چه شوینده هایی سازگار با محیط زیست هستند؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، امروزه مواد شوینده مضر فراوانی جهت نظافت حمام، سرویس های بهداشتی، البسه، اجاق گاز و… استفاده می گردد. مشکل اکثر شوینده ها این است که آن ها انباشتی از مواد افزودنی شیمیایی و مضر هستند.یکی از بهترین و مفیدترین پیشرفت ها در این زمینه و برای خدمت به محیط زیست، فراوری شوینده های سبز بوده است. قدرت شوینده های سبز عموماً مانند دیگر پاک کننده ها است با این تفاوت که آسیب های جدی ای را که انسان ها به محیط زیست وارد نموده اند را به حداقل میرساند. برخی از خصوصیات این دسته از شوینده ها به توضیح ذیل است:

چه شوینده هایی سازگار با محیط زیست هستند؟
  1. صرفه جویی در مصرف آب

شوینده های سبز، مصرف آب را به حداقل می رسانند. آن ها طوری طراحی شده اند که به اندازه شوینده های استاندارد، کف فراوری نمی نمایند، بنابراین جهت آبکشی به آب بسیار کمتری احتیاج دارند.

  1. صرفه جویی در مصرف انرژی

حدود 80% از انرژی استفاده شده در شستشوها، جهت گرم کردن آب صرف می گردد، در حالیکه شوینده های دوستدار محیط زیست (شوینده های سبز) با آب سرد عملکرد مناسبی داشته، بنابراین تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی خواهیم داشت.

  1. حفظ محیط زیست

استفاده از آنزیم در شوینده های سبز

آنزیم ها علاوه بر افزایش قدرت پاک نمایندگی و کاهش مصرف انرژی، زمان و دمای شستشو را کاهش می دهند و باعث کاهش میزان مصرف آب می شوند.

استفاده از زئولیت در شوینده های سبز به جای فسفات برای دریافت سختی آب

سدیم ترپلی فسفات ((STPP از گذشته بصورت گسترده در شوینده ها به کار می رود. متاسفانه، فسفات ها کود مناسبی برای جلبکها ، باکتریها ،گیاهان و جانوران آبزی در رودخانه ها و دریاها هستند و باعث رشد و توسعه آن ها با سرعت زیاد می شوند در نتیجه میزان اکسیژن در سطح و اعماق آب کاهش یافته و باعث نابود شدن ماهی ها و آبزیان دیگر می گردد. درشوینده های سبز زئولیت، بعنوان یک سختی گیر دوست دار طبیعت، جایگزین فسفات ها شده.

به حد اقل رسیدن میزان دی اکسان در شوینده های سبز

دی اکسان به عنوان یک محصول جانبی در شوینده ها است که خطرات زیادی را برای انسان ها به همراه دارد. دی اکسان پس از تماس با پوست انسان به سرعت جذب بدن می گردد و به صورت بالقوه احتمال ابتلا به سرطان های کبد، پستان و پروستات را افزایش می دهد. همچنین جذب موضعی آن باعث حساسیت های خفیف تا شدید پوستی و چشمی می گردد در شوینده های سبز با کنترل شرایط فراوری مواد اولیه سعی شده تا مقدار این ماده به حداقل مقدار ممکن برسد.در همین راستا تاژ با فراوری انواع محصولات دوستدار محیط زیست سعی برآن دارد که با حفظ حداکثر کیفیت حداقل آسیب برای طبیعت و انسان ها فراهم آید.انواع پودرهای ماشینی و دستی تاژ ، پودرهایی بدون فسفات بوده و حاوی زئولیت هستند که هیچ گونه خطری برای طبیعت نخواهد داشت. همچنین انواع پودرهای ماشینی که با تکنولوژی استفاده از آنزیم علاوه بر افزایش قدرت پاک نمایندگی محصول آسیب های ناشی از ورود عوامل کف زا به طبیعت را کمتر میکند.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 فروردین 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 356

به "چه شوینده هایی سازگار با محیط زیست هستند؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "چه شوینده هایی سازگار با محیط زیست هستند؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه شوینده هایی سازگار با محیط زیست هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید