رسانه های چینی درباره لغو تحریم تسلیحاتی ایران چه نوشتند؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، ایرنا نوشت: رسانه های گروهی چین لغو اتوماتیک تحریم تسلیحاتی ایران را از روز یکشنبه شکستی برای آمریکا و پیروزی برای ایران توصیف کرده و افزوده اند که واشنگتن بار دیگر در برابر تهران به چالش کشیده شد.

رسانه های چینی درباره لغو تحریم تسلیحاتی ایران چه نوشتند؟

به گزارش روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست متعلق به شرکت علی بابا چین، ایران در چالش با ایالات متحده، لغو تحریم تسلیحاتی سازمان ملل را بیان نمود.

این نشریه می نویسد: تحریم تسلیحاتی شورای امنیت که از سال 2007 میلادی برقرار بود، از امروز منقضی شده است و این از دستاوردهای توافق هسته ای است که ایران و قدرت های بزرگ در سال 2015 میلادی امضا کردند.

در این گزارش آمده است: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در سال 2018 میلادی کشورش را از این توافق خارج کرد و به طور یک جانبه اقدام به اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران گرفت، با این وصف تحریم تسلیحاتی ایران مطابق با توافق هسته ای برداشته شده است.

مطبوعات چین از جمله روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین به بیانیه وزارت امور خارجه ایران اشاره کرده است مبنی بر اینکه از امروز، تمام محدودیت های انتقال اسلحه، فعالیت های مربوط برای جمهوری اسلامی ایران ... همگی به طور اتوماتیک خاتمه می یابد.

این گزارش می افزاید: تحریم فروش سلاح به ایران طبق مقررات سازمان ملل متحد که ذیل توافق هسته ای سال 2015 بین جمهوری اسلامی و قدرت های جهانی است، خاتمه یافته است.

روزنامه چاینا دیلی پرشمارگان ترین روزنامه انگلیسی زبان چین می نویسد: بر اساس اعلام وزارت خارجه ایران تحریم تسلیحاتی تحمیلی به طور رسمی خاتمه یافته است و اقدام خاصی نیز لازم نبوده زیرا تحریم به طور اتوماتیک برداشته شده است.

خبرگزاری شین هوا چیین هم نوشته است که در تاریخ 15 اوت امسال شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی فعلی علیه ایران را رد کرد و این تلاش آمریکا مورد موافقت کشورها قرار نگرفت.

شبکه خبری فونیکس از هنگ کنگ در گزارشی آورده است که این می تواند برای ایران یک پیروزی و برای آمریکا یک شکست تلقی شود بخصوص آنکه واشنگتن تلاش زیادی کرده بود تا تحریم ها را تمدید کند که با مخالفت اعضای شورا امنیت و کشورهای چین و روسیه روبرو شد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1513

به "رسانه های چینی درباره لغو تحریم تسلیحاتی ایران چه نوشتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسانه های چینی درباره لغو تحریم تسلیحاتی ایران چه نوشتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید