اولین سمپوزیوم نقاشی آبرنگ به میزبانی شیراز برگزار می شود

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، خبرنگاران/فارساولین سمپوزیوم ملی نقاشی آبرنگ با موضوع استان فارس از نگاه نقاشان آبرنگ ایران به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همراهی جهاددانشگاهی فارس از پنج شنبه 16 آبان در شیراز آغاز به کار خواهد کرد.

اولین سمپوزیوم نقاشی آبرنگ به میزبانی شیراز برگزار می شود

دبیر سمپوزیوم ملی نقاشی آبرنگ یکشنبه 12 آبان در مراسم رونمایی از پوستر این رویداد فرهنگی و هنری به جایگاه مهجور نقاشی آبرنگ در کشور اشاره کرد و گفت: با تشکیل گروه رنگاب که متشکل از 16 استاد آبرنگ است سعی کرده ایم هنرمندان این سبک نقاشی را در سراسر ایران شناسایی کنیم.

شهریار وثوق با اشاره به این که برگزاری سمپوزیوم می تواند محک و معیار مشخصی برای دستیابی به جایگاه این هنر باشد، افزود: با این حرکت فرهنگی می توانیم شناسنامه ای از هنرمندان آبرنگ کار داشته باشیم و وحدت آنها در کشور میسر می شود.

وی با بیان این که برگزاری سمپوزیوم نقاشی آبرنگ از بهمن سال گذشته با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برنامه ریزی شده است، افزود: فراخوان به صورت ملی از اردیبهشت ماه منتشر و طی آن در حدود یک هزار اثر به دبیرخانه ارسال شد.

وثوق افزود: بعد از داوری اولیه 135 اثر از 110 هنرمند برای رقابت نهایی برگزیده شد.

وی در خصوص برگزاری کارگاه های آموزشی یادآور شد: کارگاه های آموزشی 16 و 17 آبان به صورت رایگان در فضای دانشگاهی برگزار می شود.

معاون امور هنری و سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز به نقش این اداره کل در برگزاری سمپوزیوم اشاره کرد و گفت: بار اصلی کارهای اجرایی بر عهده دبیرخانه سمپوزیوم بوده و اداره ارشاد در مواردی مانند در اختیار قراردادن فضای مورد نیاز و چاپ کتاب جشنواره همکاری کرده است.

بهروز مرامی برگزاری سمپوزیوم نقاشی آبرنگ در شیراز را آغازی برای توجه بیشتر به این هنر مهجور دانست و افزود: با توجه به این که آموزش در اولویت برنامه های اداره فرهنگ و ارشاد قرار گرفته است، پس از ارزیابی شرایط می توان برای حمایت از نقاشان آبرنگ و علاقمندان در استان برنامه ریزی کرد.

وی که اعتقاد دارد آموزش نقاشی آبرنگ باید به صورت جدی از مدارس و دانشگاه ها آغاز شود، افزود: پس از برگزاری سمپوزیوم و شناسایی هنرمندان و علاقمندان می توان از ظرفیت های بخش خصوصی و آموزشگاه های آزاد برای برگزاری کارگاه های آموزشی بهره برد.

یکی از اساتید این رشته نیز به مرور سابقه نقاشی آبرنگ در ایران و جهان پرداخت و گفت: این سبک نقاشی در ایران حدود 150 سال عمر دارد و یکی از دلایل مهجور بودن آن همین است.

احمد مقدسی به تشکیل گروه رنگاب اشاره و افزود: این گروه از سال 89 با حضور هنرمندانی تشکیل شد که در تهران اقامت و نگاه متفاوتی به هنر نقاشی با آبرنگ داشتند.

وی افزود: کتاب دوسالانه نقاشی آبرنگ نیز از سال 89 طبق روال منتشر شده است.

به گزارش خبرنگاران، آیین گشایش سمپوزیوم ملی نقاشی آبرنگ ایران ساعت 10 روز پنج شنبه 16 آبان در تالار حافظ برگزار می شود. ساعت 12 همان روز نیز نمایشگاه آغاز به کار می کند و ساعت 15 نخستین کارگاه آموزشی با حضور آرمان یعقوب پور پذیرای هنرمندان و علاقمندان است.

روز جمعه 17 آبان نیز نگارخانه وصال در ساعت 17 میزبان کارگاه دیگری با حضور احمد مقدسی است. جوایز برگزیدگان سمپوزیوم توسط اساتید گروه رنگاب ساعت 19 در تالار حافظ اهدا می شود. ساعت 10 روز شنبه 18 آبان نیز محمود سمندریان با موضوع مروری بر تاریخچه نقاشی آبرنگ ایران و چشم انداز آن در هنر معاصر سخنرانی می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 862

به "اولین سمپوزیوم نقاشی آبرنگ به میزبانی شیراز برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین سمپوزیوم نقاشی آبرنگ به میزبانی شیراز برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید