شجیع: ورزش حرفه ای؛ بذری که از ابتدا اشتباه کاشته شد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، پژوهشگر حوزه سیاستگذاری ورزش در نشست هسته علمی اقتصاد ورزش دانشگاه امام صادق (ع) گفت: معماری ساختار ورزش حرفه ای در ایران از همان ابتدا ناقص بود و امروز تصویب نظام جامع باشگاه داری حرفه ای هم دردی از ورزش حرفه ای دوا نمی کند.

شجیع: ورزش حرفه ای؛ بذری که از ابتدا اشتباه کاشته شد

به گزارش خبرنگاران، رضا شجیع استاد دانشگاه در نشست تخصصی ابعاد باشگاه داری حرفه ای که به همت دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) برگزار گشت گفت: متأسفانه هنوز تعریفی که از ورزش حرفه ای در ایران جاری است، تعریف از رده خارج شده مدل مول متعلق به سال 1950 است؛ در حالی که امروز شرایط و نیازهایی ایجاد شده که با این نگاه ها و رویکردهای سنتی نمی توان چالش ها را مرتفع کرد.

شجیع در ادامه به قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد و گفت: در حالی که هدف سوم وزارت ورزش و جوانان ساماندهی و توسعه ورزش حرفه ای معین شده، برای تحقق این هدف تنها دو وظیفه معین شده که این وظایف هم اقدامات جاری و بدیهی هستند که نمی توانند هدف مذکور را محقق کنند.

وی در ادامه اضافه کرد: ورزش حرفه ای یک موقعیت است که از اتصال باشگاه حرفه ای، لیگ حرفه ای، نظام حرفه ای و صلاحیت های حرفه ای دست اندرکاران آن پدیدار می شود. چطور می توانیم مدعی باشگاه داری حرفه ای باشیم ولی از حداقل زیرساخت های حقوقی لازم برای تحقق این مربع و اتصال آنها به یکدیگر محروم باشیم. معتقدم بذر ورزش حرفه ای که از فوتبال آغاز شد، از همان ابتدا ناقص کاشته شد و مانند کتابی چهار فصلی بود که تنها فصل اول آن نوشته و اجرایی شد. این کتاب بر اساس تجارب روز دنیا، سه فصل مهم دیگر هم دارد که باید تدوین شوند. طرح موضوعات مهم و البته بدیهی نظیر حق تبلیغات باشگاه ها و یا حق پخش تلویزیونی، تبعات کاشته شدن همین بذر ناقص است که چالش های آن در آینده هم بیشتر خواهد شد.

این استاد دانشگاه در ادامه از تدوین طرح جامع تحول ورزش حرفه ای خبر داد و گفت: تصویب و ابلاغ نظام جامع باشگاه داری حرفه ای هم دردی از مسائل ورزش حرفه ای دوا نمی کند. ما اکنون نیازمند یک طرح جامع، بومی و عملیاتی هستیم که همه جنبه ها را مورد توجه قرار داده و بخش های مختلف ورزش حرفه ای را به یکدیگر متصل کند.

وی در خاتمه تأکید سند تحول ورزش حرفه ای در هسته اقتصاد ورزش دانشگاه امام صادق (ع) تکمیل و نهایی شده و جهت بررسی و تصویب نهایی در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2148

به "شجیع: ورزش حرفه ای؛ بذری که از ابتدا اشتباه کاشته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شجیع: ورزش حرفه ای؛ بذری که از ابتدا اشتباه کاشته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید