جریان پیش گویی عجیب فاجعه غرق شدن کشتی تایتانیک حقیقت دارد؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، غرق شدن کشتی آرام اس تایتانیک فاجعه ای است که در صبح 15 آوریل 1912 در اقیانوس اطلس شمالی و چهار روز پس از آغاز نخستین سفرش از بندر ساوت همپتون به مقصد نیویورک به دلیل برخورد با یک کوه یخ شناور به وقوع پیوست.

جریان پیش گویی عجیب فاجعه غرق شدن کشتی تایتانیک حقیقت دارد؟

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

به گزارش، اسم تایتانیک را حتما شنیده اید؛ کشتی بزرگ و حیرت انگیزی که سازندگانش معتقد بودند غرق ناشدنی است که البته ادعایی نابه جا بود. در آوریل 1912 حادثه ای تلخ منجر به غرق شدن این کشتی در اقیانوس آتلانتیک و کشته شدن بیش از 1500 نفر شد. اگرچه سر راه کشتی کوه یخ وجود داشت و تصادف کشتی با آن سبب وقوع این تراژدی تاریخی شد با این حال گویا این کوه یخ چندان هم جدی مشکل ساز نبوده و دلیل مهم تری که باعث این حادثه شده، اطمینان بیش ازحد به غرق نشدنی بودنِ تایتانیک بوده است. خب این ماجرا را که همه مان تقریبا می دانستیم، چرا سر از پرونده های مجهول درآورده است؟

گفته می شود تصادف تایتانیک با کوه یخ و غرق شدنش، سال ها قبل پیش گویی شده است. ماجرا از این قرار است که در سال 1898 یعنی درست 14سال پیش از غرق شدن تایتانیک، مورگان رابرتسون نوئل در رمانش به نام پوچی، از کشتی تیتان در شمال آتلانتیک می نویسد که پس از برخورد با یک کوه یخ، غوطه ور می شود. 14سال بعد، تایتانیک در شمال آتلانتیک غرق می شود و این اتفاق دقیقا پس از برخورد با یک کوه یخ رخ می دهد. روایت مورگان، شباهت عجیبی به حادثه تایتانیک دارد. در بخشی از این رمان آمده است: بزرگ ترین کشتی ساخته شده در تاریخ که صاحبان انگلیسی اش و رسانه ها آن را غیرقابل غرق شدن توصیف کرده اند، یک روز در ماه آوریل به یک کوه یخ برخورد می کند و زیر آب می رود. نویسنده، دلیل تلفات جانی این حادثه را در کتاب، کمبود جلیقه نجات نوشته است؛ دقیقا همان طور که بعدها درباره تایتانیک گزارش شد.

براساس داستان مورگان، حادثه تایتانیک به این علت رخ می دهد که یک افسر سابق نیروی دریایی آمریکا که حواس درست و حسابی ندارد و به عنوان خدمه در تیتان کار می کند، دچار اشتباه می شود. درنتیجه کشتی با کوه یخ برخورد می کند و برای همیشه به کار خود انتها می دهد. شباهت بین تیتان و تایتانیک علاوه بر نام شان، از نظر جزئیات حادثه هم بسیار عجیب است. درست مثل تایتانیک، تیتان هم در ماه آوریل و شب غرق می شود. تایتانیک 244متر طول داشت و 2200 مسافر را حمل می کرد و تیتان 269متر طول داشت و 2500 مسافر. هر دو کشتی قایق های نجات کافی نداشتند. در تیتان 24 و در تایتانیک تنها 16 کشتی نجات وجود داشت. در هر دو ماجرا تعدادی از مسافران یخ زدند و تیتان پس از طی کردن 25 گره (واحد سرعت کشتی ها در زمان قدیم) و تایتانیک پس از طی کردن 22.5گره از بین رفته اند.

اما چطور ممکن است؟ نویسنده داستان تیتان، واقعا پیش گو بوده است؟ یا شاید هم کاسه ای زیر نیم کاسه باشد. در صدمین سالگرد غرق شدن تایتانیک، چند نویسنده درباره قصه مورگان رابرتسون نظریه هایی مطرح می کنند؛ آن ها فرض عمدی بودن این پیشگویی را رد می کنند و می گویند نویسنده، دریانورد باتجربه ای بوده است؛ پس طبیعی است که داستانش را این قدر دقیق و نزدیک به واقعیت بنویسد. او به دلیل تخصصش، احتمال برخورد یک کشتی بزرگ با کوه یخ را می داده. می دانسته اگر کشتی از قسمت جلو تصادف کند و آسیب ببیند، احتمال غرق شدنش خیلی زیاد است. همچنین طبق تجربه دریانوردی اش می دانسته ماه آوریل، بهترین زمان برای سفرهای دریایی طولانی است و همچنین احتمال وجود کوه های یخی در آب در این ماه بیشتر است پس این همه شباهت عجیب نیست. گرچه بعضی ها هم براساس مستنداتی که معتبر بودن شان هنوز ثابت نشده است، معتقدند که این کتاب بعد از حادثه تایتانیک تجدید چاپ شده و در بعضی جزئیاتش دست برده شده است تا جذاب تر و پرفروش تر شود.

انتشار این خبر دلیل بر تایید محتوای آن نمی باشد.

منبع: روزنامه خراسان

پایان یپیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1061

به "جریان پیش گویی عجیب فاجعه غرق شدن کشتی تایتانیک حقیقت دارد؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "جریان پیش گویی عجیب فاجعه غرق شدن کشتی تایتانیک حقیقت دارد؟" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریان پیش گویی عجیب فاجعه غرق شدن کشتی تایتانیک حقیقت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید