صنایع دستی و گردشگری دو ابزار کارآمد و پایدار برای توسعه هستند

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گفت: ما باور داریم صنایع دستی و گردشگری دو ابزار کارآمد و پایدار برای توسعه هستند، با هم افزایی این دو حوزه می توان به راهکارهایی برای زندگی بهتر و پیشرو بودن دست پیدا کرد.

صنایع دستی و گردشگری دو ابزار کارآمد و پایدار برای توسعه هستند

به گزارش خبرنگاران پویا محمودیان معاون صنایع دستی روز گذشته 20 آذر 97 در اولین همایش توسعه کارآفرینی و کسب وکار هنرهای سنتی و صنایع دستی در بومگردی، گفت: ایران سومین کشور فراوری نماینده صنایع دستی از لحاظ تنوع در جهانست و خوشبختانه به دلیل ثبت دو شهر و یک روستای دیگر در لیست شهرهای جهانی، اولین کشور در کل جهان از نظر ثبت شهرها و روستاهای جهانی هستیم.

او ادامه داد: 31 استان با سی و یک ظرفیت منحصر به فرد در حوزه فراوری صنایع دستی در بیش از 295 رشته فعالیت دارند که همگی این آثار باعث می گردد ایران در این حوزه شاخص و ممتاز باشد، صنایع دستی و هنرهای سنتی ما جزء مزیت های کشورمان است و همه ما باید به آن افتخار کنیم.

محمودیان اضافه نمود: در حوزه گردشگری نیز 31 استان ما جاذبه های منحصربفرد خود را دارند، جاذبه های گردشگری کشور ما باعث شده است که فارغ از مسائل سیاسی و حاشیه هایی که در رابطه با مسائل سیاسی وجود دارد، ایران به عنوان یکی از مقاصد امن و خوب گردشگران در جهان مطرح گردد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی توضیح داد: ما باور داریم صنایع دستی و گردشگری دو ابزار کارآمد و پایدار برای توسعه هستند، با هم افزایی این دو حوزه می توان به راهکارهایی برای زندگی بهتر و پیشرو بودن دست پیدا کرد.

او ادامه داد: طی سالهای گذشته با مفهوم جدیدی به نام بوم گردی روبرو شدیم که با استناد بر شواهد جهانی جزو تجربه های موفق در حوزه های گردشگری جهان بوده است، اقامتهای بوم گردی در محیط های طبیعی و بومی با رعایت بالاترین سطح ضوابط زیست محیطی و به شکل سازگار با معماری بومی بافت تاریخی و همچنین سیمای طبیعی منطقه تاسیس ایجاد می گردد و با حداکثر تعامل را با جامعه محلی دارند، همچنین این اقامتگاه ها با توجه به تنوع اقلیم زمینه حضور گردشگران را با کیفیتی قابل قبول مهیا مینمایند.

محمودیان اضافه نمود: اگر بپذیریم که اقامت های بومی فصل مشترک میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند میتوانیم به این باور برسیم که اقامتگاهای بوم گردی می توانند فرصت ارزشمندی برای توسعه پایدار به ویژه در روستاها و بافت بومی باشند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اضافه نمود: با توجه به اینکه اقامتگاهای بوم گردی مهمترین مکان و محل برای حمایت از فراوریات محلی است، این اقامتگاه ها می توانند تاثیر گذاری معینی در اقتصاد محلی و اقتصاد جوامع محلی ایفا نمایند، بنابر این ساکنان از این اقتصاد محلی منتفع میشوند و سود و سهم خودشان را از اکوسیستم خواهند داشت.

او یادآور شد: صنایع دستی ما به عنوان فراوریات محلی اگر بخواهد در طراحی اقامتگاها استفاده گردد و یا در فروشگاه ها و مکان هایی که برای عرضه و فروش صنایع دستی در نظر گرفته شده عرضه گردد، می تواند به اهداف اقتصادی خود دست پیدا کند، گردشگرانی که به اقامتگاهای بومگردی سفر می نمایند به فصل مشترک سنت و مدرنیته در کشور ما ورود پیدا می نمایند و یک ساده زیستی فارغ از تمام دغدغه ها و مسائل زندگی روزمره را تجربه می نمایند، همچنین این اقامتگاه ها می تواند مکانی برای ترویج و تبلیغ تاریخ، فرهنگ و مظاهر زندگی سنتی ایرانیان باشد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گفت: با توجه به شاخصه های اقامتگاه های بومگردی، تمام بازیگران اصلی جامعه محلی، بخش خصوصی به عنوان سرمایه گذار، گردشگر و همچنین دولت می توانند با یک سیستم و برنامه معین از این اقامتگاه ها منتفع شوند.

او اظهار کرد: آنچه ضرورت برگزاری این همایش را برای ما دوصد چندان می نماید داشتن نگاه علمی ساختارمند و سیستمی به این حوزه است و امیدواریم در سرانجام این همایش، نتایج بر مبنای یک نگاه علمی، راه درستی را در اختیار ما بگذارد تا از سطحی نگری به صنایع دستی و هنرهای سنتی در اقامتگاههای بوم گردی بپرهیزیم و بتوانیم با یک روش درست محصولات را عرضه کنیم و اجزا را به درستی در کنار یکدیگر قرار دهیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 369

به "صنایع دستی و گردشگری دو ابزار کارآمد و پایدار برای توسعه هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع دستی و گردشگری دو ابزار کارآمد و پایدار برای توسعه هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید