ربات جاسوسی که دستگیر کردنش غیرممکن است!

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، دیجیاتو نوشت: محققان در مطالعه جدیدی به یک ربات جاسوسی ذوب شونده اشاره نموده اند که روزی می تواند اطلاعات را جمع آوری نموده و پس از قرارگرفتن در معرض نور فرابنفش یا گرما ذوب گردد.

ربات جاسوسی که دستگیر کردنش غیرممکن است!

دانشمندان در تحقیق خود از این ربات جاسوسی ذوب شونده به عنوان یک ربات نرم یاد نموده اند؛ به این معنی که از موادی ساخته شده که بسیار از انعطاف پذیرتر از مواد موجود در ربات های معمولی است. وجود این مواد نرم تر باعث می گردد تا ربات انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و برای چندین شغل مانند ارائه دارو به حیوانات وحشی و حتی ربات های ضدسرطان که می توانند به قسمت های خاصی از بدن سفر نمایند، پیشنهاد شده است.

این ربات خاص با استفاده از کامپوزیت سیلیکونی و به وسیله خود محققان ساخته شده است. زمانی که این ماده در معرض نور فرابنفش یا گرما قرار بگیرد، به سرعت تخریب می گردد که این امر باعث می گردد تا این ربات جاسوسی پس از اتمام مأموریتش به راحتی دفع گردد.

دانشمندان برای آزمایش کارایی این ربات مأموریتی را شبیه سازی کردند که در آن ربات باید یک محیط ناشناخته را جستجو نموده و سپس خودش را نابود می کرد.

ربات جاسوسی در طول مأموریت خود پیروز شد تا اندازه دما را تشخیص دهد و حتی محققان را از تغییرات آن مطلع کند. بعلاوه از آشکارسازهای نوری برای حس کردن نور لامپ UV استفاده کرد. پس از تکمیل مأموریت، ربات جاسوسی ذوب شونده به سمت یک صفحه داغ کوچک که تا دمای 120 درجه سانتی گراد گرم شده بود، حرکت کرد و سپس ذوب و به یک مایع روغنی تبدیل شد.

دانشمندان در طول چند سال گذشته ربات های نرم قابل توجه زیاد دیگری را به نمایش گذاشته اند. به عنوان مثال، سال گذشته یک ربات مغناطیسی نرم لجنی ساخته شد که از آهنربا برای حرکت و جمع آوری اشیا استفاده می کرد و می توانست در محیط های تنگ بدون هیچ مسئله ای حرکت کند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 اسفند 1401 بروزرسانی: 29 اسفند 1401 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2482

به "ربات جاسوسی که دستگیر کردنش غیرممکن است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات جاسوسی که دستگیر کردنش غیرممکن است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید