کاخ دا بولسا، طلایه دار شکوه پورتو

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، کاخ دا بولسا پورتو (بولسا) در خیابان فرئیرا بورژیس (Ferreira Borges) در قلب مرکز میراث جهانی یونسکوی شهر و در کنار کلیسای قدیمی فرانسیسکن قرار گرفته که زمانی به صومعه فرانسیس مقدس پیوند می خورد، اما در سال 1833 طی جنگی داخلی این ارتباط به خاطر یک آتش سوزی از بین رفت. بعد از آتش سوزی بقایای آن توسط ملکه مری دوم به تجار پورتو اهدا شد. انجمن تجاری، طراحی ساختمان مذکور را به یکی از برجسته ترین معماران عصر یعنی ژواکیم دا کوستالیما جونیور (Joaquim da Costa Lima Junior) سپرد و ساختمان اصلی در سال 1850 به خاتمه رسید. جزئیات معماری بعدی توسط افراد مختلفی صورت گرفتند. از میان این بخش ها می توان پلکان، اتاق طلایی، گنبد فلزی حیاط، اتاق دادگاه و غیره را نام برد.

کاخ دا بولسا، طلایه دار شکوه پورتو

گنبد حیاط مرکزی یک سازه قابل توجه بوده و ظاهری هشت وجهی با نشان رسمی کشور پرتغال و کشورهایی که در قرن 19 با آن ها روابط تجاری برقرار می کرد، دارد. پلکانی که حضار را به طبقات بالایی راهنمایی می نماید با تندیس نیم تنه هایی ساخت هنرمندان پیشتاز آن دوران، نقاشی های سقفی و دو لوستر برنزی عظیم که از سقف گنبدی آویزان است تزئین شده. اتاق دادگاه، اتاق شورا و اتاق طلایی هر کدام آثار هنری مجلل و مبلمانی چشمگیر، طراحی شده توسط ژائو مارکس د اولیویرا (João Marquês de Oliveira) را به نمایش می گذارند. همچنین مجسمه هایی از تیشیرا لوپز (Teixeira Lopes) نیز در میان این آثار دیده می گردد.

اتاق طلایی را برای تحت تأثیر قرار دادن تجار اروپایی این گونه پر زرق و برق طراحی کردند تا به سرمایه گذاری در پرتغال تشویق شوند و در این هدف پیروز نیز بودند. تا به امروز از این قسمت برای رویدادهای مهم تقویم پورتو استفاده شده و همچنین بازدیدنمایندگان مهم را نیز در همین قسمت پذیرش می نمایند. در سال 1957 ملکه الیزابت دوم طی مراسم مفصلی در این اتاق پذیرایی شد. همه چیز در این اتاق، با شکوه و در حد اعلی است. برای ساخت همین یک قسمت، تنها 18 سال وقت صرف شده که در آن سبک منحصر به فرد موری که به وضوح از کاخ الحمرا در شهر گرانادا برگرفته شده را می بینید. امروزه از این اتاق برای برگزاری کنسرت استفاده می گردد.

در کتابخانه کاخ که البته به روی بازدیدنمایندگان باز نیست، مجموعه ای ارزشمند از کتاب ها نگهداری می گردد. در این قسمت اعضای انجمن تجاری پورتو به مطالعه روزنامه هایی از سرتاسر دنیا می پرداختند و گزارش های اقتصادی را آنالیز می کردند. ساعت های هنرمندانه ای که داخل این اتاق هستند بسیار قابل توجه بوده و همچنین دو کره زمین عظیم متعلق به قرن 19 نیز در اینجا نگهداری می شوند.

اگر می خواهید از کاخ دا بولسا دیدن کنید باید حتماً به یکی از تورهای رسمی راهنمایی شده بپیوندید که به ازای هر نفر حدود 8 یورو خواهد بود. این تور 30 دقیقه به طول انجامیده و به زبان های پرتغالی و انگلیسی برگزار می گردد. هر چند کیفیت لیدرها اندکی متفاوت است، اما همگی اغلب رفتاری محبت آمیز داشته و با اطلاعاتی کامل می توانند به شما یاری نمایند. رزرو برای این تور لازم نیست و در فصل های شلوغ گردشگری باید برای ورود به مجموعه اندکی صف کشیدن را تحمل کنید که البته شهرت این مقصد گردشی ارزش آن را دارد. اگر اندکی به سمت رودخانه پایین بروید، به موزه خانه شاهزاده می رسید. اگر بین این دو جاذبه قصد استراحت و صرف غذاهای خوشمزه را داشتید می توانید به کافه ای که در همین جهت قرار گرفته است سر بزنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1419

به "کاخ دا بولسا، طلایه دار شکوه پورتو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ دا بولسا، طلایه دار شکوه پورتو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید