کشف مجسمۀ اسطورۀ عشق سوار بر دلفین

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، اکتشافات تازۀ باستان شناسی در شهر باستانی پستوم (Paestum) می تواند زوایای تازه ای از فعالیت های مذهبی و شیوۀ زندگی مردمان باستانی این منطقه را آشکار کند. این شهر که در سواحل جنوبی ایتالیا قرار گرفته است، در دوران باستان یکی از مناطقی بود که مهاجران یونانی در آن سکونت داشتند.

کشف مجسمۀ اسطورۀ عشق سوار بر دلفین

به گزارش فرادید، شهر پستوم در قرن ششم و پنجم قبل از میلاد در اوج شکوفایی و رونق بود و معابد یونانی که از این دوران به جا مانده اند، مهم ترین آثار تاریخی این شهر به حساب می آیند.

(یکی از هفت سر سفالی گاو که در جریان کاوش های اخیر کشف شده اند)

در سال 2019 بقایای یک معبد تازه متعلق به قرن پنجم قبل از میلاد در این شهر کشف شد. در جریان کاوش ها در این معبد کوچک، تعداد زیادی اشیاء باستانی شگفت انگیز و غافلگیرکننده به دست آمد. سر های سفالی گاو، آبریز های سنگی به شکل سر شیر و مجسمه هایی از اساطیر یونانی مثل گورگون ها و آفرودیت از جملۀ این یافته ها بودند.

بسیاری از این مجسمه های کوچک در اطراف یک محراب یافت شدند که نشان می دهد این اشیاء در واقع نوعی از نذورات بوده اند که به معبد تقدیم شده بودند.

(اروس سوار بر دلفین)

یکی از جالب ترین یافته ها که مقامات وزارت فرهنگ ایتالیا خبر کشف آن را به تازگی اعلام نموده اند، مجسمه ای سفالی است که اِروس (ایزد یونانی عشق) را سوار بر یک دلفین به تصویر کشیده است. اروس دلفین سوار مضمونی است که ظاهرا از قرن پنجم قبل میلاد رواج پیدا می نماید و تصویر آن را در انواع مختلفی از اشیاء متعلق به دوران باستان از جمله جواهرات، موزاییک ها و حتی سکه ها می توان آن را مشاهده کرد.

مقامات وزارت فرهنگ ایتالیا این یافته ها را نشان دهندۀ اهمیت فوق العادۀ شهر پستوم در دوران باستان می دانند. اولین دور کاوش ها در این منطقه هفتاد سال قبل در دهۀ پنجاه میلادی شروع شده بود.

منبع: فرارو
انتشار: 29 فروردین 1402 بروزرسانی: 29 فروردین 1402 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2493

به "کشف مجسمۀ اسطورۀ عشق سوار بر دلفین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مجسمۀ اسطورۀ عشق سوار بر دلفین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید