فلامکی استاد بازسازی و هویت اسلامی و ایرانی ماست

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی فارابی، در این مراسم شاگردان، همکاران و دوستان استاد فلامکی حاضر شدند و با قدردانی از فعالیت های علمی و فرهنگی وی، صندلی منحصر به فرد این استاد عظیم حوزه معماری و بازسازی را گرامی داشتند.

فلامکی استاد بازسازی و هویت اسلامی و ایرانی ماست

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

در ابتدای این مراسم، دکتر حسین میرزایی، رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و رئیس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی، با اظهار خرسندی از فراهم شدن شرایط قدردانی از این استاد فرهیخته گفت: نگاه چندساحتی و بین رشته ای استاد فلامکی از ویژگی های شاخص ایشان است. نگاه اجمالی به آثار استاد نشان می دهد که ایشان در حوزه های مختلف موسیقی، معماری، بازسازی، ادبیات و... کارهای ویژه انجام داده اند.

وی اضافه کرد: استاد فلامکی استاد بازسازی هویت ماست. در بازسازی بناهای زیادی در کشور سهم بر عهده داشته و هویت اسلامی و ایرانی به جای مانده و میراث گذشتگان مان را که هر روز دچار اضمحلال است، برای ما حفظ نموده است.

وی با اشاره به سخن جلال آل احمد مبنی بر اینکه مشاطه ها ظهور و بروز دارند، تاکید نمود: در چنین شرایطی ارزش استاد فلامکی برای ما بیشتر روشن می گردد و اگر اصالتی داشته باشد می توان به آن افتخار کنیم وعصر جدید به تعبیر رابرتسون عصر جهانی -محلی شدن است و اینجاست که می توان بر اساس حفظ اصالتها و سرمایه های تاریخی وفرهنگی به حساب آمد و توریسم جذب کرد.

در ادامه جلسه، دکتر پیروز حناچی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با تاکید بر حسن انتخاب دبیرخانه جشنواره فارابی با اشاره به خاطره ای از دوران دانشجویی گفت: من شاگرد استاد فلامکی بوده ام و عظیم ترین درس ایشان به ما این بود که هیچ گاه اسیر جو عمومی نشویم و استاد به ما جرات دادند تا مسئله های پذیرفته شده را به تشکیک بکشیم و جرات نقد ایشان همواره ارزشمند بوده است.

وی با اشاره به کتاب های استاد فلامکی در اوایل دهه 60 به عنوان تنها کتاب های نگاشته شده توسط استادان در حوزه معماری و شهرسازی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تاکید نمود: ارتباط بین شهر اتوپیایی فارابی و شرایط جامعه از خصیصه های نوشته های دکتر فلامکی است. ایشان همواره همه را به نوشتن و مکتوب کردن نقدها راهنمایی می کردند و شاید امروز اگز محصولی در این حوزه داریم، قدم های اولیه آن را استاد فلامکی برداشته اند.

دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی واز شاگردان استاد فلامکی نیزاز نیم قرن کوشش علمی ایشان تقدیرنموده و خاطرات از وی اعلام کرد.

در ادامه این مراسم، دکتر حسین ابراهیم آبادی، سرپرست مرکز نشر دانشگاهی، در سخنانی ضمن تقدیر از دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی برای برگزاری این مراسم عظیمداشت گفت: اندیشه ورزان حوزه فرهنگ را در دبیرخانه جشنواره ارج می نهیم و این نشست از آنجایی برای آقای فلامکی برگزار شده است که به میراث فرهنگی، تمدنی و ادبی ما یاری می نماید تا پویایی خود را از دست ندهد و به نسل های بعدی سپرده گردد.

وی اضافه کرد: استاد فلامکی عمر خود را گذاشته است تا به عبارتی معماری فرهنگی انجام دهد. نگاه فرهنگی به حوزه معماری، حیات مجدد به آن دادن است و آن را ارزشمند می نماید و امیدواریم که بتوانیم از این کوشش ها استفاده کنیم.

وی با اشاره به میان رشته ای بودن کارهای استاد فلامکی اضافه کرد: به نمایندگی از نهاد دانشگاه به عنوان مرکز نشر دانشگاهی آماده ایم تا آثاری که آنچه زمینه های پیوند معماری مشرق و مغرب را نشان می دهد با افتخار منتشر کنیم. امیدواریم که این جلسه به پایداری میراث فرهنگی توسط ایشان یاری کند.

دکتر محمدمنصور فلامکی دراین نشست ضمن تشکر از دبیرخانه جشنواره فارابی با اشاره به آموزه های ادبیات فارسی به ویژه نظامی گنجوی اظهار کرد: هزاران بیت وجود دارد که به انسان جرات می دهد تا بیاندیشد و از راز و رمزها سخن بگوید. اگر معمارانه به مسئله نگاه کنیم، گذارنده راز و رمزها شما را به یک محفل یگانه می برد و ظرافت های موجود در فرهنگ دیده می گردد. اما پرسش اینجاست که ادبیات راهی برای فهم راز و رمز معماری ماست یا اینکه معماری راه فهم ادبیات است.

وی با بیان اینکه هر انسانی با تعمق در این پرسش می تواند پاسخ های بیشتر و بهتری ارائه کند، گفت: باید معمارانه مسئله را درک کنیم و به شاخصه هایی بپردازیم که معماری را از اروپا جدا می نماید. آنچه امروز داریم از میان سخنان گذشتگان ماست و زمینه این معناها در فرهنگ ماست که در ادبیات ما وجود داشته است.

دکتر فلامکی اضافه کرد: ایرانی ها به زمان می اندیشند و تمام نقاط میانی پدیده ها طعم زمان را زنده نگه داشته اند. این نگرش به زمان تنها در آثار گذشتگان نبوده است و می توانستیم به شکل دیگری زمان را درک کنیم.

وی با اشاره به آثار مکتوب خود یادآور شد: ما معماران می توانستیم برای فهم معماری خود از ادبیات منظوم یاری بگیریم. ادبیات منظوم ما یاری می نماید تا معماری را دریابیم. فضای معنایی فهم معماری ادبیات را زمینه قرار می دهد و ما برای کاوش به متن ها رفته ایم تا بدانیم فضا چگونه تعریف می گردد. این سخن معماران بود تا من بفهمم که کاغذهایی که نوشته ام بی فایده نبوده اند.

درپایان این نشست، از سوی دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی از دکتر فلامکی به عنوان عضو دو دوره گروه هنر این جشنواره و هم چنین از طرف پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و سازمان میراث فرهنگی با اهدای هدایا و لوح تقدیر، از بیش از نیم قرن کوشش دکتر فلامکی در حوزه معماری و بازسازی قدردانی و تجلیل شد.

منبع: ویکی گرام
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1552

به "فلامکی استاد بازسازی و هویت اسلامی و ایرانی ماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلامکی استاد بازسازی و هویت اسلامی و ایرانی ماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید