افزایش تقاضا برای مدلهای 1401

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران، ضمن تاکید براینکه بازار خودرو برای مدلهای1400 همچنان آرام است، از زیاد شدن فاصله قیمت خودروهای مدل 1401 با 1400 و افزایش تقاضا برای خودروهای تولیدی سال نو اطلاع داد.

افزایش تقاضا برای مدلهای 1401

سعید موتمنی در گفت وگو با خبرنگاران، در رابطه با شرایط اولین هفته بازار خودرو در سال نو، اظهار کرد: طی چند روزی که از آغاز به کار بازار خودرو در سال نو می گذرد، بازار همچنان آرام است و تغییر چندانی در قیمت خودروها با مدل 1400 دیده نمی گردد اما در مقابل، فاصله قیمت بین محصولات فراوریی 1401 و 1400 قابل تامل بوده است و اختلاف قیمت 10 تا 15 میلیون تومانی دیده می گردد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران، توضیح داد: علیرغم اینکه طی چند روز اخیر آغاز به کار بازار بصورت رسمی، خریدار در بازار همچنان کم است اما تقاضا برای خودروهای با مدل نو (1401) بیشتر است؛ همین افزایش تقاضا برای خرید خودرو با مدل 1401 و با توجه به اینکه تعداد خودروهای با مدل نو در حال حاضر (نسبت به خودروهای مدل سال گذشته) کمتر است، منجر به ایجاد فاصله قیمت ها شده و قیمت خودروهای فراوریی سال نو را افزایش داده است.

وی خاطر نشان کرد: بطور مثال پژو 206 تیپ 2 با مدل 1400 در محدوده 265 میلیون تومان واقع شده است اما مدل 1401 آن 276 میلیون تومان قیمت دارد. پژو پارس 1400 حدود 280 میلیون تومان و مدل نو آن 297 میلیون تومان قیمت دارد. باتوجه به اینکه از محصولات گروه خودروسازی سایپا تا به امروز تنها کوییک فاکتور شده است، کوییک 1401 در محدوده قیمتی 207 میلیون تومان واقع شده است، در حالیکه قیمت کوییک فراوری سال گذشته 197 میلیون تومان است اما قیمت سایر محصولات این خودروساز تغییر خاصی نسبت به قیمت های پایانی سال گذشته نداشته است.

موتمنی ادامه داد: همانطور که اشاره شد با توجه به اینکه هفته اول طی شد، خریدار بصورت قابل توجه برای خرید مراجعه نکرده اما متقاضی برای خرید مدل های 1401 وجود دارد.

وی برای هفته های پیش رو بازار پیش بینی کرد: در هرصورت این موضوع به عوامل مختلفی همانند خبرهای سیاسی- مالی، مقدار عرضه، نوسان ارز و.. بستگی دارد. چنانچه نوسان ارزی خاصی ایجاد نگردد و عرضه به درستی صورت گیرد، مسئله ای در بازار ایجاد نخواهد شد و بازار همچنان آرام خواهد ماند اما اگر احتیاج بازار تامین نگردد، شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

موتمنی تاکید نمود: بازار خودرو سال هاست که دچار فاصله قیمتی بسیار با قیمت های مصوب بوده و دچار آشفتگی است که به سبب عرضه کم خودرو به بازار ایجاد شده است. اگر خودرو متناسب با احتیاج بازار عرضه و احتیاج بازار تامین گردد، دیگر فاصله قیمتی نخواهیم داشت اما متاسفانه طبق آمار، مقدار عرضه در سال گذشته نسبت به سال 1399 نیز کمتر شده بود و از 800 هزار دستگاه فراتر نرفت؛ این در حالیست که احتیاج بازار بیش از یک میلیون دستگاه است.

این مقام صنفی ضمن اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر افزایش 1.5 برابری فراوری خودرو در سال نو، گفت: امید است که خودروسازان فراوری را افزایش دهند. چنانچه فراوری و عرضه نیز بیشتر گردد، بازار نسبی و آرامی برای امسال خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 خرداد 1401 بروزرسانی: 14 خرداد 1401 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2314

به "افزایش تقاضا برای مدلهای 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تقاضا برای مدلهای 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید