هشدار دامپزشکی تهران در مورد شیوع تب 3 روزه

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، اداره کل دامپزشکی استان تهران خاطرنشان کرد: بیماری تب سه روزه یک بیماری ویروسی و عفونی دامی غیرقابل انتقال به انسان است و تنها در گاو و گاومیش بروز می نماید.

هشدار دامپزشکی تهران در مورد شیوع تب 3 روزه

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان تهران، جمیله سیرتی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان تهران گفت: بیماری تب سه روزه یک بیماری ویروسی و عفونی دامی غیرقابل انتقال به انسان است و تنها در گاو و گاومیش بروز می نماید.

وی اضافه نمود: گسترش این بیماری بستگی به جمعیت حشرات ناقل، شدت و جهت باد های غالب فصلی دارد که موجب انتقال حشرات به سایر مناطق می گردد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان یکی دیگر از راه های انتقال این بیماری را حمل و نقل دام های آلوده و مبتلا از یک منطقه به منطقه دیگر دانست و اضافه نمود: با توجه به افزایش دما و فراهم شدن امکان رشد و تکثیر انواع حشرات احتمال بروز بعضی بیماری ها از جمله تب سه روزه و لمپی اسکین در دام های سنگین از قبیل گاو و گوساله وجود دارد.

وی ادامه داد: بی توجهی به توصیه های پیشگیرانه دامپزشکی می تواند موجب ابتلاء دام ها و ایجاد خسارت های مالی به دامداران گردد.

این مقام مسئول حمل و نقل دام با اخذ گواهی بهداشتی از دامپزشکی را در کنترل تمام بیماری های دامی حائز اهمیت دانست و بیان نمود: رعایت بهداشت دام، ضدعفونی و سمپاشی به موقع صندلی نگهداری دام ها، از بین بردن محل تجمع حشرات مانند آب های سطحی در اطراف مراکز نگهداری دام ها و نیز انجام واکسیناسیون علیه این قبیل بیماری ها از جمله اقداماتی است که باید دامداران به آن ها توجه ویژه ای داشته باشند.

وی مهم ترین علائم این بیماری را تب بالا، لرزش، بی اشتهایی، افزایش ترشحات بینی، کاهش فراوری شیر، لنگش و زمین گیرشدن حیوان برشمرد و از روستاییان و دامداران خواست در صورت مشاهده علائم مذکور در دام های خود، موارد را هرچه سریع تر به ادارات دامپزشکی شهرستان و یا مراکز دامپزشکی خصوصی اطلاع دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1409

به "هشدار دامپزشکی تهران در مورد شیوع تب 3 روزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار دامپزشکی تهران در مورد شیوع تب 3 روزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید