدرک تافل با نمره 66 (اجباری نیست)/ تکمیل فرم آنلاین درخواست پذیرش/ مدرک مرتبط کارشناسی/ سوابق تحصیلی/ کپی پاسپورت/ عکس متقاضی و رزومه می باشد.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه METU در مقطع کارشناسی ارشد رشته آموزش دبیری زبان انگلیسی عبارت اند از: GPA با امتیاز 2.5/ مدرک تافل با نمره 106 یا آیلتس 8/ حداقل مجموع امتیاز 65 از 100 در دوره کارشناسی/ انگیزه نامه/ دو توصیه نامه و ترجمه رسمی مدارک به زبان ترکی یا انگلیسی

بهتر است بدانید که موسسه مهاجرت تحصیلی خبرنگاران نماینده رسمی بعضی از دانشگاه های کشور ترکیه در ایران است و خدمات پذیرش تحصیلی رایگان را برای علاقه مندان تحصیل در ترکیه ارائه می دهد. پس کافی ست رشته مورد نظر خود را انتخاب نموده و مابقی کارها را به کارشناسان باتجربه خبرنگاران بسپارید.

برترین دانشگاه های ترکیه در رشته زبان انگلیسی

تحصیلات آکادمیک در رشته های مرتبط با زبان انگلیسی به دلیل استفاده این زبان در تمامی کشورها به عنوان یک زبان ارتباطی، به یکی از احتیاجهای کشورهای مختلف دنیا از جمله کشور ترکیه تبدیل شده است و از همین رو این رشته تحصیلی در بسیاری از دانشگاه های کشور ترکیه تدریس می گردد. در ادامه با نام ده دانشگاه برتر در زمینه زبان انگلیسی در کشور ترکیه و در مقاطع مختلف تحصیلی آشنا می شوید:

رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه Yasar در مقطع کارشناسی

رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه Atilim در مقطع کارشناسی

رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه Bilkent در مقطع کارشناسی

رشته آموزش دبیری زبان انگلیسی در دانشگاه Istanbul Aydin در مقطع کارشناسی

رشته ادبیات تطبیقی در دانشگاه Koc در مقطع کارشناسی

رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه Yeditepe در مقطع کارشناسی ارشد

رشته آموزش دبیری زبان انگلیسی در دانشگاه METU در مقطع ارشد

رشته ادبیات ادبیات در دانشگاه METU در مقطع ارشد

رشته ادبیات ادبیات در دانشگاه Yeditepe در مقطع ارشد

رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه Aydin در مقطع دکترا

گفتنی است نام این دانشگاه های براساس نتایج وب سایت studyportal رتبه بندی شده است که در اختیار کاربران و علاقه مندان تحصیل در کشور ترکیه و رشته کامپیوتر قرار گرفته است.

چرا کشور ترکیه گزینه خوبی برای تحصیل در رشته زبان انگلیسی است؟

کشور ترکیه یک کشور خاص از جهات مختلف است و بسیاری افراد از کشورهای مختلف به دلیل موقعیت خاص این کشور، برنامه مهاجرت خود را برای حضور در این کشور تنظیم می نمایند. تحصیل در ترکیه یکی از روش های مهاجرت به این کشور است که افراد و مخصوصا ایرانی ها این روش را انتخاب می نمایند.

از آنجایی که کشور ترکیه یک کشور مهاجرپذیر است و اقتصاد آن در حال رشد و پیشرفت می باشد، دانش زبان انگلیسی یکی از لازمه های حضور در دنیای تجاری و دنیای این کشور است. از این رو در کشور ترکیه به مربیان و معلمان زبان انگلیسی احتیاج فراوانی است و افرادی که در رشته زبان انگلیسی در ترکیه تحصیل نمایند، می توانند پس از تمام شدن دوره تحصیل خود به شغل دبیری زبان انگلیسی مشغول شوند.

یکی دیگر از مزیت های تحصیل رشته زبان انگلیسی در ترکیه، حضور شرکت های بزرگ تکنولوژی و تجاری مشهور در دنیا در کشور ترکیه است، که این امر سبب می گردد تا افراد دارای مدرک زبان انگلیسی بتوانند پس از اتمام تحصیل خود به دلیل تسلط به زبان انگلیسی وارد یکی از این شرکت ها شوند و در آن ها مشغول به کار شوند.

بعلاوه یکی دیگر از دلایل بازار شغلی خوب کشور ترکیه برای رشته زبان، جاذبه گردشگری این کشور است که سالانه میلیون ها نفر از سراسر دنیا را به کشور ترکیه می کشاند و همین امر سبب می گردد تا احتیاج مترجمین متبحر در حوزه زبان انگلیسی روز به روز افزایش پیدا کند.

هزینه تحصیل در رشته زبان انگلیسی در کشور ترکیه

بیش از 200 دانشگاه در کشور ترکیه مشغول به فعالیت آموزشی هستند که بیشتریت آن ها به وسیله بخش دولتی این کشور اداره می شوند و به همین دلیل شهریه دوره های تحصیلی این دانشگاه ها به نسبت بسیاری از کشورهای دنیا ارزان تر است.

یکی از دانشگاه های بسیار ارزان قیمت و خوب در حوزه زبان انگلیسی دانشگاه METU است که در گروه دانشگاه های دولتی کشور ترکیه قرار می گیرد. شهریه یک سال تحصیل در این دانشگاه 183 یورو اعلام شده است که بسیار ارزان قیمت است. شهریه دیگر دانشگاه های از حدود 4 هزار یورو شروع شده و تا 16 هزار یورو نیز می رسد. در ادامه به بعضی از برنامه های شهریه دانشگاه هایی که رشته زبان را ارائه می نمایند اشاره می کنیم:

شهریه یک سال تحصیل در برنامه کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه Yasar در حدود 7.421 یورو است که برای دوره های ارشد مبلغ 3.710 یورو از دانشجو برای یک سال تحصیل دریافت می گردد.

شهریه یک سال تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی در برنامه کارشناسی دانشگاه Atilim در حدود 7.557 یورو است.

شهریه تحصیل در برنامه کارشناسی رشته زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه Bilkent در حدود 11.956 یورو می باشد.

شهریه یک ساله تحصیل در دوره کارشناسی رشته آموزش دبیری زبان انگلیسی در دانشگاه Aydin در حدود 4.947 یورو است.

شهریه یک سال تحصیل در رشته ادبیات تطبیقی در دوره کارشناسی دانشگاه Koc درحدود 16.078 یورو می باشد.

شهریه یک سال تحصیل در مقطع ارشد در رشته ادبیات تطبیقی در دانشگاه Yeditepe درحدود 4.123 یورو است.

شهریه یک ساله تحصیل در دوره دکترای رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه Aydin در حدود 1.841 یورو است.

اگر تصمیم خود را برای تحصیل در رشته زبان انگلیسی در کشور ترکیه گرفته اید، بدانید که فرصت های تحصیلی بسیار خوبی پیش روی شما قرار گرفته و فقط کافیست برای قدم گذاشتن در این جهت وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی خود را رزرو کنید و با مشاوران باتجربه گروه آموزشی خبرنگاران شرایط خود را آنالیز کنید.

منبع: لتس گو یونی
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2186

به "تحصیل در رشته زبان انگلیسی در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحصیل در رشته زبان انگلیسی در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید