ماده ای که شکل اولیه اش را به یاد می آورد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، محققان با استفاده از پشم بازیافت شده ماده ای ساخته اند که شکل اولیه خود را به یاد می آورد و در مجاورت محرکی خاص به آن حالت بر می شود.

ماده ای که شکل اولیه اش را به یاد می آورد

گروهی از محققان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی جان پولسون در دانشگاه هاروارد با استفاده از پرینتر سه بعدی ماده ای ابداع نموده اند که می توان آن را به طور پیش فرض با حافظه شکلی برگشت پذیر ساخت. این ماده که شبیه پشم است می تواند شکل قدیمی خود را به یاد بیاورد و به آن حالت برگردد یا به در مجاورت یک محرک خاص شکل های مختلفی به خود بگیرد.

ماده مذکور با استفاده از کراتین حاصل از پشم بازیافتی ساخته شده است. کراتین نوع پروتئین فیبروزی است که در موی انسان نیز وجود دارد و یکی از ویژگی آن بازگشت به حالت طبیعی خود است.

در پژوهش مذکور محققان یک زنجیره از کراتین را به شکل یک فنر در آوردند. آنها دو زنجیره کراتین را با یکدیگر تابیدند و از ساختارهای پیچ دار متعدد برای ساخت فیبرهای بزرگتر استفاده کردند.

هنگامیکه این ماده در مجاورت محرکی نهاده شد یا کشیده شد، پیچ ساختارهای مذکور باز و پیوندها دوباره برقرار شدند. به گفته محققان این ماده تا زمانی که تحریک نگردد به حالت اولیه برنمی گردد. در حقیقت این ماده به طور پیش فرض طوری برنامه ریزی شده که با محلول پراکسید هیدروژن و مونوسدیم فسفات به حالت اولیه بر می گردد.

محققان در آزمایش ها یک ورقه از کراتین را طوری برنامه ریزی کردند تا شکل پیش فرض و دائمی آن یک ستاره اریگامی باشد. آنها ورقه مذکور را در آب فروکردند و آن به شکل یک لوله درآوردند. اما هنگامیکه لوله دوباره در آب نهاده شد، باز شد و به حالت یک ستاره اریگامی درآمد.

این ماده به کاهش دورریز در صنعت مد منجر می گردد.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1451

به "ماده ای که شکل اولیه اش را به یاد می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماده ای که شکل اولیه اش را به یاد می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید