چین از پیوستن 6 کشور اروپائی به اینستکس استقبال کرد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از وبگاه وزارت خارجه چین، هوا چون اینگ سخنگوی وزارت خارجه چین از پیوستن 6 کشور جدید اروپایی به ساز و کار اقتصادی ویژه مبادلات با ایران (اینستکس) استقبال کرد.

چین از پیوستن 6 کشور اروپائی به اینستکس استقبال کرد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفت: ما از این اقدام کشورهای اروپایی خرسندیم و از آن حمایت می کنیم. این اقدام اروپا کوششی برای حمایت از برجام و در راستای حمایت از چندجانبه گرایی و نظم بین المللی است. این موضوع باعث افزایش همکاری های اروپا با ایران و نیز زنده ماندن توافق برجام می گردد.

این در حالیست که تروئیکای اروپائی طرف ایران در برجام نیز شنبه هفته جاری دربیانیه ای از پیوستن 6 کشور قاره سبز به ساز و کار مبادله ای موسوم به اینستکس استقبال نموده بودند.

در بیانیه مشترک کشورهای اروپائی مذکور در این خصوص آمده بود: فرانسه، آلمان و انگلستان به عنوان سهامداران بنیانگذار ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس) از تصمیم دولت های بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد برای پیوستن به اینستکس به عنوان سهامدار به گرمی استقبال می نمایند. اجرای کامل و مؤثر برنامه جامع اقدام مشترک از حداکثر اهمیت برخوردار است. ایران باید بی درنگ به انطباق کامل با تعهداتش ذیل برجام بازگردد. بار دیگر تأکید می کنیم که آماده ایم برای حل موضوعات مربوط به اجرای تعهدات برجامی ایران، تمام ساز و کارهای موجود در برجام از جمله ساز و کار حل اختلاف، را مورد آنالیز قرار دهیم. ما همچنان به پیگیری کوشش های خود در جهت رسیدن به یک راه چاره دیپلماتیک در چارچوب برجام، متعهد هستیم.

لازم به ذکر است آدینه گذشته وزارت خارجه فنلاند در بیانیه ای گفت این کشور به همراه بلژیک، دانمارک، هلند، نروژ و سوئد قصد پیوستن به مکانیسم تجارت با ایران موسوم به اینستکس را دارد.

به گزارش خبرنگاران، ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به اینستکس توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، اوایل فوریه سال 2019 (بهمن 1397) نهایی و ثبت شد؛ اما از آن روز تا به حال هنوز این ساز و کار عملیاتی نشده است. مقر این گروه در پاریس فرانسه است که مدیریت اجرایی آن را آلمان بر عهده دارد و بریتانیا نیز رئیس کمیته نظارت است.

این در حالی است که 3 ماه پس از ایجاد دفتر اروپایی اینستکس، شرکت ایرانی آن نیز 29 آوریل (9 اردیبهشت) به ثبت رسید؛ اما اروپا کماکان در مورد تعهدات خود تعلل می نماید.

شایان ذکر است، در 8 ماه می سال 2018 (18 اردیبهشت ماه سال 1397) دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر خروج یکجانبه واشنگتن از برجام را همراه با نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 843

به "چین از پیوستن 6 کشور اروپائی به اینستکس استقبال کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین از پیوستن 6 کشور اروپائی به اینستکس استقبال کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید