10 فیلم برتر جیم کری که هوادارانش نباید از دست بدهند

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، جیم کری بازیگر 56 ساله کانادایی-آمریکایی یکی از مشهورترین کمدین های هالیوود است که گرچه در سال های اخیر همچون گذشته مورد توجه نیست اما کارنامه کاری تحسین برانگیزی دارد.

10 فیلم برتر جیم کری که هوادارانش نباید از دست بدهند

کری که در کودکی از نظر مالی زندگی دشواری را تجربه نموده بود کار خود را از باشگاه های شبانه آغاز کرد. او که حالت چهره و صدای شخصیت های معروف را تقلید می کرد در آغاز فعالیت هایش چندان پیروز نبود و شرایط بد خانواده نیز امکان دنبال کردن جاه طلبی هایش را پیچیده تر می ساخت.

با بهبود شرایط مالی خانواده، ثبات زندگی و بالابردن کیفیت نمایش های ابتدایی، جیم کری در کمدی کلاب ها صندلی تثبیت شده ای به دست آورد. به تدریج استعدادهای جیم کری جوان دیده شد، امکان نقل مکان او به هالیوود فراهم شد و فعالیت های گسترده تر او به عنوان یک استند آپ کمدین ادامه یافت.

با این حال سقف آرزوهای کری بلندتر از این بود؛ او ترجیح می داد از سطح یک استندآپ کمدین فراتر رود و به همین دلیل هم حضور در مجموعه های تلویزیونی را آزمود؛ از جمله این مجموعه ها رنگ های زنده (In Living Color ) بود که به مدت 4 سال جیم کری را در میان بازیگرانش به کار گرفت.

کری تا سال 1994 یعنی حدود 32 سالگی شهرت چندانی نداشت اما حضور در چندین اثر سینمایی به شکل هم زمان در سال 1994 باعث شد به شکل بی سابقه ای مورد توجه قرار گیرد. ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات (Ace Ventura: Pet Detective)، ماسک (The Mask) و احمق و احمق تر (Dumb and Dumber) هر سه محصول 1994 سرنوشت این بازیگر را به کلی دگرگون کردند. او برای اولین بار به خاطر فیلم ماسک نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد و دیگر اثر او یعنی احمق و احمق تر هم به یک پیروزیت تجاری ملموس انجامید.

اما در اواخر دهه 90 شهرت کری از سطح بازیگر محبوب مخاطبان فراتر رفت و منتقدان را هم تحت تاثیر قرار داد. این کمدین مشهور با حضور در فیلم سینمایی نمایش ترومن (The Truman Show) که یک کمدی-درام تاثیرگذار بود نشان داد قابلیت های چشمگیری دارد. کری برای این فیلم تحسین شده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را دریافت کرد.

گرچه می توان ادعا کرد جیم کری تا انتها دهه نود صندلی خود را به عنوان یک بازیگر و کمدین برجسته تثبیت نموده بود اما نقش آفرینی در فیلم هایی چون درخشش ابدی یک ذهن پاک (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) در سال 2004 نشان داد او همچنان می تواند مخاطبانش را با آثار باکیفیت تحت تاثیر قرار دهد.

جیم کری از سال 2008 و پس از بازی در کمدی رمانتیک مرد بله گو (Yes Man) نتوانسته شهرت سال های گذشته را حفظ کند و تا حدودی به حاشیه رفته با این وجود کارنامه کاری این بازیگر و مجموعه آثاری که ظرف دو دهه در آن ها به ایفای نقش پرداخت این چهره را به یکی از کمدین های مهم هالیوود تبدیل نموده است.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به 10 فیلم کلیدی جیم کری که باید ببینید.

1- نمایش ترومن (The Truman Show)

 • کارگردان: پیتر ویر

 • سال ساخت: 1998

The Truman Show

فیلم سینمایی نمایش ترومن یک کمدی علمی-تخیلی است که با داستان بدیعش به سادگی می توانست یکی از قسمت های مجموعه تلویزیونی آینه سیاه باشد؛ مجموعه ای که به اثرات جانبی تکنولوژی بر انسان مدرن می پردازد.

در نمایش ترومن جیم کری نقش ترومن بربنک را برعهده دارد؛ مردی با زندگی قاعده مند، ساده و نسبتا رضایت بخش که در شهر کوچکی زندگی می نماید. ترومن به تدریج متوجه نشانه های غیرعادی و عجیبی درون زندگی ای می گردد؛ او درمی یابد دوربین هایی به شکل تمام وقت زیر نظرش دارند و زندگی اش را برای تماشاگرانی بسیار علاقه مند در سراسر دنیا نمایش می دهند.

فیلم نامه نمایش ترومن از قسمت شصت و چهارم مجموعه تلویزیونی منطقه نیمه روشن (The Twilight Zone ) الهام گرفته شد. منطقه روشن سریالی بود که پخش آن از سال 1985 آغاز شد و خود ادامه مجموعه ای بود به همین نام که در سال های 1959 تا 1964 پخش شده و بسیار مورد توجه نهاده شده بود.

نمایش ترومن یک پیروزیت تجاری بود و با بودجه 60 میلیون دلاری حدود 264 میلیون دلار فروخت. فیلم علاوه بر مخاطبان پیروز شد به شکل چشم گیری رضایت منتقدان را هم جلب کند.

2- درخشش ابدی یک ذهن پاک (Eternal Sunshine Of The Spotless Mind)

 • کارگردان: میشل گوندری

 • سال ساخت: 2004

Eternal Sunshine Of The Spotless Mind

چارلی کافمن در قامت فیلم نامه نویس داستانی سرشار از احساساسات را به اثری ماندگار تبدیل و میشل گوندری آن را کارگردانی نموده است. فیلم درباره احساساتی است همچون فروماندگی و نومیدی که پس از شکست یک رابطه عاطفی ایجاد می گردد و عموم مخاطبان با آن عمیقا ارتباط برقرار می نمایند.

درخشش ابدی یک ذهن پاک یک فیلم فانتزی رمانتیک است و عشق شدید جوئل (با بازی جیم کری) را نسبت به کلمنتاین (با بازی کیت وینسلت) روایت می نماید. عشقی دردناک که قلب جوئل را شکسته و باعث شده برای فرار از خاطرات به شرکتی مراجعه کند که با استفاده از یک تکنولوژی جدید خاطرات را از ذهن پاک می نماید. با این وجود در فرایند پاک کردن این خاطرات اشتباهاتی رخ می دهد و شخصیت اصلی فیلم در دام آن ها گرفتار می گردد.

درخشش ابدی یک ذهن پاک از ساختار غیرخطی برای پیشبرد روایت استفاده می نماید؛ ساختاری که از نگاه فرمی هم با تودرتوبودن دالان های ذهن و حافظه هماهنگ است و می تواند به بهترین شکل داستانی را درباره عشق و خاطرات بازگو کند.

3- دروغگو دروغگو (Liar Liar)

 • کارگردان: تام شادیاک

 • سال ساخت: 1997

Liar Liar

جیم کری در فیلم سینمایی دروغگو دروغگو نقش وکیلی به نام فلچر رید را بازی می نماید که بابت برآورده کردن آرزوی تولد پسرش نباید 24 ساعت دروغ بگوید؛ همین موضوع به ظاهر ساده صحنه های به شدت خنده داری در این فیلم خلق نموده است.

فیلم پیغام ساده و مهمی درباره دروغگویی دارد و به وسیله روایت خود بر این پیغام تاکید می نماید.

دروغگو دروغگو دومین همکاری از مجموع سه همکاری میان شادیاک و جیم کری است. پروژه های مشترک شادیاک و کری از فیلم ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات در سال 1994 آغاز شد و در نهایت به بروس قدرتمند (Bruce Almighty) ساخته سال 2003 ختم شد.

این اثر سینمایی از نظر تجاری پیروز عمل کرد و در حالی که با بودجه 45 میلیون دلاری فراوری شده بود حدود 300 میلیون دلار فروخت.

4- ماسک (The Mask)

 • کارگردان: چاک راسل

 • سال ساخت: 1994

The Mask

فیلم سینمایی ماسک که در حقیقت زندگی حرفه ای جیم کری را متحول کرد یکی از متفاوت ترین فیلم های ابرقهرمانی همه دوران ها است. این کمدی به کارگردانی چاک راسل روایت زندگی مردی معمولی است که زندگی اش طی یک اتفاق متحول شده و قدرت های خارق العاده ای به دست می آورد اما مثل آثار کلیشه ای ابرقهرمانی قرار نیست از این قدرت ها برای حفاظت از دنیا استفاده کند.

ماسک بیشتر از اینکه به فیلم های مجموعه ای چون مرد عنکبوتی شبیه باشد به فیلم سینمایی پروفسور دیوانه (The Nutty Professor) نزدیک است. پروفسور دیوانه یک کمدی بزن بکوب به کارگردانی و بازیگری جری لوئیس است. نقش جری لوئیس از این نظر با نقش جیم کری در فیلم سینمایی ماسک قابل مقایسه است که لوئیس نیز در پروفسور دیوانه قدرت خود را در جهت رسیدن به منافع شخصی به کار می گیرد.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که ماسک نه فقط در کارنامه حرفه ای جیم کری بلکه در فعالیت های حرفه ای کامرون دیاز هم نقش معین نماینده ای داشت. در واقع دیاز به وسیله این اثر و در سن 22 سالگی به شکل جدی وارد سینما شد.

5- احمق و احمق تر (Dumb And Dumber)

 • کارگردان: برادران فارلی

 • سال ساخت: 1994

Dumb And Dumber

احمق و احمق تر یک کمدی جاده ای به کارگردانی برادران فارلی به عنوان یکی از جذاب ترین و سرگرم نماینده ترین آثار جیم کری شناخته می گردد که آغازگر یک مجموعه سینمایی بود. گرچه در این مجموعه دو قسمت دیگر نیز عرضه شده که یکی از آن ها در سال 2014 با بازی جیم کری همراه بود اما باقی فیلم های مجموعه هرگز نتوانستند پیروزیت قسمت اول را چه از نگاه مخاطبان و چه از نگاه منتقدان تکرار نمایند.

داستان فیلم از این قرار است: زنی در فرودگاه کیف خود را جا می گذارد. یک راننده لیموزین احمق و دوست احمق ترش تصمیم می گیرند در یک سفر جاده ای به شدت خنده دار این کیف را به صاحبش بازگردانند.

کم تر فیلمی در سال های اخیر ساخته شده که به اندازه احمق و احمق تر موقعیت های خنده دار خلق کند و کمتر اثر کمدی را سراغ داریم که این موقعیت ها را چنین سریع پشت سر هم قرار داده باشد. همه چیز در فیلم نامه به گونه ای حساب شده و دقیق در نظر گرفته شده تا تجربه بی نهایت لذت بخشی برای تماشاگران فراهم گردد: طرح داستانی به طور کلی خنده دار است هم چنان که هر صحنه خودش به تنهایی خنده دار است.

6- مرد روی ماه (Man On The Moon)

 • کارگردان: میلوش فورمن

 • سال ساخت: 1999

Man On The Moon

با پیشنهاد حضور در فیلم سینمایی مرد روی ماه رویای جیم کری به حقیقت پیوست و نقش کمدین افسانه ای اندی کافمن به او واگذار شد. مرد روی ماه به کارگردانی میلوش فورمن اثری زندگینامه ای است که لحظات دراماتیک زیادی را از کودکی تا به شهرت رسیدن کافمن در خود جای داده است.

گرچه فیلم از نظر تجاری چندان پیروز نبود و منتقدان نیز بر سر کیفیت آن به دو دسته تقسیم شدند اما جیم کری بابت ایفای نقش کافمن تماما تحسین شد. او بخاطر همین نقش برای دومین بار جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را تصاحب کرد.

7- ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات (Ace Ventura: Pet Detective)

 • کارگردان: تام شادیاک

 • سال ساخت: 1994

Ace Ventura: Pet Detective

یکی از چند اثر جیم کری در سال 1994 که نقشی کلیدی در شهرت او داشت ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات بود. فیلم درباره یک کارآگاه حیوانات است که برای یافتن یک دلفین دزدیده شده به کار گرفته می گردد.

کری در نوشتن فیلم نامه این اثر سینمایی نیز نقش داشته و با تام شادیاک و جک برنشتاین همکاری کرد. گرچه فیلم از نگاه منتقدان چندان باکیفیت ارزیابی نشد اما حضور کری و نقش او باعث شد مجموعه طرفداران خاص خود را پیدا کند. بخشی از طرفداران جیم کری هنوز هم او را با نقش ایس ونچورا به یاد می آورند.

8-سرگذشت ناگوار،داستان های لمونی اسنیکت (Lemony Snickets A Series Of UnfortunateEvents)

 • کارگردان: برد سیلبرلینگ

 • سال ساخت: 2004

Lemony Snickets A Series Of UnfortunateEvents

جیم کری در فیلم سینمایی سرگذشت ناگوار، داستان های لمونی اسنیکت در نقش یک شخصیت منفی به نام کنت اولاف به ایفای نقش پرداخته. کری در این کمدی سیاه گوتیک عملکرد پیروزیت آمیزی داشت و ابعاد و زوایا شخصیت اولاف را کاملا باورپذیر از کار درآورد.

فیلم درباره سه فرزند خردسال خانواده ای ثروتمند است که پس از یک آتش سوزی عمدی والدین شان را از دست داده و به قیم شان کنت الاف سپرده می شوند. الاف سرپرستی این بچه ها را قبول نموده تا بتواند در زمان مناسب با نابودکردنشان ثروت آن ها را به چنگ آورد.

سرگذشت ناگوار، داستان های لمونی اسنیکت در مجموع نقدهای مثبتی دریافت کرد. فیلم بخاطر کیفیت فراوری و نقش آفرینی ها (بویژه نقش آفرینی جیم کری) تحسین شد اما از طرف برخی منتقدان به دلیل لحن خاص کمدی اش مورد نقد نهاده شد.

این اثر سینمایی به نسبت خود فیلم گران قیمتی بود و با بودجه 140 میلیون دلاری ساخته شده بود اما فروش 211 میلیون دلاری فیلم نتوانست یک عملکرد درخشان تجاری را برای فیلم رقم بزند.

9- دوستت دارم فیلیپ موریس (I Love You, Phillip Morris)

 • کارگردان: جان ریکوآ، گلن فیکارا

 • سال ساخت: 2009

I Love You, Phillip Morris

فیلم سینمایی دوستت دارم فیلیپ موریس بر اساس داستان زندگی واقعی استیون جی راسل یک شیاد که چندین بار از زندان فرار نموده است ساخته شده. این اثر سینمایی نسبت به آثار دیگر جیم کری که طرفدارانش به آن عادت دارند کمدی تاریک تری است و از سوی دیگر با عناصر دراماتیک بیشتری همراه است؛ گرچه با وجود همه این ها این بار هم با فیلمی سرگرم نماینده و لذت بخش روبرو می شویم.

جیم کری در نقش راسل به زندان می افتد و در آنجا میان او و هم سلولی اش فلیپ موریس (با بازی یوان مک گرگور) یک رابطه عاطفی شکل می گیرد. وقتی موریس از زندان آزاد می گردد راسل برای دیدن او چهار بار از زندان فرار می نماید.

می توان ادعا کرد دوستت دارم فیلیپ موریس نسبت به سایر بازی های جیم کری برای او چالش برانگیزتر و پیچیده تر بوده است چرا که از نظر شخصیت پردازی ظرایف زیادی در کار است.

دوستت دارم فیلیپ موریس بر اساس کتابی به همین نام نوشته استیو مک ویکر به کارگردانی گلن فیکارا و جان ریکوا ساخته شده است. دیمن وایز منتقد فیلم مجله تایمز با تمجید از بازی جیم کری به عنوان یکی از بهترین نقش آفرینی های او، معتقد بود کری با این فیلم ثابت نموده بازیگر محبوبی است که به قوانین نانوشته و هیاهوهای هالیوود پایبند نمی ماند.

10- پگی سو ازدواج کرد (Peggy Sue Got Married)

 • کارگردان: فرانسیس فورد کوپولا

 • سال ساخت: 1986

Peggy Sue Got Married

فیلم سینمایی پگی سو ازدواج کرد روایت زندگی زنی است در چهلمین سال زندگی اش (با بازی کاتلین ترنر) که برای جدا شدن از همسرش چارلی (با بازی نیکلاس کیج) آماده شده و در عین حال برای سال های از دست رفته زندگی اش لبریز از احساس پشیمانی است.

فیلم فضایی فانتزی دارد و به همین دلیل پگی این فرصت را پیدا می نماید که به گذشته برگردد و همه چیز را دوباره از آغاز آغاز کند. قدم اول پرهیز از وقایعی است که به ازدواج با چارلی منجر شد اما ماجرا آنطور که انتظار داریم پیش نمی رود.

نقش جیم کری در پگی سو ازدواج کرد یک نقش بسیار کوتاه است اما فیلم از جمله آثار اولیه کری است که کوشش او برای تبدیل شدن به یک بازیگر مطرح را نشان می دهد و به دلیل کیفیت کلی فیلم دیدن آن اصلا خالی از لطف نیست. کری تقریبا یک دهه پس از این اثر پیروز شد صندلی خود را تثبیت نموده و به شهرت برسد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1391

به "10 فیلم برتر جیم کری که هوادارانش نباید از دست بدهند" امتیاز دهید

70 کاربر به "10 فیلم برتر جیم کری که هوادارانش نباید از دست بدهند" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 فیلم برتر جیم کری که هوادارانش نباید از دست بدهند"

1 دیدگاه

زهرا 4 مهر 1400

من ،خودم و آخرین هم خیلی قشنگ بود

پاسخ به زهرا
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید