درمان ام اس با کمک مولکولی که سلول ها را بیدار می کند!

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، تهران (پانا) - پژوهشگران دانشگاه آلبرتا در بررسی تازه خود سعی کرده اند تا بیماری ام اس را با کمک نوعی مولکول درمان کنند.

درمان ام اس با کمک مولکولی که سلول ها را بیدار می کند!

به گزارش ایسنا، پژوهش جدیدی نشان می دهد که یک مولکول موسوم به فراکتالکین (Fractalkine) می تواند تولید سلول های مغز را که میلین (Myelin) تولید می کنند، افزایش دهد. میلین، یک عامل کلیدی در بیماری هایی مانند ام اس به تعداد می رود.

میلین مانند یک لایه عایق در اطراف اعصاب عمل می کند که در اثر التهاب ناشی از بیماری ام اس و بیماری های مشابه، به تدریج از بین می رود. وجود نداشتن این لایه می تواند به بروز مسائل عصبی منجر شود.

اگرچه درمان هایی وجود دارند که نشانه های بیماری را مدیریت می کنند یا سعی دارند که سرعت پیشروی بیماری های عصبی را کاهش دهند، اما درمان های موثر، مستلزم بازگرداندن میلین از دست رفته هستند. یافتن روش هایی برای آغاز فرایند میلین سازی با سرعت بالا، یک گام مهم در جستجوی درمان به تعداد می رود.

آناستاسیا ورونوا (Anastassia Voronova)، استادیار بخش ژنتیک دانشگاه آلبرتا (University of Alberta) و سرپرست این پژوهش گفت: سلول های بنیادی عصبی، انواعی از سلول های مغزی از جمله الیگودندروسیت (oligodendrocyte) را تولید می کنند که نوعی سلول در سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی پیرامونی (PNS) است. الیگودندروسیت ها، تنها سلول های مغزی هستند که میلین تولید می کنند.

وی اضافه نمود: این سلول های بنیادی عصبی طی رشد خود، مغز را می سازند. بخشی از دلیل وجود این سلول های بنیادی عصبی در مغز بزرگسالان، پر کردن جای سلول های آسیب دیده یا از دست رفته از جمله الیگودندروسیت ها است. با وجود این، جایگزین کردن الیگودندروسیت ها به ویژه در انسان، بسیار ناکارآمد است. هدف آزمایشگاه من، شناسایی مولکول هایی است که می توانند سلول های بنیادی عصبی موجود در مغز را بیدار کنند تا جای خالی الیگودندروسیت ها پر شود.

پژوهش ورونوا و گروهش نشان داد که فراکتالکین می تواند تبدیل شدن سلول های بنیادی عصبی به الیگودندروسیت ها را به صورت قابل توجهی تحریک کند. ورونوا ادامه داد: مولکول و گیرنده فراکتالکین با هم کار می کنند تا سیگنال دهی را در سلول به وجود بیاورند.

ورونووا و گروهش، در حال حاضر ظرفیت مجدد فراکتالکین را در یک نمونه موش مبتلا به ام اس بررسی می کنند. آنها سعی دارند بفهمند که آیا فراکتالکین می تواند تولید میلین را در سایر اختلالات عصبی تحت تاثیر قرار دهد یا خیر. این گروه پژوهشی باور دارند که فراکتالکین برای توسعه داروهای آینده، سودمند خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2044

به "درمان ام اس با کمک مولکولی که سلول ها را بیدار می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان ام اس با کمک مولکولی که سلول ها را بیدار می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید