روستایی که عطر برنجش مازندران را پر نموده

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، کاردگر محله فریدونکنار به عنوان یکی از بزرگترین روستاهای شهرستان فریدونکنار در استان مازندران به دلیل دارا بودن اماکن مقدس و مذهبی، هر ساله مورد توجه مردم و مسافران داخلی و خارجی زیادی برای گذراندن اوقات فراغت شان، قرار می گیرد، با این وجود، همچنان این روستا، با مسائل فراوانی رو به رو است.

روستایی که عطر برنجش مازندران را پر نموده

کاردگر محله فریدونکنار؛ روستایی با 2850 نفر جمعیت است که شغل حدود 70 درصد مردم این روستا، کشاورزی است و در فراوری برنج نقش بسزایی دارند.

کاردگر محله فریدونکنار به عنوان یکی از بزرگترین روستاهای شهرستان فریدونکنار به دلیل دارا بودن اماکن مقدس و مذهبی، هر ساله مورد توجه مردم و مسافران داخلی و خارجی زیادی برای گذراندن اوقات فراغت شان، قرار می گیرد.

فراوری برنج درجه یک فریدونکنار در اراضی شالیزاری یکی از مزیت های روستا

فراوری برنج درجه یک فریدونکنار در اراضی شالیزاری به عنوان یکی از مزیت های این روستاست و وجود دو آب بندان و نهال کاری در این روستا، فضای سبزی دلنشین را برای گذران اوقات فراغت فراهم می نماید، اما با این وجود، همچنان این روستا، با مسائل فراوانی رو به رو است و هنوز به صندلی واقعی خود نرسیده است.

روستایی که اگر ابر و ماه و مهر و خورشید و فلک دست در دست هم بگذارند، ادعای شهر شدن دارد اما هنوز نتوانسته به نقطه آرمانی نزدیک شود و با مسائلی رو به رو است که مربوط به یک دوره دولت و مسئول خاص نمی شود.

آزار دیدن مردم روستا با تعریض نشدن جاده

محمدعلی احمدی، دهیار روستای کاردگرمحله با استقبال از برنامه خبرنگاران در روستا در خبرنگارانی مازندران، اظهار کرد: جاده روستای کاردگرمحله از وسط این روستا می گذرد که با وجود فعالیت مسئولان، همچنان با مشکل رو به رو است. با وجود این که از سال 89، ضلع شرقی این جاده تعریض شد، در بخش غربی آن به دلیل وجود نهر اصلی هنوز صورت نگرفت و مسائل فراوانی چون تصادف های دلخراش، مردم این روستا را می آزارد.

وی اضافه کرد: با توجه به درخواست های مکرر، مسئولان، کمبود منابع اقتصادی و احتیاج به بودجه ملی را دلیل اصلی توقف این پروژه می دانند، در حالی که می توان این نهر آب را به وسط جاده به صورت مکانیزه منحرف و ضلع غربی این جاده را تعریض کرد.

احمدی با بیان اینکه نیوجرسی های بلندی که در وسط جاده این روستا واقع شده است، موجب کاهش دید رانندگان می شود، گفت: امیدواریم مسئولان در امر تعریض جاده، محو این نیوجرسی ها و ایجاد بلوارهای کوچک تر و زیباتر، اقدام لازم را به عمل آورند.

احمدی با اشاره به اینکه قرار بود کاردگرمحله به همراه روستاهای شیرمحله و بنه کنار به شهر آستانه تبدیل شوند، اما هنوز محقق نشده است، توضیح داد: بر اساس طرح تفصیلی سال 1385 قرار بود این سه روستا به شهر تبدیل شود اما به دلایل موافقت نکردم مردم یکی از روستاها پس از تصویب آن، پروژه شهر آستانه نو به تعویق افتاد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا یکی از این سه روستا، تمایلی به شهر شدن ندارد، گفت: طرح تفصیلی در سال 1385 به درخواست اهالی این محل که خواهان تبدیل شدن به شهر بودند، تهیه و تصویب شد. متأسفانه این موضوع دستخوش بازی های سیاسی شد؛ زمانی که دهیار و شورای روستا، موافقت خود را نسبت به شهر شدن اعلام می نمایند در واقع به نمایندگی از مردم این روستاها پاسخ مثبت داده اند و قطعاً هزینه های مادی و معنوی زیادی نیز اجرا شده است اما پس از 12 سال هنوز این اتفاق نیفتاد.

مردم و مسئولان دو روستای کاردگرمحله و شیرمحله فریدونکنار خواهان تبدیل شدن به شهر آستانه نو

احمدی اضافه کرد: با تمام این مسائل، مردم و مسئولان دو روستای کاردگرمحله و شیرمحله فریدونکنار خواهان تبدیل شدن به شهر آستانه نو هستند و امیدواریم مسئولان این موضوع را به صورت جدی پیگیری نمایند.

وی با بیان اینکه در صدد هستیم طرح تفصیلی دو روستای کاردگرمحله و شیرمحله تهیه و به شهر آستانه نو تبدیل شود، گفت: کاردگرمحله ظرفیت تبدیل شدن به شهر را دارد و نمایندگی بسیاری از ادارات نیز در اینجا مستقر شده اند.

دهیار روستای کاردگرمحله فریدونکنار با تصریح بر اینکه تنها در هر ماه برای دفع پسماند این روستا، 4 میلیون و 500 هزار تومان و در سال حدود 55 میلیون تومان هزینه می شود بیان کرد: همه این هزینه ها در حالی است که سرآنه این روستا در هر سال 75 میلیون تومان است.

احمدی در ادامه با بیان اینکه از 10 سال گذشته، احداث کتابخانه این روستا، شروع شده و امروز به پیشرفت 70 درصدی رسیده است، گفت: کتابخانه یک مکان عمومی مناسب برای ترویج فعالیت های عمومی روستا است که امیدواریم با کوشش مسئولان مسائلش رفع شود و کتابخانه افتتاح شود.

احداث سالن ورزشی کاردگرمحله؛ 15 ساله شد!

مریم هادیان، عضو شورای اسلامی روستای کاردگرمحله فریدونکنار نیز در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه احداث سالن ورزشی این روستا 15 ساله شد و همچنان به اتمام نرسید، اظهار کرد: مسئولان و نمایندگان مجلس، در این خصوص وعده های فراوانی دادند اما تنها در اندازه وعده ماند و عملی نشد.

وی با بیان اینکه تیم فوتسال کاردگرمحله به عنوان نماینده فریدونکنار، در لیگ برتر فوتسال مازندران، فعالیت می نماید اما هیچ حمایتی از مسئولان نمی شود، گفت: در بسیاری از مواقع، این تیم برای تمرین و برگزاری بازی محبت آمیز، به شهر فریدونکنار و شهرستان های اطراف می رود.

عضو شورای اسلامی روستای کاردگرمحله فریدونکنار با اشاره به اینکه بر اساس آمار کانون سلامت محله، فشارخون و قندخون کاردگرمحه ای ها بسیار بیشتر از سایر روستاهای این شهرستان بود، اضافه کرد: دلیل اصلی این امر، نبود فضای مناسب برای ورزش مردم در این روستا است.

به گزارش خبرنگاران، این خبرگزاری آمادگی دارد پاسخ مسئولان به این گزارش را در قالب گفت وگو منتشر کند.

گزارش از ابوالقاسم فرجی خبرنگار خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 411

به "روستایی که عطر برنجش مازندران را پر نموده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستایی که عطر برنجش مازندران را پر نموده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید