شرط عجیب بانک ها برای پرداخت وام به رانندگان اتوبوس

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، به گزارش خبرنگاران، داریوش باقرجوان درباره اعطای تسهیلات کرونایی به بخش حمل ونقل جاده ای مسافر گفت: بر اساس روالی که تعریف شد، مشمولان دریافت این تسهیلات به چند گروه تقسیم شدند؛ یکی رانندگان خود مالک بودند؛ گروه دیگر، رانندگانی بودند که برای مالکان اتوبوس و سایر وسایل نقلیه عمومی جاده ای کار می نمایند و دیگری هم شرکت های حمل ونقل و تعاونی های مسافری بودند.

شرط عجیب بانک ها برای پرداخت وام به رانندگان اتوبوس

وی اضافه نمود: شرکت های حمل ونقل مسافری به ازای تعداد کارکنان این شرکت ها که برای آنها حق بیمه واریز می گردد، می توانند به ازای هر نیرو، 12 میلیون تومان تسهیلات دریافت نمایند.

مدیرکل حمل ونقل مسافری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در مورد رانندگان اتوبوس و دیگر وسایل نقلیه مسافری عمومی بین شهری توضیح داد: این افراد، 13 هزار و 151 نفر بودند که به هر راننده، 6 میلیون تومان تسهیلات اعطا می گردد که تضامینی که برای این 6 میلیون تومان در نظر گرفته شده، چک و سفته بوده است.

وی ادامه داد: همه این رانندگان در سامانه کارا وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام نموده اند و قرار بود بیش از تضامین مذکور (چک و سفته) بانک ها ضمانت دیگری از رانندگان تقاضا ننمایند.

باقرجوان یادآور شد: منابع اعتباری را هم دولت تامین نموده و در اختیار بانک های عامل گذاشته است؛ اما مسئله ای وجود دارد؛ بانک ها به رانندگان گفته اند که باید سند اتوبوس به نام آنها باشد؛ این در حالی است که راننده ها ممکن است یک فرد حقوق بگیر باشند و برای مالک اتوبوس کار نمایند؛ ولی بانک می گوید اگر سند خودرو به نام او نیست، وام 6 میلیونی به راننده تعلق نمی گیرد و تسهیلات به آنها داده نمی گردد اگرچه این مشکل از سوی همه بانک های عامل اعطای تسهیلات کرونایی بروز ننموده، اما در عمل بانک هایی هم که این تسهیلات را اعطا نموده اند، بسیار کم هستند.

فقط 3 درصد مشمولان پیروز به دریافت وام شدند

به گفته مدیرکل حمل ونقل مسافری سازمان راهداری، تا کنون 2 تا 3 هزار نفر از 113 هزار و 151 راننده مشمول این تسهیلات، توانسته اند وام 6 میلیونی بگیرند.

وی درباره پیگیری های سازمان راهداری برای برطرف این معضل بیان داشت: مجری طرح اعطای تسهیلات کرونایی به کسب وکارهای آسیب دیده از شیوع این ویروس، وزارت رفاه است خط اعتباری هم در اختیار این وزارت خانه قرار گرفته است. وزارت کار برای اجرای این طرح، سامانه کارا را راه اندازی نموده و ما نیز در سازمان راهداری به این سامانه دسترسی داریم ولی راهبر این سامانه وزارت کار است و پیگیری پرداخت های بانکی نیز با همین وزارت خانه است.

رانندگان الان به این وام احتیاج دارند نه 3 ماه دیگر!

باقرجوان اضافه نمود: عبدالهاشم حسن نیا رئیس سازمان راهداری و معاون وزیر راه، مکاتباتی برای پیگیری تسهیلات کرونایی 6 میلیون تومانی رانندگان اتوبوس با عیسی منصوری معاون توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشت؛ مکاتباتی هم شخص وزیر راه و شهرسازی با معاون اول رئیس جمهور در دست اقدام دارد تا این گره باز گردد رانندگان اتوبوس با توجه به اینکه با کاهش 51 درصدی مسافر روبرو شده اند، به شدت به این تسهیلات احتیاج دارند و دچار مشکل هستند؛ صحیح نیست بانک ها این طور رانندگان اتوبوس را اذیت نمایند. پرداخت این تسهیلات تا 3 ماه آینده که دیگر دردی از آنها درمان نمی کند؛ رانندگان اتوبوس در حال حاضر به این 6 میلیون تومان احتیاج دارند.

وی درباره علت سخت گیری بانک های عامل اعطای تسهیلات کرونایی، آن هم در حالی که تامین اعتبار آن از محل صندوق توسعه ملی بوده و بانک هیچ نقشی در تامین این اعتبار نداشته، گفت: بانک ها نباید خارج از بخشنامه های وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و ستاد ملی مبارزه با کرونا اقدام نمایند؛ خط اعتباری ایجاد شده است و بانک حق ندارد بگوید آن را پرداخت نمی کنم؛ به خصوص که ستاد ملی مبارزه با کرونا برای اعطای تسهیلات 6 میلیون تومانی، تضامین ساده ای در نظر گرفته تا به سرعت به رانندگان اتوبوس اعطا گردد؛ این بانک ها هستند که از بخشنامه های صادره از نهادهای بالادستی، برداشت نامتعارف خود را ارائه می نمایند.

این مقام مسئول در سازمان راهداری اضافه نمود: رانندگانی که بر روی اتوبوس های دیگران فعالیت می نمایند، بیش از همه از کرونا متضرر شده اند؛ آن وقت بانک ها بیشترین سخت گیری را نسبت به این افراد اعمال می نمایند. وزارت کار و بانک مرکزی هم باید پیگیری نمایند تا این وام ها به سرعت پرداخت گردد.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1381

به "شرط عجیب بانک ها برای پرداخت وام به رانندگان اتوبوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط عجیب بانک ها برای پرداخت وام به رانندگان اتوبوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید