ممکن است یک روز اینترنت، مغز ما را بخورد! اثرات دنیای مجازی بر سلامت مغز

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، اینترنت کمتر از 3 دهه است که به زندگی ما وارد شده و تاثیر زیادی بر روابط انسانی و نقل وانتقال اطلاعات گذاشته است، با اینهمه دانشمندان هنوز نمی دانند تاثیر دنیای آنلاین بر مغز ما چگونه است؟ یک بررسی تازه تلاش کرده است به این پرسش، پاسخ دهد.

ممکن است یک روز اینترنت، مغز ما را بخورد! اثرات دنیای مجازی بر سلامت مغز

این بررسی که از طریق محققان پنج دانشگاه در ایالات متحده ، انگلستان و استرالیا اجرا شده می گوید که تجربیات و درس هایی که از استفاده از اینترنت به دست می آوریم، می تواند تأثیر به سزایی بر تغییرات ساختاری و توانایی مغز در طول زمان داشته باشد.

بچه ها، بیشتر در معرض خطرند

شناسایی و درک این تغییرات در بچه ها و بزرگسالان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا هنوز مغز آنها در حال رشد است . شاید به همین دلیل است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیش از این، در ارتباط با استفاده بچه ها زیر 5سال از اینترنت ابراز نگرانی کرده بود. WHO به والدین توصیه می کند،بچه ها کمتر از 5 سال نباید بیش از یک ساعت در روز، در مقابل صفحات اینترنتی قرار گیرند.

به این ترتیب محققان تلاش کردند تا تاثیر استفاده از اینترنت را بر مقدار توجه و تمرکز، فرآیندهای حافظه و شناخت اجتماعی مورد بررسی قرار دهند. با بررسی یافته های بی تعداد از مطالعات قبلی، آنها توانستند تحلیل کنند که آیا اثر استفاده از اینترنت بر هر یک از این مولفه ها سودمند است یا زیان آور!

تغییر در عملکرد و حافظه

محققان ابتدا بر تاثیر انجام چند فعالیت آنلاین بر مغز انسان تمرکز کردند . شواهد نشان داد که انجام کارهای متعدد به صورت آنلاین ، عملکرد افراد را بهبود نمی بخشد. در واقع، انجام چندکار آنلاین توجه و تمرکز افراد را مختل می کند و آنها را درگیر حواس پرتی تازه می کند.

جوزف فی، کارمند ارشد این پژوهش می گوید: جریان بی حد و مقدار ای از اعلان ها (نوتیفیکیشن ها) از طریق اینترنت، ما را به سمت توجه مداوم تشویق می کند. با این حال ، برای یافتن اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت این نوع رفتار بر روی جوانان، تحقیقات بیشتری لازم است.

از مغزتان کمتر کار می کشید!

در مرحله دیگری از این پژوهش تیم یادگیری، اثرات استفاده از اینترنت بر حافظه را مطالعه کردند. آنها در بررسی هایشان متوجه شدند، در حالی که نسل های قبلی مجبور بودند واقعیت های زندگی روزمره را به ذهنشان بسپارند، انسان های مدرن اکنون می توانند محتوای واقعی را به اینترنت منتقل کنند. این نکته در واقع ممکن است مزایایی برای مغز به همراه آورد و این اجازه را می دهد تا افراد روی دیگر وظایف و اهداف بلندپروازانه شان متمرکز شوند. به این ترتیب در واقع شما برای ذخیره اطلاعات، کمتر از مغزتان کار می کشید.

تعامل اجتماعی، آخرین مولفه ای بود که پژوهشگران به بررسی آن پرداختند. آنها دریافتند که مغز تعامل آنلاین را به روشی غافلگیرکننده نسبت به زندگی واقعی پردازش می کند. محققان می گویند، این ممکن است برای افراد مسن که با احساس انزوا روبرو هستند مفید باشد اما به نظر می رسد که پیامدهای اجتماعی تعامل آنلاین برای جوانان بیشتر است. آنها در تعاملات فضای اینترنت بیش از سایرین در معرض هیجانات، اضطرابها، فشار همسالان و احیانا طردشدگی قرار می گیرند.

برگرفته از www.medicalnewstoday.com

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2086

به "ممکن است یک روز اینترنت، مغز ما را بخورد! اثرات دنیای مجازی بر سلامت مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممکن است یک روز اینترنت، مغز ما را بخورد! اثرات دنیای مجازی بر سلامت مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید