میدان رومی (Roman Forum) میدان اصلی رم ایتالیا

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، ایتالیا با تاریخی باستانی که شکوه و عظمت امپراطوری روم را نشان میدهد، پر از آثاری به جای مانده از این دوران باستانی است، یکی از مهمترین این اثار باستانی میدان رومی (Roman Forum) 

میدان رومی (Roman Forum) میدان اصلی رم ایتالیا

وقتی همراه تور ایتالیا هستید با بنایی به نام آشنا خواهید شد، رومن فروم یا میدان اصلی شهر رم، خرابه‌هایی برجای مانده از شکوه امپراطوری روم و محل اجرای نمایش، مقبره‌های باشکوه، کلیساها و نواحی پر جنب و جوش عمومی بوده است.

در بیشتر شهرهای امپراطوری روم یک فضای روباز بزرگ به نام فروم وجود داشت. مردم از این مکان‌ها برای انجام معامله، خرید و فروش، ملاقات با دوستان، اطلاع از اخبار، تماشای مسابقات گلادیاتورها، جشن گرفتن پیروزی‌ها، شرکت در انتخابات و محاکمه‌ها و حتی رفتن به مدرسه استفاده می‌کردند. معمولاً زمین فروم‌ها سنگفرش بود و اطراف آن ساختمان‌های باشکوهی مثل مقبره‌ها، کلیساها و گاهی فروشگاه‌های زیبا وجود داشتند.

رومن فروم، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فروم در کل شهرهای امپراطوری روم، به ابعاد 250 در 170 متر که امروز یکی از پر بازدیدترین مناطق جهان به شمار می‌رود، قبلاً قبرستان مردمان اتروسکان بوده است که در قرن هفتم قبل از میلاد ایجاد شده و با رشد تدریجی و پیدایش نیازهای مردم، به مرور زمان به قطب اجتماعی، سیاسی و تجاری امپراطوری رم تبدیل می‌شود. مانند بسیاری از سازه‌های شهری بزرگ رومی، این فروم هم پس از سقوط امپراطوری روم رو به خرابی رفت. تا اینکه سرانجام از آن به عنوان چراگاه استفاده شد. در قرون وسطی این میدان را با نام چراگاه گاوها (Campo Vaccino) می‌شناختند و بسیاری از سنگ‌ها و مرمرهای آن هم در همین دوران به تاراج رفت یا در دیگر بخش‌های شهر شامل دیوارهای واتیکان و بسیاری از کلیساهای رومی مورد استفاده قرار گرفت.

از رومن فروم اطلاعاتی در دست بود اما تا سال 1803 که باستان شناس کارلو فیا کار حفاری در این منطقه را شروع کرد، کشف نشده بود. کار حفاری 100 سال طول کشید و این سازه در قرن بیستم به طور کامل حفاری شد.

فروم نامی بود که رومی‌ها به میدان مرکزی شهر خود داده بودند. نام لاتین این محل فروم رومانوم بود. رومن فروم از زمان ساخت خود در 800 سال پیش از میلاد تا سال 600 پس از میلاد، حدود 1400 سال مورد استفاده قرار گرفت. زمین رومن فروم در ابتدا یک منطقه باتلاقی بود که رومی‌ها با استفاده از اولین سیستم‌های فاضلاب جهان آن منطقه را زهکشی کرده و رومن فروم را به مرکز فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی خود تبدیل کردند. فروم‌ها یا میادین زیادی در رم باستان وجود داشت اما قرار داشتن مجلس سنا در این مکان باعث شهرت رومن فروم شد. دو نوع فروم در رم باستان وجود داشت؛ Fora Civilia به معنای میدان شهر و Fora Venalia به معنای محل تجارت که اولی برای بناهای یادبود و مجسمه‌های شهر مثل دروازه‌های پیروزی و استفاده برای دادگاه‌های عمومی طراحی شده بود و دیگری برای خرید و فروش و مبادله که حکم بازارهای کنونی را داشت.

در طول تاریخ سه طاق‌نما به رومن فروم ایتالیا اضافه شد. طاق‌نمای اول در سال 29 قبل از میلاد توسط آگوستوس ساخته شد که امروزه اثری از آن نیست، طاق‌نمای دوم که تیتوس نام دارد در سال 81 پس از میلاد ساخته شد و طاق‌نمای سوم یعنی سپتیمیوس سوروس (Septimius Severus) که در سال 203 پس از میلاد بنا نهاده شد.

اگر از بخش سالارا وکیا (Salara Vecchia) یا پالاتینو و یا ورودی نزدیک طاق‌نمای تیتوس وارد شوید، مقبره آنتونینو و فائوستینا (Antonino and Faustina) را در سمت چپ خود خواهید دید که در سال 141 میلادی ساخته شده و قرن هشتم میلادی به کلیسای سن لورنزو تبدیل شده است. در سمت راست، کلیسای فولویا آمیلیا (Fulvia Aemilia) از سال 179 قبل از میلاد وجود دارد که به شکل یک سالن عمومی به طول 100 متر و در دو طبقه ساخته شده است.

در انتهای مسیر خود به ویا ساکرا، گذرگاه اصلی فروم که سربازان رومی از طریق آن به رم برمی‌گشتند و امپرطورها به سمت محل تاج‌گذاری خود می‌رفتند و مقبره ژولیوس سزار می‌رسید که در سال 29 پس از میلاد توسط آگوستوس ساخته شده و نماد مکانی است که ژولیوس سزار در آن سوزانده شده است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های رومن فروم کرسی خطابه‌ای بود که سخنرانان در آنجا با مردم روم سخن می گفتند به این کرسی‌ها Rostra می‌گفتند. این سکو آنقدر مهم بود که ژولیوس سزار آن را دوباره با مرمر بازسازی کرد. مارک آنتونی هم از همین سکو نطق خاکسپاری ژولیوس سزار را ایراد کرد. جالب است بدانید که بخش اعظم رومن فروم در زمان پادشاهی ژولیوس سزار و امپراطور بعدی او یعنی آگوستوس ساخته شده است.

دو ساختمان مهم دیگر رومن فروم شامل رجیا (Regia) یا خانه پادشاه و مقبره وستا (Vesta) است که در دامنه تپه پالاتین قرار دارند. رجیا به عنوان خانه‌ی تشریفاتی پادشاه استفاده می‌شده و از یک سری اتاق که دورتادور یک حیاط قرار داشتند تشکیل شده است. مقبره وستا بر عناصر مادرانه کهن و حفاظت از فرقه وستا و شعله مقدس و ابدی مردم روم تمرکز دارد. خاندان سوران (Severan family) بازسازی‌های نهایی معبد وستا را 191 سال پیش از میلاد انجام دادند. با افول کورسوی اقبال امپراطوری روم، رومن فروم و بخش‌های اطراف آن رو به نابودی گذاشتند و ساختمان‌های اداری اطراف آن در قرون وسطی به کلیسا تبدیل شدند. کنستانتین اول پایتخت رسمی خود را در سال 330 پس از میلاد به استانبول تغییر داد و دستور بسته شدن دائمی تمام معابد را صادر کرد. این تغییرات که با کاهش جمعیت همراه بود باعث مرگ تدریجی بناهایی مانند رومن فروم شد.

خرابه‌های رومن فروم الهام‌بخش هنرمندان، نقاشان، طراحان و حکاکانی مانند جی. بی. پینارسی و جی. واسی بوده است که این خرابه‌ها را به تصویر کشیده و شکوه این شهر باستانی را به نمایش گذاشته‌اند. یادمان‌هایی که آخرین سازه‌های باستانی جهان در نظر گرفته می‌شوند در رومن فروم قرار دارند و اهمیت ویژه‌ای به این یادگار دوران شکوه امپراطوری روم می‌افزایند. هر ساله چهار و نیم میلیون گردشگر از این سازه با شکوه دیدن می‌کنند. رومن فروم یکی از مکان‌هایی است که هر انسان در زندگی خود حتماً باید یک بار آن را از نزدیک ببیند.

انتشار: 9 فروردین 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 67

به "میدان رومی (Roman Forum) میدان اصلی رم ایتالیا" امتیاز دهید

1 کاربر به "میدان رومی (Roman Forum) میدان اصلی رم ایتالیا" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان رومی (Roman Forum) میدان اصلی رم ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید