ماجرای وحشت اهالی اکباتان از عروسک ترسناک روی فنس ها

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، یاشار ربیعه مهندس نرم افزار و متولد 1365 در شهرک اکباتان ساکن است. او به همراه دوستانش پربازدیدترین و فعال ترین وب سایت محلی مرکز را راه اندازی کرده اند. در این فضای مجازی، واقعی ترین، عجیب ترین، مجذوب کننده ترین و متفاوت ترین اتفاقاتی را که در اکباتان می افتد، می توانید رصد کنید.

ماجرای وحشت اهالی اکباتان از عروسک ترسناک روی فنس ها

به گزارش همشهری، محله اکباتان یا شهرک اکباتان یکی از تجربه های پیروز شهرنشینی در تهران مدرن است. علت این ماجرا را به خوبی می توان از بافت معماری و البته ساکنانش مشاهده کرد. علاقه ویژه ای که ساکنان شهرک اکباتان به محل زندگی خود دارند، تفاوت های ویژه ای را با سایر محله های تهران رقم زده است.

اکباتان آنلاین

اکباتان اگرچه امروز یک شهرک کاملاً مدرن به نظر می رسد، اما تعامل و شکل زندگی مردم در این شهرک آن را در شمار سنتی ترین محله های تهران آورده است. این موضوع را در صحبت های یاشار ربیعه درباره علت راه اندازی وب سایت تعاملی اکباتان آنلاین می توان مشاهده کرد.

او می گوید: سال 1388 دانشجوی مهندسی نرم افزار بودم. آن سال ها شبکه های اجتماعی در حال توسعه بود. چون بزرگ شده اکباتان هستم و به مسائل این شهرک واقف بودم، به این فکر افتادم که یک بستر مجازی مخصوص اهالی شهرک اکباتان راه اندازی کنم. آن زمان خبری از اپلیکیشن و این برنامه ها نبود. فقط وب سایت بود و علاقه مندان به فضای اینترنت وب گردی می کردند.

با همکلاسی هایم برنامه نویسی برای راه اندازی یک وب سایت را شروع کردیم، اما به انتها نرسید. این ماجرا تا سال 1392 به تعویق افتاد و در نهایت به همراه یکی از دوستانم اکباتان آنلاین را راه اندازی و وب سایت را به شکل حرفه ای طراحی کردیم. ما هم مثل همه مردم اکباتان این محله را دوست داریم و می خواهیم همه مسائلش رفع شود.

او ادامه می دهد: به طور کل هر آنچه به شهرک مرتبط باشد در دستور کار قرار می دهیم. نمایش زیبایی ها و چشم انداز ها، بررسی مسائل مرتبط با شهرک، انتشار پیام های ارسالی ساکنان، ساخت مطالبی برای فرهنگ سازی بیشتر، حوادث شهرک اکباتان، اطلاع رسانی های برنامه های شاد و جشن ها بخش عمده مطالب حوزه کاری ما است.

ایده نشریه محلی

قطعاً کاری که این گروه انجام می دهند اولین نمونه کار در اکباتان نبوده است، اما نمونه ای که ربیعه پیگیری می کند نمونه ایدئال از یک کار محلی بدون وابستگی های سازمانی و دولتی است که به نتیجه مطلوب رسیده است. او درباره نمونه های مشابه و رقبای کاری شان هم این طور توضیح می دهد: از قدیم دفترچه هایی در اکباتان توزیع می شد به نام هگمتانه. در این دفترچه ها همه مکان های اداری، تجاری و... معرفی و شماره تماسشان درج می شد.

مجله هم سالی یک بار چاپ می شد و، چون زمان انتشارش طولانی بود گاهی اطلاعاتش به روز نبود. با این حال به صورت جدول نام مکان و نشانی هر جایی از اکباتان را در خود داشت. شماره هر جا را که می خواستیم در این دفترچه پیدا می کردیم. این نشریه محلی ایده اولیه برای راه اندازی وب سایت ما بود. الآن هم بخش کوچکی از کار ما ادامه همان نشریه است.

او می افزاید: در کنار وب سایت و با ظهور شبکه های اجتماعی فعالیتمان گسترده تر شد و دیتابیس کاملی از همه مشاغل و موقعیت های اکباتان را در کنار اخبار شهرک و ... قرار دادیم.

وقتی از ربیعه درباره نشریات خبری و محلی می پرسیم می گوید: اکباتان چندین نشریه کاغذی داشت، اما متأسفانه به علت مسائل فنی چاپ و کاغذ اغلبشان منتشر نمی شود. مجله ای به نام شهر ما در اکباتان بود که در آن هم خبر وجود داشت، هم سرگرمی و هم جدول. در واقع ایده ما ترکیبی از مجله هگمتانه و شهر ما شد و در کنار آن از ظرفیت آنلاین و شبکه های اجتماعی استفاده کردیم.

مرکزی برای رسیدگی و گزارش مسائل محله

ربیعه می گوید: زمانی که فعالیت مان منحصر وب سایت می شد، مردم از طریق موتور های جستجو به ما دسترسی پیدا می کردند. با این حال تعامل دوطرفه زیادی نداشتیم، اما از زمانی که شبکه های اجتماعی آمدند این تعامل دگرگون شد و فضای تعامل کاملاً دوطرفه ای شکل گرفت.

در این فضا به سمت حل مسائل مردم و البته انعکاس صدای ساکنین محله رفتیم. وقتی مراجعات زیاد شد با شهرداران ناحیه جلساتی برگزار کردیم و صادقانه با آن ها ارتباط گرفتیم. اوایل وقتی کارمان را شروع کردیم خودمان مسائل را گزارش و پیگیری می کردیم، اما الآن طوری شده که اهالی 80 درصد سوژه ها را برای ما می فرستند.

مسائل شبانه روزی حل و فصل می شوند

بسیاری از مسائل امروز در تهران برای مدیریت شهری فقدان اشراف کامل به همه مسائل و البته تأخیر در گزارش مسائل است. ربیعه دراین باره می گوید: چند وقت پیش دریچه فاضلاب یکی از خیابان های اکباتان سرقت شده بود. ساعت 12 شب یکی از ساکنان برای من تصویری فرستاد که در آن از احتمال سقوط در چاهک فاضلاب خبر داده بود.

تصویر را همان لحظه برای شهردار ناحیه ارسال کردم و نیم ساعت بعد تصویر حل شدن مشکل از طریق شهرداری ناحیه ارسال شد. ما کار ویژه ای انجام ندادیم، اما واقعیت این است که کاری که ممکن بود انجامش دو سه روز طول بکشد یا حادثه آفرین باشد، در نیم ساعت حل شد. از این اتفاقات خیلی در اکباتان افتاده و با همکاری مسئولان به خصوص شهرداری رفع شده است.

رصد ماجرا های عجیب در اکباتان

هرچند گروه اکباتان آنلاین روزانه پیگیری مسائل و مسائل مردم محله شان هستند، اما در این میان سوژه های جالبی نیز به آن ها گزارش می شود. ربیعه دراین باره می گوید: چند هفته پیش یک عروسک خیلی ترسناک به فنس های یکی از بلوک ها آویزان بود. مردم هم به شدت از این می ترسیدند و خرافات زیادی برای آن ساخته شد. در انتها مشخص شد عروسک برای یک تئاتر بود که فردی برای شیطنت به فنس ها آویزان کرده و رفته بود. همین باعث تشویش زیادی در محله شد. خوبی شبکه اجتماعی هم این است که افراد با هم مشارکت می کنند. وقتی این موضوع مطرح شد بعداً تصویر صحنه ای از تئاتری را که عروسک در آن نقش بازی کرده بود هم برای ما ارسال کردند.

او می افزاید: در کنار این سوژه های نادر، اما اتفاقات خیلی خوب هم در شهرک داریم. برای مثال جمعه ها خیلی از افراد مسن، دسته جمعی مشغول جمع آوری زباله و ته سیگار های رهاشده در بین بلوک ها می شوند. یا قرار می گذارند در لابی ها کتاب هایشان را به اشتراک بگذارند. در هر محله ای از تهران این اتفاقات دیده نمی شود، اما در شهرک اکباتان زیاد است.

خانواده ای به وسعت یک شهرک

نقل است که محله اکباتان به علت سکونت هنرمندان رشته های مختلف، فرهنگی ترین محله تهران است. ربیعه دراین باره می گوید: چند سال پیش آماری در زمینه سرانه مطالعه در محله های تهران گرفته شد که نشان داد سرانه کتاب خوانی در اکباتان بیشتر از نقاط دیگر تهران است. واقعاً بعید می دانم در محله های دیگر تهران این قدر کتابخانه وجود داشته باشد.

در بیشتر بلوک ها فضایی وجود دارد که تبدیل به کتابخانه شده است و این نشان از علاقه مردم شهرک به کتاب و کتاب خوانی دارد. سبک زندگی مردم اینجا با دیگر نقاط تهران فرق می کند. هرچند بافت گذشته از بین رفته است، اما هنوز آن تعاملات همسایگی تا حدودی حفظ شده است.

ما شعار دیگری هم در شهرک داریم با این عنوان: خانواده ای به وسعت یک شهرک. مردم اکباتان خیلی به محله شان تعصب دارند؛ هرچند از این محله مهاجرت کنند. گاهی عکس های قدیمی را در وب سایتمان می گذاریم که بسیاری از ساکنان امروز یا قدیمی اکباتان که به خارج از کشور مهاجرت کرده اند برای ما پیام های احساسی و محبت آمیز می فرستند.

روزانه بیش از 500 پیام دریافت می کنیم

کاری که خالصانه و برای رفع مسائل مردم باشد، قطعاً جهت درست خود را طی می کند. یاشار ربیعه هرچند هیچ حکمی از سوی سازمان ها و دستگاه های دولتی و اجرایی نگرفته است، اما دلسوزی و البته مطالبات مردمی از او مردی با پشتکار و جدی در رفع مسائل محله اش ساخته است. او می گوید: روزانه بیش از 500 پیام از مردم دارم که همه را می خوانم و پاسخ می دهم و پیگیری می کنم. امروز هرکسی هر مسئله ای در شهرک اکباتان می بیند برای ما می فرستد و انتظار دارد ما پیگیر شویم.

همین ارتباط گاهی مسائلی را هم برای ما به وجود می آورد و مردم به ما خرده می گیرند، در حالی که مسئول به وجود آمدن یا حل مشکل نیستیم؛ با این حال در فضای کاملاً محلی و محبت آمیز کار ها را پیگیری می کنیم. الآن انتظار از انعکاس مشکل فراتر رفته و مردم انتظار پیگیری و حل آن مشکل را دارند که با افتخار این کار را انجام می دهیم.

منبع: فرارو
انتشار: 2 شهریور 1401 بروزرسانی: 2 شهریور 1401 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2384

به "ماجرای وحشت اهالی اکباتان از عروسک ترسناک روی فنس ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای وحشت اهالی اکباتان از عروسک ترسناک روی فنس ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید