چین: نظر رئیس شورای امنیت درباره تحریم ایران نظر بیشتر اعضای شورا است

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت نظر روز گذشته رئیس دوره ای شورای امنیت درباره بازگشت تحریم ها علیه ایران، نظر اکثریت قاطع اعضای این شورا است.

چین: نظر رئیس شورای امنیت درباره تحریم ایران نظر بیشتر اعضای شورا است

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش فارس، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت نظر روز گذشته رئیس دوره ای شورای امنیت درباره بازگشت اتوماتیک تحریم ها علیه ایران نظر اکثریت قاطع اعضای این شورا است.

دیان دجانی، رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه ضمن اشاره به عدم اجماع نظر در این شورا در مورد طرح آمریکا برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران گفت که این شورا در جایگاهی نیست که اقدام بیشتری درباره درخواست آمریکا انجام دهد.

رئیس شورای امنیت در پاسخ به پرسش نمایندگان روسیه و چین برای اعلام موضع درباره درخواست آمریکا برای پیشبرد مکانیسم بازگشت تحریم ها علیه ایران خاطرنشان کرد این شورا در جایگاهی نیست که اقدامات بیشتری در این خصوص انجام دهد.

او گفت: پس از رایزنی با اعضای این شورا، برای من روشن است که یک عضو شورا موضع خاصی درباره این موضوعات دارد در حالی که شمار زیادی از اعضا نظر متفاوتی دارند.

دجانی افزود: از نظر من، اجماعی در شورا وجود ندارد، این به معنای آن است که شورا در جایگاهی نیست که اقدامات بیشتری انجام دهد.

لیجیان در کنفرانس خبری روزانه گفت: چین در روز های اخیر بار ها موضع خودش درباره برنامه هسته ای ایران را اعلام نموده است. اظهارات جدید رئیس فعلی شورای امنیت، منعکس کننده موضع اکثریت قاطع اعضای شورای امنیت و جامعه بین المللی است.

دولت آمریکا روز پنجشنبه (21 اوت/30 مرداد) با ارائه نامه ای به رئیس شورای امنیت رسماً این شورا را از خواست خود برای بازگرداندن تمامی تحریم های بین المللی علیه ایران آگاه کرد.

آمریکا در این نامه ایران را به نقض اساسی تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متهم نموده است.

چنانچه آمریکا از برجام خارج نشده بود، این نامه، فرایند 30 روزه ای را شروع می کرد که می توانست به بازگشت اتوماتیک تحریم سازمان ملل علیه ایران منجر گردد.

در آن حالت، تمامی تحریم های سازمان ملل نیمه شب 19 سپتامبر به وقت گرینویچ (برابر با 04:30 بامداد 29 شهریورماه) علیه ایران از سر گرفته می شدند. این تاریخ، چند روز قبل از سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

با این حال، آمریکا اردیبهشت سال 1397 به مشارکتش در برجام سرانجام داده و طبق گفته اعضای شورای امنیت نمی تواند از حقوق تصریح شده در این توافق و متن قطعنامه صادرشده برای تأیید آن استفاده کند.

به همین دلیل، کوشش آمریکا از همان شروع با مخالفت های جدی روبرو شده است. خبرگزاری رویترز 1 شهریورماه گزارش داد 13 عضو شورای امنیت با نگارش نامه هایی مخالفت خودشان را با خواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعلام نموده اند.

ساز و کار موسوم به بازگشت اتوماتیک تحریم ها که با نام های دیگری مثل مکانیسم ماشه یا اسنپ بک نیز شناخته می گردد به دنبال احیای تمامی قطعنامه های تحریمی علیه تهران است که پس از حصول برجام میان ایران و گروه موسوم به 1+5 تعلیق شده بودند.

کوشش آمریکا در این راستا پس از شکست این کشور در به تصویب رساندن قطعنامه ای که خواهان جلوگیری از انقضای محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران بود، صورت می گیرد. آن قطعنامه که روز 25 مرداد به رأی گذاشته شد با 11 رأی ممتنع، 2 رأی موافق (آمریکا و جمهوری دومینیکن) و 2 رأی مخالف (روسیه و چین) رد شد.

واشنگتن از قبل اعلام نموده بود چنانچه در تمدید محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران پیروز نگردد میخواهد بر حسب تفسیر خود از قطعنامه 2231 شورای امنیت و توافق هسته ای برجام برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران اقدام کند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1443

به "چین: نظر رئیس شورای امنیت درباره تحریم ایران نظر بیشتر اعضای شورا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: نظر رئیس شورای امنیت درباره تحریم ایران نظر بیشتر اعضای شورا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید