اتحادیه اروپا با انگلیس اتمام حجت کرد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، ایرنا نوشت: سران اتحادیه اروپا درباره اجرای بندهای توافق برگزیت پیرامون موضوع حساسیت برانگیز ایرلند شمالی با نخست وزیر انگلیس اتمام حجت کردند.

اتحادیه اروپا با انگلیس اتمام حجت کرد

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

اوروسلا فون درلاین و شارل میشل روسای کمیسیون و شورای اروپا که برای شرکت در اجلاس گروه هفت به انگلیس سفر نموده اند طی جلسه ای سه جانبه با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس توضیح دادند که لندن باید به وعده های خود بر اساس توافق برگزیت عمل کند.

فون درلاین توافق آدینه نیک را که بر صلح ایرلند شمالی نظارت دارد حائز اهمیت خواند و توضیح داد که هر دو طرف باید به آنچه در پروتکل ایرلند شمالی توافق شده عمل نمایند.

براساس پروتکل ایرلند شمالی که از اول ژانویه به اجرا درآمد، ایرلند شمالی در بازار واحد اروپا باقی ماند و تعرفه های گمرکی اروپا برای ایرلند شمالی حفظ شد. این درحالیست که برای اجناسی که از انگلیس وارد ایرلند شمالی می شوند کنترل های گمرکی در نظر گرفته شده است.

هدف از این پروتکل جلوگیری از بازگشت به برقراری مرزهای فیزیکی بین این منطقه انگلیس و جمهوری ایرلند (عضو اتحادیه اروپا) است تا به این ترتیب صلحی که در سال 1998 (توافق آدینه مقدس) و پس از سه دهه درگیری های خونین بین هواداران باقی ماندن زیر پرچم انگلیس و جمهوریخواهان هوادار یکی شدن این جزیره، برقرار شد حفظ گردد.

اما گروه های وفادار به انگلیس در ایرلند شمالی نسبت به موانع وارد کردن کالا از انگلیس معترض بوده و این پروتکل را در تناقض با پیمان آدینه نیک می دانند. آن ها دو ماه پیش در خیابان های بلفاست دست به تظاهرات زده و هم اکنون بیم از درگیری های جدید در این تابستان افزایش یافته است.

هرچند برگزیت بخشی از دستورکار جلسه گروه هفت نبود اما این مساله از سوی طرف های اروپایی که برای شرکت در اجلاس سران به انگلیس سفر نموده اند پیش کشیده شده است.

اتحادیه اروپا هشدار داده که در صورت رفتار یکجانبه لندن، قاطعانه واکنش نشان خواهد داد. شارل میشل می گوید کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیش از پیش احساس نگرانی می نمایند. ما همه کوشش خود را به کار می گیریم تا منافع خود، تمامیت بازار واحد و شرایط رقابت عادلانه را حفظ کنیم.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه هم امروز در ملاقات با جانسون بر لزوم باز تعریف روابط دو کشور تاکید و تصریح نموده که روابط لندن - پاریس زمانی بهبود خواهد یافت که لندن روی حرف خود طبق توافق برگزیت بایستد.

در این میان ایرلندی بودن تبار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا هم سبب شده تا واشنگتن به حمایت از اجرای پروتکل ایرلند شمالی برخاسته و نسبت به پیامدهای اختلاف لندن با بروکسل بر صلح دو ایرلند هشدار دهد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1955

به "اتحادیه اروپا با انگلیس اتمام حجت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا با انگلیس اتمام حجت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید