پرونده قطع اینترنت در زمان کنکور بسته شد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، در پی برگزاری نوبت دوم کنکور سراسری سال 1402 در تیرماه، قرار شد تا بنابر دستور رئیس جمهور اینترنت در زمان آزمون قطع نگردد؛ مسئله ای که به تازگی وزیر علوم هم بر آن تاکید نموده و گفته است طبق دستورات، اینترنت نباید قطع گردد و وزارت علوم هم سیستم های خاص خود را دارد تا امنیت کنکور تأمین و تضمین گردد.

پرونده قطع اینترنت در زمان کنکور بسته شد

به گزارش ایسنا، بروز تقلب و لو رفتن سؤالات آزمون ورودی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و حواشی آن چند سالی است که نگرانی ها و ابهامات زیادی را در اذهان عمومی جامعه به ویژه برای داوطلبان رشته های پرطرفدار دانشگاهی ایجاد نموده و مسئولان طی سال ها اقدامات و روش های گوناگونی را برای برگزاری سلامت این آزمون سراسری در نظر گرفتند که می توان به مواردی مانند قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور در سال گذشته اشاره نمود.

موضوع قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور، به وسیله معاون امور آزمون های سازمان سنجش مطرح شد؛ موضوعی که حواشی بسیاری درپی داشت، اما مسئولان از جمله وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش جهت رعایت حقوق داوطلبان با اجرای این روش موافق بودند. درنهایت پس از موافقت ها و مخالفت ها اینترنت همراه به صورت نقطه ای (منطقه ها نزدیک به حوزه های برگزاری کنکور) برای چند ساعتی قطع شد.

طبق اعلام مسئولان اگرچه این روش تا حد زیادی پیروز بود و هیچ برگشت پاسخی به حوزه های امتحانی در کنکور رخ نداد، اما پس از انتها زمان برگزاری شهروندان از مشکلاتی که در پی قطع اینترنت برایشان پیش آمد گله و نارضایتی داشتند، به گونه ای که وزیر ارتباطات چندی پس از این موضوع ضمن عذرخواهی از مردم بابت مشکلاتی که در محدوده BTS های حوزه های امتحانی پیش آمده بود، تأکید کرد به سازمان سنجش اعلام نموده اند و این بار آخری است که اینترنت به خاطر کنکور قطع می گردد و حتما باید برای دور بعدی کنکور به فکر راهکاری جایگزین باشند و به هیچ وجه دیگر اینترنت را به خاطر کنکور قطع نمی نمایند.

حال با گذشت چند ماه از این مسئله، زمان برگزاری نوبت دوم کنکور سراسری سال 1402 نزدیک است و در یک ماه گذشته بار دیگر شائبه قطع اینترنت مطرح شد و عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در واکنش به مسئله پیش آمده اعلام نمود قطع اینترنت نمی تواند کمکی کند و فناوری هایی وجود دارند که بتوان حتی در صورت قطع اینترنت هم ارتباط را برقرار کند.

توصیه او به سازمان سنجش این بود که با استفاده از فناوری ها و روش های آشکارساز سیگنال، این امکان ایجاد گردد تا هرگونه ارتباط ممنوعه ای که داوطلبان دارند، تشخیص داده و شناسایی گردد چراکه با قطع اینترنت نیز ممکن است بتوان ارتباط ایجاد کرد. در نهایت با دستور رئیس جمهوری، پرونده قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور بسته شد. به عبارتی رئیس جمهور تأکید کرد که اگرچه سلامت آزمون برایشان مهم است و همه تدابیر را برای باید متولیان امر برای ارتقاء سلامت کنکور به عمل آورند، اما اینترنت به هیچ وجه قطع نخواهد شد؛ در واقع این دستوری بود که رئیس جمهوری صادر کردند و وزارت ارتباطات مطابق آن عمل خواهد نمود.

حال به تازگی محمد علی زلفی گل- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری - بر عدم قطع اینترنت در روز های برگزاری کنکور 14 و 15 تیرماه تأکید نموده است. وی در این زمینه گفته است: دستور داده اند که نباید اینترنت قطع گردد و ما هم سیستم های خاص خودمان را داریم تا امنیت کنکور را تأمین و تضمین کنیم؛ بنابراین با توجه به اظهارات وزیر علوم و دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم انجام این کار، پرونده قطع اینترنت برای حفظ سلامت کنکور و رعایت حقوق داوطلبان این آزمون سراسری پس از چند ماه بسته شد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1402 بروزرسانی: 13 تیر 1402 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2525

به "پرونده قطع اینترنت در زمان کنکور بسته شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "پرونده قطع اینترنت در زمان کنکور بسته شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده قطع اینترنت در زمان کنکور بسته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید