همچنان در بازار سهام بمانیم یا نه؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، خبرنگاران: با موج های افزایشی ادامه دار که صعود سهام تسهیل کرده، اکنون اما این پرسش مطرح است که این موج های صعود تا چه زمانی پایدار می مانند و چگونه باید رفتارهای فعلی بورس را بازشناسیم.

همچنان در بازار سهام بمانیم یا نه؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای بورس، محسن عباسی ، فعال بازار سرمایه نوشت: اصلی ترین سوال سرمایه گذاران در حال حاضر این است که رشد بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟ توده سرمایه گذاران که هدف اصلی آنان حفظ ارزش پولشان است، جایی بهتر از بازار سرمایه نیافته اند.

شاخص کل همچنان در حال رشد است و سوخت جدید به صورت تداوم یافته برای این بازار از راه می رسد. اگرچه اهداف تکنیکالیِ کوتاه مدت شاخص در محدوده 4/ 1 تا 6/ 1 میلیون واحد واقع شده است اما واقعیت های مالی هم پشت سر بورس در حرکت هستند. هجوم نقدینگی سرگردان همچنان قیمت ها را بالا می برد و در این بین شرکت های پذیرفته شده در بورس باید با ارائه برنامه افزایش سرمایه، نقدینگی بورس را بدین طریق به سمت بازار سهام هدایت کرده تا در نهایت رشد پایدارتری را رقم بزنند.

به نظر می رسد در شرایط فعلی عمق بازار سرمایه در حال افزایش بوده و تا خاتمه سال عواملی وجود دارد که بورس را با نوساناتی رو به بالا، همراه خواهد کرد. مهم ترین عامل تقویت کننده بورس در حال حاضر رشد قیمت دلار است که این مهم نیز به علت سیاست های تورم زای دولت در سال جدید رخ داده است. چراغ سبز دولت به آزادسازی نرخ ها در صنایع مختلف به زودی در آمار فروش و گزارش های ماهانه و صورت های میان دوره ای شرکت ها جای خواهد گرفت و عمده نمادهای بنیادی را ارزنده تر خواهد کرد.

اگر بخواهیم جهت بورس را دقیق تر ترسیم کنیم باید بگویم که ما در حال آماده سازی مقدمات حذف 4 صفر از پول ملی هستیم و سال جاری تورم بالایی را تجربه خواهیم کرد. زمانی که دولت اجازه افزایش قیمت 20 تا 30 درصدی را به صنایع می دهد تورم افزایش می یابد و در واقع بازار حداقل تورم را 30 درصد در نظر خواهد گرفت.

در حال حاضر صنایع مادر نظیر سیمان، فلزات و فولاد عمدتا مجوز افزایش نرخ را دریافت کرده اند یا با رشد قیمت محصولات خود در بازار روبرو شده اند؛ رشد این قیمت ها فعلا مانع ایجاد رکود فروش برای شرکت های بزرگ می شود. اما طی چند ماه دیگر به تدریج که افزایش نرخ ها به محصولات پایین دستی برسد قدرت خرید مردم کاهش یافته و در نهایت وارد رکود خواهیم شد.

بورس فعلا بر مبنای چرخش نقدینگی و عدم جذابیت بازارهای موازی و رشد قیمت دلار، در جهت صعودی واقع شده است. بسیاری از صنایع هنوز دلار 16 هزار تومانی را هم در صورت های مالی خود اعمال نکرده اند، بنابراین رشد دلار به نوعی پیش قراول رشد بورس در ماه های آینده است.

به نظر می رسد بورس تا خاتمه دولت فعلی با افت و خیزهای طبیعی و به شرط ورود شرکت های جدید و تغییر نکردن معنادار سود بانکی همچنان رشد خواهد کرد. این بازار تا این لحظه به عنوان سپر تورمی عمل می کند اما باید توجه داشت که در صورت عرضه نشدن شرکت های جدید و رشد بی رویه قیمت ها، ممکن است P/ E بازار بیش از اندازه افزایش یافته و توجیه سرمایه گذاری به قصد دریافت سود نقدی کاهش یابد و این به معنای حضور تعداد بیشتری از نوسان گیران و سرمایه گذاران کوتاه مدت است، ضمن اینکه در صورت اصلاح یا ریزش بازار به دلیل نداشتن توجیه سرمایه گذاری برای دریافت سود نقدی و شرکت در مجامع، بسیاری از سرمایه گذاران نهادی در اصلاحات قیمتی خریدار نبوده و از سهام حمایت نخواهند کرد.

از همین رو به نظر می رسد در سال جاری با نزدیک شدن به فصل مجامع یکی دو هفته فشار فروش خواهیم داشت زیرا سرمایه گذاران ترجیح می دهند با قیمت های بالا ریسک بسته شدن نمادها را نپذیرند یا حداقل فقط با سهم های بزرگ و بنیادی به مجمع بفرایند.

درحال حاضر این ریسک به همراه ریسک ایجاد رکود عمومی در اقتصاد به دلیل کاهش قدرت خرید در آینده و حضور توده وار سرمایه گذاران ناآگاه و آموزش ندیده، بزرگ ترین ریسک پیش روی بازار سرمایه است و از طرفی رشد دلار و رشد اسمی قیمت کالاها در اثر تورم عمومی و نبود امکان سرمایه گذاری در سایر بازارهای رقیب مهم ترین دلیل رشد بورس است.

در این بین حمایت های دولت و نگاه ویژه تامین مالی به بورس نیز به عنوان یک عامل حمایتی عمل می کند. اما از موضوع آموزش و فرهنگ سازی برای سرمایه گذاران عادی غفلت شده و این عامل زمانی پررنگ می شود که بازار با ریسک های قوی تر و نوسان روبه رو شود. در آن صورت رفتارهای هیجانی و غیر قابل کنترلی را شاهدخواهیم بود. در نگاه کلی دولت باید برخی منابع خود را در صندوق های حمایتی و تثبیت بازار واریز کند و قدرت مانور این صنایع را بالاتر ببرد، کفایت سرمایه بازارگردان ها افزایش یابد و قدرت بازیگران بازار را افزایش دهد تا در مواقع حساس، نقدینگی بازار حفظ شود تا شاهد رفتارهای هیجانی کمتری باشیم.

در ادامه شکور علیشاهی ، کارشناس بازار سرمایه نوشت: فرایند کلی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، صعودی قوی برآورد می شود. در هفته گذشته شاخص کل با 59/ 6 درصد افزایش از عدد یک میلیون و 153 هزار و 679 واحد به عدد یک میلیون و 229 هزار و 701 واحد رسید. در هفته پیش رو شاخص کل اهداف قیمتی بالاتری مثل یک میلیون و 432 هزار واحد را دنبال می کند که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها مقاومت می گوییم. محدوده یک میلیون و 270 هزار واحد، محدوده یک میلیون و 332 هزار واحد و محدوده یک میلیون و 370 هزار واحد را می توان به عنوان اعداد مهم مقاومتی شاخص در این هفته در نظر داشت.

توجه داشته باشید به دلیل اینکه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تاریخ خود هیچ گاه در این اعداد حضور نداشته، این محدوده ها از اعتبار چندانی برخوردار نیستند اما شیوه های آماری و تکنیکی برای محاسبه محدوده های مهم در این مواقع وجود دارد. در صورتی که شاخص کل بورس اوراق بهادار به هر دلیلی از جمله واکنش به محدوده های مقاومتی تغییر جهت داد و کاهش قیمت را در پیش گرفت، علاوه بر محدوده های حمایتی یک میلیون و 171 هزار واحد، یک میلیون و 111 هزار واحد، یک میلیون و 50 هزار واحد، دو محدوده دیگر یعنی خط فرایند صعودی کوتاه مدت و خط فرایند صعودی میان مدت می توانند مانع از کاهش بیشتر قیمت ها شوند.

تکنیکال شاخص کل فرابورس

فرایند کلی شاخص کل فرابورس، صعودی قوی برآورد می شود. در هفته گذشته شاخص کل فرابورس با 27/ 7 درصد افزایش از عدد 12هزار و 870 واحد به عدد 13هزار و 806 واحد رسید. در هفته پیش رو شاخص کل فرابورس اهداف قیمتی بالاتری مثل محدوده 16هزار واحد را دنبال می کند که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها مقاومت می گوییم. محدوده 14هزار و 500 واحد، محدوده 15هزار واحد و محدوده 15هزار و 500 واحد را می توان به عنوان اعداد مهم مقاومتی شاخص کل فرابورس در این هفته در نظر داشت. توجه داشته باشید به دلیل اینکه شاخص کل فرابورس مورد مطالعه در تاریخ خود هیچ گاه در این اعداد حضور نداشته، این محدوده ها از اعتبار چندانی برخوردار نیستند اما شیوه های آماری و تکنیکی برای محاسبه محدوده های مهم در این مواقع وجود دارد.

در صورتی که شاخص کل فرابورس به هر دلیلی از جمله واکنش به محدوده های مقاومتی تغییر جهت داد و کاهش قیمت را در پیش گرفت، علاوه بر محدوده های حمایتی 13هزار و 400 واحد، 13هزار واحد و 12هزار و 400 واحد، دو محدوده دیگر یعنی فرایند صعودی کوتاه مدت و فرایند صعودی میان مدت می توانند مانع از کاهش بیشتر قیمت ها شوند.

تکنیکال شاخص30 شرکت بزرگ

فرایند کلی شاخص 30 شرکت بزرگ، صعودی قوی برآورد می شود. در هفته گذشته شاخص 30 شرکت بزرگ با 52/ 6 درصد افزایش از عدد 53،499 واحد به عدد 56،988 واحد رسید. در هفته پیش رو شاخص 30 شرکت بزرگ، اهداف قیمتی بالاتری مثل محدوده 70هزار واحد را دنبال می کند که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها مقاومت می گوییم. محدوده 60،300 واحد، محدوده 64،100 واحد و محدوده 66،400 واحد را می توان به عنوان اعداد مهم مقاومتی شاخص 30 شرکت بزرگ در این هفته در نظر داشت.

توجه داشته باشید به دلیل اینکه شاخص مورد مطالعه در تاریخ خود هیچگاه در این اعداد حضور نداشته، این محدوده ها از اعتبار چندانی برخوردار نیستند اما شیوه های آماری و تکنیکی برای محاسبه محدوده های مهم در این مواقع وجود دارد. در صورتی که شاخص 30 شرکت بزرگ به هر دلیلی از جمله واکنش به محدوده های مقاومتی تغییر جهت داد و کاهش قیمت را در پیش گرفت، علاوه بر محدوده های حمایتی 54،200 واحد، 50،400 واحد و 46،600 واحد، دو محدوده دیگر یعنی خط فرایند صعودی کوتاه مدت و خط فرایند صعودی میان مدت می توانند مانع کاهش بیشتر قیمت ها شوند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1330

به "همچنان در بازار سهام بمانیم یا نه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همچنان در بازار سهام بمانیم یا نه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید