افزایش مراجعه کنندگان به مراکز 16 ساعته در آذربایجان غربی

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، خبرنگاران/آذربایجان غربی رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: تعداد افراد مراجعه کننده به مراکز 16 ساعته در استان در حال افزایش است.

افزایش مراجعه کنندگان به مراکز 16 ساعته در آذربایجان غربی

دکتر جواد آقازاده در گفت و گو باخبرنگاران با اشاره به اینکه در 10 روز گذشته شرایط استان ثابت شده و تعداد بستری ها مابین 900 و هزار نفر ثابت مانده است، اضافه نمود: تعداد مراجعه نمایندگان به مراکز 16 ساعته در 31 اردیبهشت 1304 نفر بود، اما در 11 خرداد این رقم تا 2157 نفر به بیان دیگر 1.7 برابر افزایش یافته است.

وی اعلام کرد: تعداد افراد بستری در بیمارستان ها در استان ثابت مانده، اما تعداد افراد مراجعه نماینده به مراکز 16 ساعته در حال افزایش است که این نشان دهنده آن است که اگر مراعات نکنیم به سمت پیک پنجم حرکت می کنیم.

وی درباره هشدار به مسئولین و مردم اعلام کرد: احتیاج است که اول به مسئولین و سپس به مردم این هشدار را دهیم که عادی انگاری را کنار بگذارید. شرایط استان بسیار شنماینده است و باید استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی رعایت گردد تا بتوانیم این موج را بشکنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی توضیح داد: میزان استفاده از ماسک در استان 40 تا 45 درصد است. متاسفانه فاصله گذاری در استان رعایت نمی گردد.

به گفته آقازاده، خود مراقبتی مهم ترین موضوع در پیشگیری از ابتلا به کرونا است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اعلام کرد: به منظور جلوگیری از ازدحام در مراکز تجمیعی واکسیناسیون علاوه بر 6 مرکز تجمیعی، یک مرکز خودرویی و سالن شقایق در ارومیه و 4 مرکز جامع ایجاد شده است.

وی گفت: همچنین 189 مرکز جامع شهری و روستایی را برای واکسیناسیون با هدف در دسترس بودن واکسن و ایجاد اعتماد عمومی بین مردم ایجاد کردیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اضافه نمود: از افراد بالای 70 سال خواهش می کنم که برای تزریق واکسن به مراکز واکسیناسیون مراجعه نمایند زیرا پس از مدتی وارد مرحله تزریق واکسن به افراد بالای 65 سال خواهیم شد.

دکتر آقازاده اعلام کرد: چون بیشترین تعداد فوتی ها و بستری در بیمارستان و متصل به ونتیلاتور از نظر سنی بالای 70 سال هستند پس هرچقدر بتوانیم ایمنی ایجاد کنیم امکان ابتلای این افراد کاهش می یابد.

به گفته آقازاده، گروه های درمان در استان به طور کامل واکسیناسیون شده اند. همچنین برای جانبازان و پاکبانان نیز واکسیناسیون اجرا شده است.

وی درباره واکسیناسیون و عوارض استفاده از واکسن تشریح کرد: واکسیناسیون یک بحث علمی است و در کشورهایی که واکسیناسیون را انجام داده اند مشاهده می کنیم که تعداد افراد بستری در بیمارستان در این کشورها کاهش یافته است. بنابراین یکی از فواید واکسن این است که میزان افراد بستری در بیمارستان را کاهش می دهد در واقع اگر فردی نیز به بیماری مبتلا گردد؛ از شدت بیماری می کاهد و میزان مرگ و میر را کاهش می دهد این در حالی است افرادی که واکسن تزریق نموده اند نیز باید پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اضافه نمود: تمامی بیماری های مانند سرخک، فلج اطفال و سل با واکسیناسیون ریشه کن شده است. خرافات و شایعات را درباره واکسن کنار بگذاریم زیرا واکسن یک بحث علمی است. عوارض واکسن در همه واکسن ها طبیعی است، زیرا بدن واکنش نشان می دهد. بدن درد خفیف و سردرد ممکن است یک تا دو روز در فرد بروز کند.

دکتر آقازاده اعلام کرد: شایعاتی درباره اینکه افراد پس از تزریق واکسن فوت می نمایند شنیده می گردد که نظر بسیار غلطی است. تمامی داروها عوارض دارند اما فواید واکسیناسیون یا استفاده از دارو بسیار بیشتر از آن است که بگوییم انجام نمی دهیم، زیرا کووید 19، 16 برابر آمبولی می دهد. در نتیجه واکسیناسیون به عنوان خط اول مبارزه کووید 19 است و افراد بالای 70 سال که واکسن دریافت ننموده اند؛ در اسرع وقت به مراکز واکسیناسیون در استان مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1928

به "افزایش مراجعه کنندگان به مراکز 16 ساعته در آذربایجان غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مراجعه کنندگان به مراکز 16 ساعته در آذربایجان غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید