قانون جدید دولت ترامپ: محدودیت صدور ویزا برای اعضای حزب کمونیست چین

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، این قانون چالش دیگری برای دولت آینده جو بایدن به شمار می آید. دولت بایدن در واقع وارث بدترین روابط بین چین و آمریکا پس از دهه ها به شمار می آید.

قانون جدید دولت ترامپ: محدودیت صدور ویزا برای اعضای حزب کمونیست چین

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

براساس دستورالعمل های جدید آمریکا سفر 92 میلیون نفر از اعضای حزب کمونیست چین به آمریکا سخت و محدود می گردد. اگر وزارت خارجه آمریکا هویت اعضای حزب کمونیست چین را تشخیص دهد، به آنها ویزای یک ماهه با قابلیت ورود یکبار به آمریکا را خواهد داد.

منطقه آنالیز مهاجرت در فرودگاه بین المللی کندی در نیویورک. قوانین جدید مدت باقی ماندن بعضی از شهروندان چین در ایالات متحده آمریکا را به شدت محدود می نماید/ عکس: رویترز

به گزارش خبرنگاران به نقل از نیویورک تایمز، دولت ترامپ روز چهارشنبه قوانین جدیدی را برای کاهش سفر اعضای حزب کمونیست چین و خانواده های آنها مشخص کرد. این اقدام به تشدید تنش های بین دو کشور دامن می زند.

به گفته دو مقام آگاه سیاست جدید که بلافاصله اجرایی می گردد، ویزای ورود اعضای حزب کمونیست چین را به یک بار ورود و یک ماه اقامت در آمریکا محدود می نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به وسیله پست الکترونیک خود به نیویورک تایمز گفت که اعتبار ویزای اعضای حزب از 10 سال به یک ماه کاهش می یابد.

پیش از این اعضای حزب مانند سایر شهروندان چینی می توانستند ویزایی به مدت ده سال را برای بازدید از آمریکا بگیرند. اقدامات جدید بر اخذ دیگر انواع ویزا مانند ویزای مهاجرتی برای اعضای حزب کمونیست تاثیری نخواهد داشت.

این تغییر سیاست می تواند بر سفر 270 میلیون نفر به آمریکا اثرگذار باشد. در چین حدود 92 میلیون نفر عضو حزب کمونیست هستند. تشخیص اعضای حزب کمونیست چین در عمل سخت است و تنها مقامات برجسته آن شناسایی می شوند.

قوانین جدید اخذ ویزای آمریکا به مسائل چند ساله بین آمریکا و چین مانند تجارت و فناوری افزوده است.

طبق گفته افرادی که با قوانین آشنا هستند، دستورالعمل های جدید به مقامات آمریکایی اجازه می دهد که با توجه به مصاحبه و بر اساس درخواست ویزا به موقعیت افراد و عضویت آنها در حزب کمونیست چین پی ببرند.

سخنگوی وزارت خارجه در بخشی از ایمیل خود خاطرنشان کرد: سیاست های ادامه دار، مرتب، نظارتی و اجرایی در سراسر آمریکا برای محافظت ملت در برابر تاثیرات بدخواهانه حزب کمونیست چین اجرایی می گردد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره نوشت: برای دهه ها به اعضای حزب کمونیست چین اجازه دسترستی آزادانه و بی قید و شرط به موسسات و مشاغل در آمریکا را دادیم، در حالیکه که شهروندان آمریکایی ساکن چین از چنین امتیازاتی برخوردار نیستند.

قوانین جدید ویزا می تواند چالش جدیدی برای دولت منتخب آینده جو بایدن به شمار آید/ عکس: نیویورک تایمز

نیویورک تایمز نوشت: قوانین جدید می تواند شکاف در پکن را افزایش داده و قلب نخبگان حاکم در چین را نشانه بگیرد. با این وجود محدودیت ها در قانون جدید، از ممنوعیت کامل سفر اعضای حزب کمونیست که دولت ترامپ در تابستان امسال در خصوص آن بحث کرد؛ ملایم ترند.

نیویورک تایمز نوشت: چنین اقداماتی احتمالا موجب واکنش تلافی جویانه دولت چین خواهد شد. با این وجود مسافرت بین چین و آمریکا به خاطر شیوع کرونا کاهش یافته است.

در سال 2018 تقریبا سه میلیون شهروند چینی به آمریکا سفر کردند.

در این روزهای آخر دولت ترامپ، این قانون چالش دیگری برای دولت آیندهجو بایدن به شمار می آید. دولت بایدن در واقع وارث بدترین روابط بین چین و آمریکا پس از آغاز عادی سازی روابط دیپلماتیک بین دو کشور در سال 1979 خواهد بود.

بسیاری نیز انتظار داشتند روابط بین چین و آمریکا در دوران بایدن بهتر گردد اما ظاهرا نگرش بایدن از زمان معاونتش در دوران باراک اوباما سخت گیرانه تر است. ظاهرا بایدن متعهد است تا بسیاری از اقدامات سخت گیرانه ترامپ مانند اعمال تعرفه ها و محدودیت فناوری چین را سر جای خودش حفظ کند. او اعلام نموده به قوانین نقض حقوق بشر در چین مانند بازداشت های گسترده در منطقه غربی سین کیانگ (ترکستان شرقی) رسیدگی می نماید. مقامات چینی نیز نگرانند که بایدن در رهبری دنیا و فشارهای بیشتر روی چین موثرتر عمل کند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1611

به "قانون جدید دولت ترامپ: محدودیت صدور ویزا برای اعضای حزب کمونیست چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون جدید دولت ترامپ: محدودیت صدور ویزا برای اعضای حزب کمونیست چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید