آشنایی با قوانین کشورها درباره محصولات تراریخته

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، کشورهای جهان درباره محصولات تراریخته موضع مختلفی دارند، هنوز بسیاری از کشورها با این محصولات کنار نیامده و کاملا ممنوع کرده اند. برخی دیگر با قوانین سخت گیرانه کارهای پژوهشی و تحقیق انجام می دهند و برخی هم با اجرای قانون برچسب گذاری اجازه مصرف داده اند.

آشنایی با قوانین کشورها درباره محصولات تراریخته

به گزارش خبرنگاران، کشورهای جهان رفتارهای متفاوتی را درباره فراوری و مصرف محصولات تراریخته (تغییر ژن یافته یا دست ورزی شده) دارند و قوانین مختلفی را برای آن وضع کرده اند.

در برخی کشورها استفاده و فراوری اینگونه محصولات کاملا ممنوع است و در برخی دیگر تحت چارچوب و شرایط خاصی و منعطفانه رفتار می شود.

مکزیک

قانون مکزیک درباره امنیت زیستی و محصولات اصلاح شده ژنتیکی (تراریخته) با تردید و نگرانی به این محصولات نگاه می کند و تمام تلاش قوانین مکزیک این است که مردم را از استفاده محصولات برحذر دارد. یا حداقل تلاش می کند که خطرات این محصولات را به شدت کاهش دهد.

قوانین این کشور اقدامات تنبیهی و جریمه های هنگفتی را برای خاطیان و ناقضان قانون محصولات تراریخته در این کشور دارد.

اداره جنایت فدرال مکزیک هم اقدامات تنبیهی برای تجاری سازی، انتقال، نگهداری و آزاد سازی محصولات تراریخته در نظر دارد که زندانی کردن از یک تا 9 سال را شامل می شود و البته جریمه هایی هم دارد.

ژاپن

کشور ژاپن به پیمان کارتاژنا سال 2003 پایبند است و قوانین ایمنی زیستی و تنوع بیولوژیکی را ارجاعی می کند. اگرچه کشت گیاهان تراریخته در این کشور قانونی است اما با محدودیت های زیادی اعمال می شود. اگر به فراوری کننده ای اجازه کشت این محصولات داده شود نباید در کنار آن کشت های دیگری وجود داشته باشد که مبادا تداخل ژنتیکی در آنها ایجاد شود.

اما نگاه عمومی در کشور ژاپن درباره سلامت محصولات تراریخته آمیخته به شک و تردید است. با وجود اینها ژاپن یکی از بزرگترین وارد کننده مواد غذایی تراریخته است. اما همه این محصولات و حتی اگر در مواد غذایی دیگر استفاده شود باید برچسب گذاری شده باشند و مردم زمانی که از آن استفاده می کنند کاملا از تراریخته بودن آن آگاه باشند.

هلند

هلند نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا بود که چارچوب و نقشه راه برای محصولات تراریخته داشت. با این وجود فراوری تجاری محصولات تراریخته در این کشور هنوز وجود ندارد.

اگرچه دولت و بخش کشاورزی رویکرد فعالانه ای برای واردات و محصولات تراریخته دارند اما نگاه عمومی در باره محصولات تراریخته و سلامت آنها مطمئن نیست و چندگانگی زیادی در این باره دارند.

در این کشور فعالیت های با هدف پژوهش در آزمایشگاه ها و یا شرایط مزرعه ای انجام می شود و بسیار هم قانونمند هستند. به ویژه اینکه نظارت های اتحادیه اروپا در این کشور هم وجود دارد.

بررسی های ارزیابی خطر و رصد و گزارش دهی برای همه فعالیت های مرتبط با محصولات تراریخته الزامی شده است.

نیوزیلند

واردات، توسعه، آزمایش و آزادسازی محصولات تراریخته در نیوزیلند کاملا باید در چارچوب قانون باشد. چنین فعالیت هایی باید توسط مقامات حفاظت محیط زیست قبلا تائید شده باشد و قبل از اجرای این فعالیت ها تمام الزامات زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سلامت عمومی باید مدنظر باشد.

تکنیک های تراریخته صرفا برای استفاده در کارهای پژوهشی حیوانات و گیاهان و به ویژه مرتبط با کنترل آنها منعی ندارد.

در حال حاضر فراوری تجاری محصولات تراریخته در این کشور انجام نمی شود و فراوری غذا حتی استفاده کم از این محصولات در مواد غذایی دیگر باید توسط مقامات غذا و بهداشت این کشور تائید شود.

همچنین کاملا باید قانون برچسب گذاری روی بسته ها قبل از فروش انجام شود و هر کسی بخواهد این قوانین را اجرا نکند و یا آنها را دور بزند مشمول جریمه و مجازات خواهد شد و یا احتمالا متخلفان به جریمه هایی برای رفع عوارض ناشی از دور زدن قانون محکوم می شوند.

نروژ

نروژ از معدود کشورهایی است که قوانین سخت گیرانه واردات محصولات تراریخته را دارد و به هیچ عنوان این نوع محصولات را فراوری نمی کند.

از آنجایی که نروژ بخشی از منطقه اقتصادی اروپا است و به طور کامل جزو اعضای اتحادیه اروپا نیست، به طور قانونی تحت قوانین اتحادیه اروپا نمی باشد اما با این وجود آن را اجرایی می کند و شاید این نگرانی وجود دارد که آیا موضع نروژ درباره محصولات تراریخته تغییر خواهد کرد.

روسیه

کشت محصولات ترنس ژنیک به عنوان استفاده تجاری ممنوع است. با این وجود چندین نوع از محصولات تراریخته و خطوط تغذیه ای مجوز گرفته اند و به آنها اجازه واردات، فراوری و استفاده به عنوان غذا داده می شود.

دولت این کشور از پژوهش روی حیوانات تراریخته حمایت نمی کند.

روسیه اخیرا مصوبه ای را برای آزاد سازی محصولات تراریخته در دولت به ثبت رسانده که این کشور را به کشت محصولات تراریخته در آینده نزدیکتر کرده است.

در حال حاضر 18 لاین غذایی تراریخته و 14 لاین تغذیه ای تراریخته در روسیه به ثبت رسیده است.

کره جنوبی

کره جنوبی پروتکل کارتاژنا را در زمینه ایمنی زیستی در سال 2000 امضا کرد و پس از آن به قوانین مربوط به تراریخته پایبند شد.

واردات، کشت، پژوهش و توسعه محصولات تراریخته تنها در صورتی که مجوز داشته باشند امکان پذیر است.

آزمایش ها و پژوهش های مختلفی در این کشور انجام شده است اما مردم همچنان نگران استفاده از این محصولات هستند.

در این کشور محدودیت هایی روی محصولات تراریخته وجود دارد که باید ارزیابی ایمنی زیستی و ارزیابی ریسک باید انجام شود و فروشندگان محصولات تراریخته باید حتما محصول خود را برچسب بزنند.

سوئد

در کشور سوئد مصرف کنندگان و فراوری کنندگان هر دو نسبت به محصولات تراریخته نگران هستند.

محصولات تراریخته در این کشور بسیار محدود و صرفا در حوزه خوراک دام و طیور استفاده می شود.

استفاده محصولات تراریخته به عنوان غذا در افکار عمومی حساسیت بسیار زیادی دارد.

بیشتر سوئدی ها به اینکه شیر مصرفی آنها عاری از هر گونه تراریخته باشد حساس هستند و آن را مهم می دانند و به این دلیل فراوری کنندگان محصول لبنی به شدت به آن توجه دارند تا حتی محصولات تراریخته به عنوان خوراک دام و طیور استفاده نشود.

سوئد به عنوان اتحادیه اروپا است و تمام موارد مربوط به تراریخته را تائید و موافقت کرده است و در حال حاضر هیچ محصول تراریخته ای در کشور فراوری نمی شود.

آمریکا

محصولات تراریخته در ایالات متحده آمریکا تحت چارچوب قوانین بیوتکنولوژی است که در سال 1986 منتشر شد که بیشتر متمرکز طبیعت ذاتی محصولات است و به فراوری آنها توجهی ندارد.

در کشور آمریکا قوانین متفاوتی بسته به نوع محصولات تراریخته وجود دارد.

محصولات تراریخته نسل های مختلفی را در سال های گذشته داشته اند و روش های اصلاح ژنتیکی هم متفاوت است.

آمریکا قوانین خود را مطابق با روش های اصلاح ژنتیکی تهیه کرده است.

کشت محصولات تراریخته توسط وزارت کشاورزی و وزارت بهداشت این کشور قانونگذاری می شود و همچنین استفاده از محصولات تراریخته به عنوان غذا، دارو و محصولات بیولوژیکی توسط وزارت غذا و داروی این کشور مدیریت می شود و آفت کش ها و میکرو ارگانیسم های تراریخته هم توسط سازمان حفاظت از محیط زیست بررسی و کنترل می شود.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1539

به "آشنایی با قوانین کشورها درباره محصولات تراریخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با قوانین کشورها درباره محصولات تراریخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید