ریابکوف: روسیه برای حفظ برجام در شرایط سخت تحریم ها نظراتی دارد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، معاون وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با عراقچی در مسکو، گفت: در صورت وجود اراده سیاسی همه طرفین باقی مانده در برجام، امکان اجرای توافقات و دست یابی ایران به منافع اقتصادی خود، در شرایط سخت تحریم ها و اعمال فشار آمریکا وجود دارد.

ریابکوف: روسیه برای حفظ برجام در شرایط سخت تحریم ها نظراتی دارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (شنبه) بعد از گفت وگو با عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران در مسائل سیاسی در مسکو، تاکید کرد، ایران تمایلی برای افزایش وخامت اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ندارد.

ریابکوف گفت: ما با همتای ایرانی در این باره هم عقیده هستیم که لازم است تا تماس های بیشتر و هماهنگی نزدیک تری صورت بگیرد. مقامات تهران علاقه ای به انجام اقداماتی که باعث افزایش وخامت اوضاع شود، ندارند. من یکبار دیگر تاکید می کنم که تامی اقدامات جمهوری اسلامی در راستای کاهش حجم تعهداتی که بطور داوطلبانه در چارچوب برجام برعهده گرفته بودند، قابل بازگشت هستند.

وی با تاکید اینکه روسیه پیشنهاداتی دارد که این امکان را به اقدامات دیپلماسی می دهد تا اوضاع کنونی پیرامون توافق هسته ای را حل و فصل کند، گفت: باید این امکان را به دیپلماسی داد. نظریاتی در اینباره وجود دارد که کم هم نیستند. و در صورت وجود اراده سیاسی لازم، می توانند تحقق یابند.

معاون وزیر خارجه روسیه ابراز تاسف کرد که تاکنون درکی در میان همه طرفین باقی ماننده در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بوجود نیامده که چگونه می توان لگاریتمی برای اقدامات آینده ترسیم کرد تا به همه طرفین، از جمله ایران، این اجازه را بدهد که تا بالاخره بتواند به نتایج مورد انتظار در عرصه اقتصادی در چارچوب توافقات دست یابد و از سوی دیگر، اجرای برجام در شرایط تحریک های سخت و اعمال فشارها از جانب آمریکا، قابل تحقق باشد.

سرگئی ریابکوف همچنین در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران گفت که اظهارات شنیده شده از ایران درباره امکان خودداری از مدرنیزه سازی راکتور آب سنگین اراک که در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در نظر گرفته شده بود، باید نه بر اساس اظهارات مقامات تهران،بلکه با توجه به تلاش آمریکا برای از بین بردن توافق هسته ای مورد ارزیابی قرار بگیرد.

پیش از این،بهروز کمالوندی سخنگوی رسمی سازمان انرژی اتمی ایران گفت که تهران ممکن است از مدرنیزه سازی راکتور آب سنگین اراک، بر اساس توافقات صورت گرفته در چارچوب برجام، خودداری کند.

ریابکوف در این باره گفت: البته مسلماً می توان بعد از ظهور اقدامات یا ارسال علائم خاصی از تهران، به جمهوری اسلامی به چشم دیگری نگریست. ولی این دقیقاً همان چیزی است که دشمنان و مخالفان توافق هسته ای می خواهند. در حالیکه باید از زاویه دیگری به این مسائل نگاه شود: اگر تلاش های سرسختانه، مصرانه و مستمر آمریکا نبود، هیچیک از این اتفاقات نمی افتاد و هیچیک از مسائلی که اکنون از جمله درباره اجرای طرح تغییر کارکرد راکتور آب سنگین اراک بوجود آمده، مطرح نمی شد.

معاون وزیر خارجه روسیه یادآور شد، مشکل طرح اراک به میزان قابل توجهی به دیگر عوامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مربوط می شود که باید از مقاومت آنها در برابر اقدامات تحریمی آمریکا اطمینان حاصل شود. در واقع اقدامات آمریکاست که مانع جدی برای اجرای عادی برنامه های در نظر گرفته شده در چارچوب توافق هسته ای شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 878

به "ریابکوف: روسیه برای حفظ برجام در شرایط سخت تحریم ها نظراتی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریابکوف: روسیه برای حفظ برجام در شرایط سخت تحریم ها نظراتی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید