قالیباف: هدف اصلی طرح مالیات بر خانه های خالی، مقابله با احتکار مسکن است

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، رییس مجلس شورای اسلامی هدف اصلی طرح مالیات بر خانه های خالی را مقابله با احتکار مسکن دانست.

قالیباف: هدف اصلی طرح مالیات بر خانه های خالی، مقابله با احتکار مسکن است

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش خبرنگاران، محمدباقر قالیباف در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به تصویب طرح موسوم به مالیات بر خانه های خالی نوشت:

ما در بسته اقتصاد مردمی تاکید داریم ریل گذاری شرایط کشور را بگونه ای تنظیم کنیم که مانع از فعالیت های مضر دلالان و سودجویان و سوداگران و محتکران و همۀ کسانی شویم که بخاطر منافع شخصی خودشان باعث لطمه خوردن به اقتصاد کشور و شرایط معیشتی میلیون ها نفر از مردم به خصوص محرومان و مستضعفان شده اند. قواعد و قوانین کشور باید به نفع مردم یعنی از تولیدنمایندگان و کارگران و کارمندان و معلمان و پرستاران و سرمایه گذاران فعالیت های تولیدی و کارفرمایان قانون مدار اصلاح گردد و راحت طلبان و سودجویان و سفته بازان و رانت خواران و ویژه خواران نتوانند به ضربات خود به فضای مالی کشور ادامه دهند.

محتکران مسکن هم از همین جنس هستند. اجاره های مسکن روز به روز با سرعتی سرسام آور افزایش پیدا می نماید و مردم با مسائل ناگواری در تهیۀ مسکن مناسب روبرو هستند ولی عده ای سودجو میلیون ها واحد مسکن را احتکار نموده اند تا قیمت های بازار مسکن را به طور بی ضابطه و بی اساس افزایش دهند و از این شرایط خودساخته منتفع شوند. احتکار، غیر انسانی و ظالمانه است؛ اگر در شرایط سختی معیشت مردم صورت پذیرد، گناهی نابخگرددنی خواهد بود. اگر کسانی در شرایط سخت کرونا، ماسک و دستکش احتکار نمایند و سلامت مردم را در خطر بیندازند از تمامی ابزارهای قضایی برای تغییر آن فرایند به نفع مردم استفاده خواهیم کرد.

حال در شرایطی که بعضی از مردم توان اجارۀ یک واحد مسکن حداقلی را هم ندارند، چگونه می توان به محتکران و سوداگران بازار مسکن اجازه داد تا آزادانه، شرایط معیشتی مردم را سخت و سختتر نمایند. ما باید در برابر این عدۀ معدود بایستیم. به همین دلیل امروز اصلاح مادۀ 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم موسوم به طرح مالیات بر خانه های خالی در مجلس شورای اسلامی با رأی قاطع نمایندگان تصویب شد تا محتکرانی که خانه هایشان را با هدف افزایش قیمت ها عرضه نمی کردند، مجبور به تغییر این رویۀ غیر انسانی و عرضۀ مسکن شوند. این قانون مشکل مسکن کشور را حل نخواهد نمود اما کار را برای محتکران مسکن سخت خواهد نمود و با شفاف سازی اطلاعات مقدمه ای خواهد شد برای اصلاحات ساختاری و یاری به طبقۀ متوسط و ضعیف جامعه. این اصلاحات زیرساختی به مرور و در صورتی که به درستی اجرا شوند قطعا تاثیر مستقیم بر بهبود شرایط معیشتی خواهند داشت. هدف این طرح کسب درآمد برای دولت نیست و تنها هدف ما این است که مسکن های احتکار شده وارد بازار گردد و تا حدی به کنترل قیمت در بازار مسکن یاری کند.

در سرانجام و به عنوان مهم ترین نکته این را هم عرض می کنم که شیوۀ اجرای این طرح بسیار مهم است. چه بسا شیوۀ اجرای دقیق و قاطعانۀ این قانون به نفع مردم پس از تایید شورای نگهبان از تصویب آن هم مهم تر باشد. دولت باید با جدیت این طرح را اجرا کند و مجلس هم در اجرایی شدن آن با دقت نظارت کند و گزارش عملکرد را مرتب به مردم اطلاع رسانی کند. اگر هم در اجرا اشکالاتی در طرح دیده شد، باید با فوریت، اصلاحات لازم در قانون پیشنهاد گردد.

ان شاء الله در راستا تحقق اهداف بسته اقتصاد مردمی بتوانیم به طور ملموس و اثربخش گره از مسائل معیشتی مردم باز کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1307

به "قالیباف: هدف اصلی طرح مالیات بر خانه های خالی، مقابله با احتکار مسکن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: هدف اصلی طرح مالیات بر خانه های خالی، مقابله با احتکار مسکن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید