پنج درصد آتش سوزی های اراضی ملی عمدی است

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، مدیرکل بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور گفت: پنج درصد از آتش سوزی های اراضی ملی براساس تحقیقات اجرا شده به صورت عمدی اتفاق افتاده است.

پنج درصد آتش سوزی های اراضی ملی عمدی است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، محمدرضا همتی در حاشیه آیین معرفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، ابراز داشت: براساس تحقیقات 85 تا 90 درصد علت آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی به دلیل سهل انگاری عوامل انسانی رخ می دهد و علت تنها چهار تا پنج درصد آتش سوزی ها عمدی است.

وی بیان نمود: شهروندان برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی از انداختن ته سیگار روشن و بطری های شفاف یا شیشه ای در طبیعت پرهیز نمایند و همچنین پیش از ترک طبیعت از خاموش بودن آتش مطمئن شوند.

وی ادامه داد: با توجه به بارندگی خوب سال جاری تراکم گیاهان علفی، یکساله و چندساله به صورت چشمگیری افزایش یافته و به همین میزان خطر آتش سوزی نیز دوچندان شده و آموزش همگانی و مشارکت جوامع محلی در جلوگیری و مهار آتش سوزی موثر است.

مدیرکل بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور گفت: استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی نقش مهم و غیرقابل انکاری در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی دارد و سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور این رویکرد مهم را برای حفاظت و صیانت از عرصه های ملی دنبال می نماید.

35 هزار هکتار مناطق جنگلی سمنان در شرایط بحرانی

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: 35 هزار هکتار از مناطق جنگلی استان در موقعیت بحرانی از لحاظ آتش سوزی قرار گرفته است.

سرهنگ علیرضا ابوطالبی در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: بیشترین مناطق بحرانی از لحاظ آتش سوزی عرصه های مرتعی و جنگلی مربوط به شهرستان های میامی، شاهرود و مهدیشهر است.

وی ادامه داد: علت وقوع 95 درصد آتش سوزی ها در عرصه های منابع طبیعی استان سمنان عامل انسانی است و آموزش و اطلاع رسانی به مردم نقشی مؤثر در کاهش آتش سوزی در عرصه ها دارد و این رویکرد در استان با استفاده از ظرفیت رسانه ها دنبال می گردد.

ابوطالبی بیان نمود: آتش سوزی در سه ماهه نخست سال جاری تنها در عرصه های مرتعی رخ داد و عرصه های جنگلی استان طعمه آتش نشد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: عرصه های مرتعی طعمه آتش شده بعد از گذشت حداکثر 2 تا سه سال دوباه ترمیم و بازسازی می گردد، اما یک درخت سالیان سال طول می کشد به یک درخت تنومند تبدیل گردد.

سه ماه نخست سال جاری چهار فقره آتش سوزی در مناطق مرتعی استان سمنان رخ داد.

از 9.7 میلیون هکتار وسعت استان سمنان، 55 درصد را نواحی بیابانی و خشک، 38.5 درصد را مراتع، 2 درصد را اراضی کشاورزی و 3.6 درصد را هم جنگل تشکیل می دهد.

از مجموع مناطق جنگلی در استان سمنان، 58 هزار هکتار جنگل های هیرکانی و پهن برگ شامل جنگل ابر و جنگل رودبارک، 150 هزار هکتار جنگل سوزنی برگ و 144 هزار هکتار جنگل کویری و بیابانی است.

مدیرکل بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور به منظور شرکت در آیین معرفی جعفر مرادی حقیقی به عنوان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در سفر یک روزه به این استان سفر کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1334

به "پنج درصد آتش سوزی های اراضی ملی عمدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج درصد آتش سوزی های اراضی ملی عمدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید