مزارع کشاورزی آینده: در وسط شهر به جای روستاها، بدون احتیاج به خاک و خورشید!

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، نسل جدید کشاورزی و پرورش مواد غذایی دیگر نیازی به هکتارها زمین و خاک یا خورشید ندارد و فقط به وسیله روش کشت هیدروپونیک (Hydroponie) استفاده می نماید.

مزارع کشاورزی آینده: در وسط شهر به جای روستاها، بدون احتیاج به خاک و خورشید!

دو استاد دانشگاه لیورپول به نام های جنس توماس و پل مایرز از سال 2014 تمام کوشش و همت خود را برای توسعه آزمایشگاه های کشاورزی هیدروپونیک یا کشت های آبی صرف کردند و تا کنون چندین سیستم پرورش گیاهان و مواد غذایی سبزیجات مصرفی انسان ها در چند نقطه شهر لیورپول راه اندازی کردند.

آن ها تمام امکانات، دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد و منابع خود را گردآوری کردند تا آزمایشگاه Farm Urban را توسعه داده و به مدلی برای کشاورزی در آینده تبدیل نمایند.

در روش کشت هیدروپونیک، گیاهان و سبزیجات در آب کشت می شوند و متخصصان سعی می نمایند تمام احتیاجهای گیاهی را به وسیله آب و افزودن عناصر ریزمغذی و درشت مغذی تامین نمایند. همین طور، ممکن است در این روش کشت آبی از مواد نگهدارنده بی اثر استفاده گردد.

کشت هیدروپونیک مزایای بی شماری نسبت به کشت های سنتی دارد. آزمایشگاه های کشاورزی توماس و مایرز به جای افقی، در عمق زمین و عمودی توسعه داده می گردد. یکی در کارخانه قندی قدیمی شهر لیورپول و دیگری در یک انبار قدیمی است. دیگری هم در خود دانشگاه لیورپول دایر شده است.

وقتی به این آزمایشگاه های مدرن پرورش مواد غذایی سر بزنید؛ با ردیف هایی عمودی و زیبایی از انواع کاهوها، سبزیجات و صیفی جات روبرو می شوید که زیر نور چراغ های LED می درخشند. لوله های استوانه ای شکلی وجود دارد که آب و مواد مغذی گیاه را دایما به آن رسانده در حالی که اصلا خبری از نور خورشید یا خاک نیست. ریشه های گیاهان در آب بوده و هر جعبه چندین گیاه را در خود جای داده است.

آینده کشاورزی و مزارع پرورش مواد غذایی

این اساتید دانشگاه اعتقاد دارند روش های سنتی کشاورزی و استفاده از هکتارها زمین دیگر جوابگوی بشر آینده نیست. جمعیت دنیا رو به افزایش است و سازمان بهداشت دنیای تخمین زده تا سال 2025 نزدیک به 70 درصد کل مردم در مناطق شهری ساکن باشند.

به همین دلیل، برای حفظ زیستگاه های طبیعی و بهبود امنیت غذایی در سراسر دنیا احتیاج به تغییرات اساسی در روش های فراوری مواد غذایی وجود دارد. تا کنون طرح های مشابه زیادی برای پرورش مواد غذایی در مکان های شهری پیشنهاد شده است ولی طرح توماس و مایرز متفاوت است.

در روش پرورش مواد غذایی هیدروپونیک احتیاجی به تراکتور یا استفاده از سموم دفع آفات نیست. این روش به حفظ خاک و پایداری زمین یاری می نماید و خطر نابودی آن را ندارد.

آن ها بخشی از سرمایه راه اندازی آزمایشگاه های خود را وام گرفتند و بعضی دیگر از سرمایه را با فروش سبزیجات و مواد غذایی پرورش داده، تامین می نمایند. افزون بر این، کمپین های تبلیغاتی به نام Greens for Good نیز برای جمع آوری سرمایه به راه انداختند. در این کمپین ها با فروش جعبه های سبزی به قیمت 12.5 پوند به مردم، بودجه توسعه کشت و کار خود را به دست می آورند.

آن ها سعی کردند دانش آموزان را هم با این روش پرورش مواد غذایی آشنا نمایند و در یک مدرسه مزرعه پرورش سالاد راه بیندازند. دانش آموزان هر روز به این مزرعه سر زده و شاهد رشد گیاهان هستند و از فناوری فراوری مواد غذایی پیشرفته هم آشنا می شوند.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1000

به "مزارع کشاورزی آینده: در وسط شهر به جای روستاها، بدون احتیاج به خاک و خورشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزارع کشاورزی آینده: در وسط شهر به جای روستاها، بدون احتیاج به خاک و خورشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید