جزییات حادثه نطنز از زبان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به تشریح جزییات حادثه اخیر نطنز بر اساس بازدید اجرا شده از این سایت هسته ای پرداخت.

جزییات حادثه نطنز از زبان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، وحید جلال زاده با اشاره به بازدید هیاتی از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تاسیسات نطنز بعد از حادثه اخیر گفت: مسئله نفوذ در بسکمک از خرابکاری ها مشهود بوده که تا به امروز هم بسکمک از نفوذی ها شناسایی و حتی محاکمه و به مردم معرفی شده اند لذا قطعاً در حادثه نطنز نیز دست نفوذی ها تعیین خواهد شد.

وی اضافه نمود: بعد از حادثه اخیر هیاتی از کمیسیون امنیت ملی سفری به نطنز داشت که علاوه بر برگزاری جلسه مفصلی با مسئولان امنیتی مجتمع هسته ای نطنز، از سالن آن یعنی محل حادثه بازدید به عمل آمد. این سالن عمدتا مجهز به سانتریفیوژهای نسل قدیم بوده که به گفته مسئولان عمده این سانتریفیوژها عمر خودشان را کرده بود. این مجتمع، برق خود را از دو نقطه دریافت می کرد و تدابیر لازم دیده شده بود.

وی ادامه داد: اکنون جزییات این اتفاق توسط دستگاه های امنیتی در حال بررسی است، تیم لازم در آنجا حضور یافته تا تعیین شود دقیقا چه اقداماتی برای خرابکاری اجرا شده است. البته تعداد قابل توجهی از سانتریفیوژها آسیب ندیده و به فعالیت خود ادامه می دهند. ما سانتریفیوژهای لازم برای جایگزینی داریم و جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این کار، سانتریفیوژهای جدیدی را جایگزین سانتریفیوژهای قدیمی می کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ظرفیت های مجموعه نطنز بسیار زیاد است و نمی توان به راحتی از آن گذشت. لازم به تاکید مجدد است که عمر مفید عمده سانتریفیوژهای مستقر در آن سالن، گذشته بود و سانتریفیوژ به تعداد کافی برای جایگزینی وجود دارد.

جلال زاده با اشاره به جلسه کمیسیون امنیت ملی با وزیر خارجه گفت: در این جلسه، گفته شد که خوب است برای اقدام متقابل حادثه نطنز تا اطلاع ثانوی از مذاکرات خارج شویم و مذاکرات به زمان دیگری موکول شود چون سطح غنی سازی ما در برجام کمتر از چهار درصد بوده که اکنون یه 60 درصد رسیده و این دست بالای ما در مذاکرات است. البته حتما برای اینکه دشمن را در جای خودش بنشانیم، باید اقدام متقابل انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه قطعا باید تعیین شود که چه کسی در این حادثه کوتاهی کرده است اضافه نمود: تمام تلاش مجلس این است که در وهله اول به ارتقای سطح امنیتی مان کمک شود لذا در صورت نیاز به طرح سوال از وزیر و مسئولان ذیربط ، این موضوع را پیگیری می کنیم. به هر حال جلسات مستمری تشکیل می شود تا تعیین شود ما از چه جاهایی آسیب می بینیم.

جلال زاده در پایان با بیان اینکه ما باید جهت اقتدار خود را پیش ببریم، گفت: نیروی انسانی نخبه در حوزه هسته ای بسیار مهم است اما در این دولت به خوبی با نخبگان برخورد نشد و بسکمک از آنان منزوی شدند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1862

به "جزییات حادثه نطنز از زبان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات حادثه نطنز از زبان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید