چرا انسان ها به روبات ها صدمه می زنند؟ ، از انگیزه های روانشناختی تا هراس های اجتماعی

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، یک روبات جاسوسی در فیلادلفیا سرقت شد، یک روبات امنیتی در سیلیکون ولی کتک خورد، یکی دیگر از روبات های امنیتی در سانفرانسیسکو به سطل آشغال پرتاب شد؛ این ها خبرهایی هستند که طی سال های اخیر بارها در بین خبرهای فناوری درج شده اند. اما چرا باید انسان ها به روبات ها صدمه بزنند؟

چرا انسان ها به روبات ها صدمه می زنند؟ ، از انگیزه های روانشناختی تا هراس های اجتماعی

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، مدتی است که سوالی مهم ذهن بسیاری از فعالان حوزه فناوری را به خود مشغول نموده است و این سوال هم این است که چرا مردم به روبات ها و به ویژه روبات هایی که از انسان ها شبیه سازی شده اند صدمه می زنند؟ به نظر می رسد این یک پدیده جهانی است. مدتی پیش در یک بازار در شهر اوساکا، ژاپن، سه پسر یک روبات انسان نما را با تمام توان خود شکست دادند. در مسکو، یک مرد به یک روبات آموزشی به نام Alantim با یک چوب بیس بال حمله کرد و آن را به زمین زد، در حالی که ربات درخواست یاری می کرد.

چرا ما این کار را انجام می دهیم؟ آیا ما مخفیانه وحشت زده هستیم که روبات ها مشغول کارهای ما هستند؟ آیا از آینده خود می ترسیم؟ آیا سعی داریم با این حرکات با تنش های روانی خود مبارزه کنیم؟

آنجلیزکا وایکوسکا، عصب شناس و سردبیر مجله بین المللی روباتیک اجتماعی، گفت که در حالی که انطباق انسانی با روبات ها اشکال و انگیزه های مختلفی دارد، اغلب شبیه به روش هایی است که انسان ها به یکدیگر آسیب می رسانند. او گفت، سوءاستفاده از روبات ممکن است از روانشناسی جمعی و فردی ریشه بگیرد. وی ادامه دارد: شما یک روبات دارید، که در دسته های مختلفی از رده های انسانی مشغول کار است. بنابراین شما احتمالا به راحتی می توانید روبات ها را وارد مکانیسم روانشناختی خود نموده، قضاوت کنید، محروم کنید یا حتی آسیب فیزیکی بزنید.

بعضی می گویند گرایش ما به انهدام روباتها از غریزه انسانی ناشی می گردد. ویلیام سانتانا لی، مدیر اجرایی نایت اسکوپ، بزرگترین ارائه کننده روبات های امنیتی در ایالات متحده (که دو نفر از آنها در سانفرانسیسکو مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند)، می گوید: روبات های امنیتی ما از ناحیه سر مورد حمله قرار گرفته اند و این نشان می دهد افراد مختلف نسبت به قدرت تصمیم گیری و عملکرد این روبات ها دیدگاهی خصمانه دارند. من فکر می کنم ما نسبت به هر چیزی که واقعا به طور کامل نمی فهمیم، دیدگاهی خصمانه داریم.

وایکوسکا می گوید: سوء استفاده از روبات های انسان نما می تواند بسیار نگران کننده باشد، اما ممکن است یک راهکار وجود داشته باشد. ما باید آموزش را از سنین پایین آغاز کنیم.

او شرح می دهد که وقتی با همکارش برای معرفی یک روبات به یک مهدکودک رفته بودند بچه ها روبات ها را کتک می زدند و نسبت به روبات ها رفتاری خشن نشان می دادند.

منبع: انتخاب
انتشار: 9 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 396

به "چرا انسان ها به روبات ها صدمه می زنند؟ ، از انگیزه های روانشناختی تا هراس های اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا انسان ها به روبات ها صدمه می زنند؟ ، از انگیزه های روانشناختی تا هراس های اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید