هاشمی طبا: هیچ دولتی با وضع موجود کارآمد نخواهد بود

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، یک فعال سیاسی با بیان اینکه دولت ها و به خصوص نامزد های انتخابات ریاست جمهوری نوعا در کلام مدینه فاضله را برای مردم ترسیم می کنند، گفت: در حالی که به صورت بسیار بدیهی، قابلیت انجام آن وعده ها و کلمات ادا شده ممکن نیست.

هاشمی طبا: هیچ دولتی با وضع موجود کارآمد نخواهد بود

به گزارش ایسنا، این نامزد انتخابات ریاست جمهوری 96 اظهار کرد: دولت ها نمی توانند در شرایط سخت مدینه فاضله بسازند، البته حکمرانی معمولا این مدینه فاضله را در کلام و سخنان برای اقناع کوتاه مدت مردم به تصویر می کشند.

این فعال سیاسی همچنین گفت: برای یافتن راه چاره ایجاد دولت های کارآمد باید به این پرسش ها پاسخ معقول و عملیاتی و نه ایده آلیستی بدهیم که رفاه و سبک زندگی مردم چگونه باید باشد؟ می خواهیم محیط زیست و زندگی ما چگونه باشد؟ می خواهیم چه نوع مالی در کشور حاکم باشد؟ روابط بین المللی ما با دولت ها چگونه باید باشد؟

مصطفی هاشمی طبا همچنین درباره تعریف و شاخصه های دولت کارآمد، اظهار کرد: باید ببینیم چه توقعی در چه شرایطی از دولت داریم. آیا دولت را در یک نظام سوسیالیستی می بینیم یا در یک نظام لیبرالیستی؟ آیا شرایط عادی بر جامعه حاکم است یا در شرایط انقلاب دائمی و ناآرامی دائمی هستیم؟

آیا دولت حاکم بلامنازع است یا دولت در کنار خود نیرو یا نیرو های موازی یا متنازع دارد؟ آیا مسئول کلیه امور را دولت می دانیم یا این درک را داریم که هر کار را به دولت ربط ندهیم؟ آیا دولت را یک دولت کوچک و رسیدگی کننده به امور بدیهی می دانیم یا دولتی بزرگ که همه کار ما را انجام بدهد می خواهیم؟ در هر یک از شرایط ذکر شده دولت کارآمد تعریف خاص خود را دارد. باید پاسخ سوالات بالا داده گردد تا شاخص های دولت در آن سیستم گفته گردد. شاید اگر به جای کلمه دولت کلمه حکمرانی گذاشته گردد، بهتر بتوان این شاخص ها را تعریف کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا در ایران دولت ها تا به امروز نتوانسته اند کارآمدی لازم را حداقل بر اساس شعار ها و برنامه های مالی خود داشته باشند، گفت: در ایران به ویژه پس از انقلاب یک نوع تفکر پوپولیستی حاکم بوده است و به همین دلیل مسئولان و از جمله دولت ها و به خصوص نامزد های انتخابات ریاست جمهوری نوعا در کلام مدینه فاضله را برای مردم ترسیم می کنند؛ در حالی که به صورت بسیار بدیهی قابلیت انجام آن وعده ها و کلمات ادا شده ممکن نیست و به همین دلیل برنامه های پنج ساله که مجلس شورای اسلامی تصویب می کند، هرگز عملی نمی گردد.

این فعال سیاسی گفت: اشکال کار اینجاست که مسئولین و از جمله دولت ها می خواهند همه کار ها با هم انجام بگردد مثلا در عین حال که با استکبار ستیز می گردد و مقاومت مطرح است، رفاه و آسایش و زندگی بهتر را به مردم وعده می دهند. البته اگر هم تا حدودی این کار شده است، از ثروت کشور هزینه می گردد؛ بنابراین این نگرش طبیعی است که دولت ها ناکارآمد جلوه کنند.

دولت ها نمی توانند در شرایط سخت مدینه فاضله بسازند

هاشمی طبا در ادامه در تشریح عواملی که موجب ناکارآمدی دولت ها می گردد، شرح داد: اداره کشور امر ساده ای نیست و مقاومت در مقابل استکبار از آن هم مشکل تر است؛ بنابراین وقتی می خواهیم همه این ها را با هم انجام دهیم با عکس العمل های استکبار و دشمن روبرو شده و کار ها نمی تواند بر وفق مراد پیش رود. توجه گردد که عناصر دولت از همین مردم یعنی آدم های عادی تشکیل شده و این امر بر همه اعضای دولت اعم از رییس جمهور، وزرا، معاونان، کارشناسان و کارکنان آنان حاکم است و این ها هم آدم های عادی هستند و فاقد چراغ جادوئی علاء الدین.

مطرح کردن ضعف های قانونی یک نوع بهانه جویی است و انتظار معجزه و کار خارق العاده از آدم هایی که به هر حال محدودیت های معمول را دارند بی فایده و سراب است. دولت ها نمی توانند در شرایط سخت مدینه فاضله بسازند البته حکمرانی معمولا این مدینه فاضله را در کلام و سخنان برای اقناع کوتاه مدت مردم به تصویر می کشند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا ما جزء معدود کشور هایی هستیم که تا به امروز مشکلاتی مانند تورم بالا، آلودگی هوا و مفاسد مالی و اداری را حل نکرده ایم؟ اظهار کرد: ما نمی توانیم به خودمان سوزن بزنیم و بعد بگوییم چرا درمان می آید. مگر پدیده ها خود به خود درست شده است؟ تورم را ما ایجاد کرده ایم. آلودگی هوا و محیط زیست را ما درست کرده ایم. وابستگی به خارج را ما باعث شده ایم. آب های زیرزمینی را ما مصرف کرده ایم. دشت های حاصلخیز را ما تخریب کرده ایم. اینک می خواهیم آن ها را درست کنیم در حالی که تخریب را ادامه می دهیم.

هرگز هیچ دولتی با وضع موجود کارآمد نخواهد بود

وی در تشریح راه چاره های تشکیل یک دولت کارآمد و نقش مردم و احزاب در تشکیل این دولت گفت: با ادامه وضع موجود هرگز دولت کارآمدی نخواهیم داشت در حقیقت تکلیف مالایطاق می خواهیم بکنیم. هرگز هیچ دولتی با وضع موجود کارآمد نخواهد بود. بلی ممکن است در 1400 دولتی روی کار بیاید که با حمایت صدا وسیما و دستگاه های تبلیغاتی خود را کارآمد جلوه بدهد و باز هم در باغ سبزی نشان دهد، ولی عناصر آن دولت هم همین مردم هستند و آن ها هم چراغ جادوئی علاء الدین را ندارند و چرخ مدیریت اگر بدتر از این نچرخد، بهتر نخواهد چرخید. مردم و احزاب هم کاری نمی توانند بکنند.

وی با بیان اینکه راه چاره هایی برای آنکه دولت کارآمد گردد وجود ندارد، افزود: ممکن است مقاله ها و رسالاتی با مجلات و کلمات امیدوار کننده و زیبا نوشته گردد، اما راه چاره ها زمینه می خواهد و بدون هدف گذاری درست نمی توان به همه سوالات جواب مثبت داد و ادعا کرد همه کار ها را می توان انجام داد.

برای یافتن راه چاره ایجاد دولت های کارآمد باید ابتدا حد خود را در دنیا بدانیم

هاشمی طبا گفت: برای یافتن راه چاره ایجاد دولت های کارآمد باید ابتدا حد خود در دنیا را بدانیم و به این پرسش ها پاسخ دهیم که رفاه و سبک زندگی مردم چگونه باید باشد؟ می خواهیم محیط زیست و زندگی ما چگونه باشد؟ می خواهیم چه نوع مالی در کشور حاکم باشد؟ روابط بین المللی ما با دولت ها (که نوعا ظالم و مستکبر هستند) چگونه باید باشد و سوالات دیگر که البته در حال حاضر همه را به صورت ایده آلیستی پاسخ می دهیم. اگر به پاسخ های معقول و عملیاتی رسیدیم شاید بتوان کاری کرد و حاکمیت کارآیی نشان دهد و الا همچنان کارآمد نخواهیم بود.

منبع: فرارو
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1716

به "هاشمی طبا: هیچ دولتی با وضع موجود کارآمد نخواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هاشمی طبا: هیچ دولتی با وضع موجود کارآمد نخواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید