تاج و وزیر غرامت ویلموتس را بدهند!

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، عباس موسوی، دادیار دادسرای دیوان عالی کشور و معاون کمیته استیناف فدراسیون فوتبال، در ارتباط با محکومیت ایران به پرداخت غرامت 6.2 میلیون یورویی به مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی فوتبال، گفت: محکومیت ایران به پرداخت این جریمه سنگین یکی از تلخ ترین اتفاقاتی بوده که در سال های اخیر و شاید کل تاریخ فوتبال اتفاق افتاده است و تبعات بسیار نامیمونی به دنبال دارد. غرامت هنگفتی که می تواند عمده مسائل اقتصادی و زیرساختی فوتبال ما را پوشش دهد.

تاج و وزیر غرامت ویلموتس را بدهند!

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

وی در ارتباط با علل بروز چنین پدیده ای در فوتبال ایران اظهار کرد: به نظر شخص من -بی آنکه موضع کمیته متبوع بنده باشد- علت اصلی این پدیده، فقدان مدیریت درست در فدراسیون فوتبال، دخالت وزارت ورزش در امور فدراسیون، فقدان ساختار حقوقی لازم در فدراسیون و عدم مشارکت و مداخله صاحب نظران خقوقی به ویژه در حوزه حقوق قرارداد ها و مناسبات بین المللی می باشد.

موسوی درباره مسئولیت وقوع چنین رخدادی گفت: اعتقاد من این است که مسئولیت این ماجرا به طور خاص متوجه جناب آقای مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال و آقای مسعود سلطانی فر وزیر ورزش، به شکل مشترک است و این خسارت باید از حساب این دو عزیز پرداخت گردد نه از بودجه بیت المال. البته آقای تاج کوشش داشت تا رابطه قراردادی با کارلوس کی روش حفظ گردد، اما بنا به شرایطی که همه آگاهان امر می دانند قرارداد با این مربی ارجمند قطع گشت و سایه شوم ویلموتس بر فوتبال ملی مستولی شد.

وی ادامه داد: از باب قواعد و اصول حقوقی، وقتی مسئولی مرتکب رفتاری می گردد که از محل آن رفتار زیان و خسارتی وارد می گردد طبعا مسئول مربوطه باید عهده دار پرداخت خسارت و پذیرای نتایج تلخی باشد که از محل تقصیر وی حادث شده است. به نظر من وزیر ورزش در این اتفاق هرچند مباشر نبوده، اما سبب اقوی از مباشر بوده است و در این اتفاق و سایر اتفاقات نامیمون دیگر خود باید عهده دار پیامد های برجای مانده باشد. جالب است که در دو باشگاه پرطرفدار همزمان و در یک فصل سه سرمربی مدعی دریافت دستمزد هستند. در پرسپولیس یحیی گل محمدی سرمربی است، اما برانکو و کالدرون هم مدعی دریافت دستمزد هستند یعنی در یک نیم فصل یک تیم سه فقره دستمزد هنگفت باید به سه سرمربی تاًدیه کند. این ها حاصل و تحفه عملکرد مدیرانی است که وزیر ورزش تعرفه نموده است.

موسوی با اشاره به اصطلاح ید امانی (اگر فردی مالی را به امانت در اختیار داشته باشد، درصورت تلف شدن مال، نسبت به جبران خسارت آن مسئولیت ندارد مگر این که در حفظ و نگهداری آن کوتاهی نموده و یا نسبت به آن تعدی وتصرف نابجا نموده باشد) گفت: ید وزیر ورزش، رئیس فدراسیون فوتبال یا هر مسئول دیگری ید امانی است و در خصوص امین نیز می گوییم: لیس علی الامین الا الیمین. اما در جائیکه مدیر امین، تقصیر مرتکب شده و خسارت فراوان از این محل به مجموعه متبوع تحمیل نمود خود باید عهده دار جبران زیان باشد.

وی با بیان این که انعقاد چنین قراردادی با این ویژگی ها و شرایط سخت برای یک طرف قرارداد و در اختیار گذاشتن همه مزایا برای وی مقابل مصداق شاخص تقصیر است، اظهار کرد: اگر بخواهیم ریشه یابی کنیم، بعد از آن که کارلوس کی روش مصاحبه های مکرری علیه ساختار ورزش ما کرد و شخص وزیر ورزش را مخاطب قرار داد عزم برای کناره گیری ایشان جزم شد و قرارداد مورد بحث با ویلموتس منعقد گشت. قراردادی که حاصل آن دو برد برابر تیم های گمنام کامبوج و هنگ کنگ و دو باخت برابر تیم های متوسط عراق و بحرین برای ما و حدود 5/8 میلیون یورو معادل حدود 250 میلیارد تومان برای ویلموتس بود.

موسوی در خاتمه گفت: رسانه ها و فعالین ورزشی باید نسبت به این موضوع حساسیت نشان داده و در باب مسئولیت مدنی مدیران ورزشی و جلوگیری از تباهی سرمایه های مملکت ایفای نقش کنند. امید آنکه زمام امور ورزش در اختیار دانایان این رشته قرار گرفته و در شرایط ناگوار مالی و در کنار ناکارآمدی دستگاه ورزش شاهد اینگونه خسارات نباشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1427

به "تاج و وزیر غرامت ویلموتس را بدهند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاج و وزیر غرامت ویلموتس را بدهند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید